Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją Gruba - Maszyna z UEFI.

Zaczęty przez syngromu88, Sierpień 29, 2017, 07:10:44 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

syngromu88

Hej!
Próbowałem zainstalować Sparky, niestety bezskutecznie.
Ustawiam sobie partycje, nie ruszając partycji efi.
Następnie montuję partycję z efi do /boot/efi wybieram flagi boot i esp.
Systemik się instaluje, tylko na koniec mam błąd bo grub nie chce się zainstalować na efi.
Dostaję w komunikacie grub.py i takie tam.
Proszę o pomoc.

pavroo

Witaj
Obawiam się, że "Dostaję w komunikacie grub.py i takie tam" nic mi nie powie.
Ponów instalację z terminala, poleceniem:
sudo calamares 2>&1 > calamares-output.log
Po awarii skopiuj log z katalogu domowego i wkej na forum.
Podaj więcej informacji o systemie (który obraz iso, architektura, pulpit), jakieś dane o maszynie.
Producenci komputerów różnie konfigurują uefi i nie zawsze domyślne ustawienia instalatora działają prawidłowo na każdym sprzęcie.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

syngromu88

#2
Log z instalacji:
http://wklej.org/id/3244544/
Sparky linux z Xfce obraz liveCD.
System 64-bitowy.

Specyfikacja:
Model: Medion S2217
CPU: Atom Z3735F 1,33GHz (4 x 1,33)
RAM: 2048MB
Dysk: eMMC 64GB
Wyświetlacz: 11.6M Full HD
Grafika: Intel HD
OS: Windows 10 Home

pavroo

#3
Wystąpił błąd podczas instalacji bootloadera GRUB.
Prawdopodobnie przyczyną jest dysk eMMC - Karta Pamięci MMC, mówiąc ogólniej pamięć flash, na której instalacja systemu nie zawsze kończy się pomyślnie.
Wydaje mi się, że w tym przypadku nie będę mógł pomóc.

Alternatywnie możesz spróbować instalacji za pomocą Avanced Installer, który wymaga trochę więcej uwagi (bez formatowania partycji efi), szczególnie przy wyborze partycji.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

syngromu88

#4
Czyli jak?
Bez montowania partycji efi?
Ponieważ efi nie formatowałem, tylko dodałem jako /boot/efi.

pavroo

Advanced Installer umożliwia wybranie gotowej partycji efi. Jedyne co w następnym kroku musisz zrobić, to nie wybieranie formatowania tej partycji, poniewaz usunie z niej obraz efi windy i nie będziesz mógł jej uruchomić
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum