Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux? Kwestia dualboot.

Zaczęty przez M4C!3K, Sierpień 27, 2017, 06:14:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

M4C!3K

Cześć,
Z Linuxem dopiero zaczynam i odnośnie tego mam kilka pytań...

Czy komputer z pentiumem 2x 3.0GHz, 8GB RAMu i podstawową grafiką GT 610 - do wyświetlania obrazu, poradzi sobie z Ubuntu bądź jakąś inną jego odmianą.
Popróbuje jeszcze z liveCD, która odmiana byłaby dla mnie ok.

Póki co nie chciałbym instalować Linuxa jako podstawowy OS. Chciałbym go zainstalować obok windowsa 10. I tu pytanie jak jest z/rozwiązać kwestię bootowania do obu systemów.

Dzięki wam.  ;)


gom1

Poradzi sobie. Przy słabym procku polecam "lżejszą" odmianę, np. Xubuntu lub Lubuntu. A najlepiej SparkyLinux z Xfce :-)

Co do dual boota, to w trakcie instalacji dystrybucja linuksowa wykryje Windows i odpowiednio ustawi program bootujący. Niestety "okienka" nie lubią pingwiniej konkurencji i potrafią namieszać, warto więc pod ręką mieć płytę/pendrive z Linuksem do naprawy bootloadera. A poza tym temat ten był wałkowany na setki różnych sposobów, poczytaj forum albo wrzuć słowa-klucze w Google.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

chemar

Cytat: gom1 w Sierpień 27, 2017, 06:58:29 PM
Co do dual boota, to w trakcie instalacji dystrybucja linuksowa wykryje Windows i odpowiednio ustawi program bootujący. Niestety "okienka" nie lubią pingwiniej konkurencji i potrafią namieszać, warto więc pod ręką mieć płytę/pendrive z Linuksem do naprawy bootloadera. A poza tym temat ten był wałkowany na setki różnych sposobów, poczytaj forum albo wrzuć słowa-klucze w Google.

Jednak zapomniales podac te czesciowo sobie poradzi. Teraz kompy maja UEFI nie kazdy ibstalator linux radzi sobie z tym bez przestawiania recznego. A z tego co widze pytajacy jest poczatkujacy i moze nie wiedziec co poprzestawiac. Ba 100% wiem ze MINT CINAMON sobie z tym radzi bez problemu. Co do innych distro jeszcze nie wiem jestem jeszcze w fazie testow. Jak bede wiefzial o innych distrach naposze

christo

U mnie cinnamon 18.3 na 4 Giga ramu zapyla jakgupi i na procku Intel Core duo 7400 a co dual boota to bardzo dobrze wykrywa UEFI .

Zobacz najnowsze wiadomości na forum