Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux na stacjonarkę?

Zaczęty przez hubot_, Sierpień 18, 2017, 11:15:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hubot_

Czy moglibyście mi doradzić jakiego Linuxa wybrać na komputer stacjonarny? Potrzebuję coś o długim czasie wsparcia, lekkiego, dobrym wsparciu dla deweloperów i dającego się spokojnie nieaktualizować przez dłuższy okres nieobecności przy komputerze. Chciałbym, aby wybrana dystrybucja mogła sobie siedzieć latami na tym komputerze oraz dająca się dostosować pod moje preferencje, w sensie że raz ją konfiguruję, wgrywam sterowniki, modyfikuję pliki w /etc i tak sobie wisi cały czas i żadne aktualizacje mi nie nadpisują configów. Dobrze byłoby aby też umiała obsłużyć dysk 3 TB. Na tym komputerze będę głównie przechowywał bardzo duże ilości różnych danych na różnych dyskach, w tym kopii zapasowych, obrazów ISO, wirtualnych maszyn czy prywatnych zdjęć lub dokumentów. Także będę wykorzystywał go w sytuacjach awaryjnych jak mi się zepsuje np. Gentoo na laptopie aby sobie zgrać obraz Gentoo na pendrive i oczywiście do pisania programów w języku C oraz prostych, użytecznych skryptów w Bashu, Pythonie.

Parametry:

Zasilacz: Tracer Lux TRO-788 400W
Płyta główna: Gigabyte GA-VM900M
Procesor: Intel Core 2 Duo E4300 1,8 GHz
Pamięć RAM: 1 GB DDR2 533/Kl
Dyski twarde:
- Samsung 200 GB SATA II (padnięta Fedora),
- 3 TB Seagate (Windows 10),
- 320 GB WD (Windows 7),
- 500 GB HGST (Windows 7)
Czytnik kart
Samsung DVD-/+R/RW
Radeon X800 GTO 256MB
Stacja dyskietek

Jaką dystrybucję byście polecili dla stacjonarki? Czy Puppy Linux, CentOS albo Debian byłyby dobre?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

PomPom

Masz możliwość dodać trochę RAMu? Puppy, CentOS i Debian na pewno byłyby dobre, szczególnie ten ostatni. Możesz też spróbować Bunsenlabsa albo Q4OS, który powinien być bardzo lekki, a jest oparty na Debianie stabilnym.
myk byle jak jako tako

gom1

Sparky 4.6.1 STB. Niekoniecznie że środowiskiem graficznym. Popieraj swoje :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

hubot_

#3
Cytat: Dziadek Starowinek
Masz możliwość dodać trochę RAMu?
Jak bym miał pieniądze to bym miał. Można maksymalnie do 4 GB rozszerzyć pamięć RAM, więc raczej systemy 32-bitowe, z czego każda kość musiałaby być po 2 GB DDR2.

Tak swoją drogą ten komputer ma ze 20 lat a do tej pory działa bardzo dobrze. Nic ani razu w nim się nie psuło jeśli chodzi o sprzęt, natomiast jeśli chodzi o oprogramowanie to raz była taka sytuacja że był robiony przez ojca format Windowsa 7 ponieważ nie umiał sobie samemu zreperować a myślał że będzie umiał. Znalazłem go w zagraconym domu, nieużywanego ze starym wydaniem padniętej Fedory a jeszcze wcześniej instalacyjną płytkę NTT Mandriva.

W tamtych czasach ten komputer kosztował coś około 5000 zł. Ojciec był taki, że się musiał przechwalać pieniędzmi, jaki to ma super sprzęt. Pamiętam także jak się rozglądał za telewizorami Philips za 30 000 zł. Niestety jeśli chodzi o obsługę sprzętu sobie kiepsko radził i jedyne do czego mu służył ten komputer to do grania w Herculesa.

Jeszcze takie pytanko co można zrobić z tymi dyskami twardymi? Jest sens wyczyścić i sprzedać kupiony 5 lat temu dysk 3 TB?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Maromann

salix os. dystrybucja oparta na slackware. wersja 14.2 z xfce. starsze wersje (14.1) z mate, openbox i fluxbox (osobiście przez lata używałem z mate). w miarę dużo oprogramowania z dostępem do w mirę nowych wersji. dobre i pomocne forum. wsparcie po wieki.

poleciłbym debiana, ale zatrzymałem się na wheezy (zainstalowane trzy lata temu, bezproblemowe do dziś) i pointlinuxa. niestety w przypadku debiana 8, 9 mam mieszane uczucia.

na koniec devuan. jest kilka pochodnych. od kilku miesięcy używam good-life-linux w wersji lxde (wymaga doinstalowania paru rzeczy, ale działa bezproblemowo). w miarę kompletna jest refracta.


gom1

Cytat: hubot_ w Sierpień 19, 2017, 07:27:28 PM
Cytat: Dziadek Starowinek
Masz możliwość dodać trochę RAMu?
Jak bym miał pieniądze to bym miał. Można maksymalnie do 4 GB rozszerzyć pamięć RAM, więc raczej systemy 32-bitowe, z czego każda kość musiałaby być po 2 GB DDR2.
Mam w robocie trochę nieużywanych kości. Zobaczę jakie mi zostały. Mnie się już nie przydadzą :-)
Cytat
Jeszcze takie pytanko co można zrobić z tymi dyskami twardymi? Jest sens wyczyścić i sprzedać kupiony 5 lat temu dysk 3 TB?
Sens jest, ale dostaniesz za niego symboliczną czapkę śliwek.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

hubot_

Cytat: gom1
Mam w robocie trochę nieużywanych kości. Zobaczę jakie mi zostały. Mnie się już nie przydadzą :-)
Ja też mam u siebie w domu od byłego kolegi, ale żadne nie pasują :-(.

Cytat: gom1
Cytat
Jeszcze takie pytanko co można zrobić z tymi dyskami twardymi? Jest sens wyczyścić i sprzedać kupiony 5 lat temu dysk 3 TB?
Sens jest, ale dostaniesz za niego symboliczną czapkę śliwek.
A do czego byś je wykorzystał na moim miejscu?

Jeszcze z takich ciekawych dystrybucji jest Manjaro stable, ale go często trzeba aktualizować podobno, najlepiej codziennie albo przynajmniej raz na tydzień. Ładnie wygląda ta dystrybucja z środowiskiem Xfce, tym bardziej się to liczy, że mam bardzo dobry monitor LG. Jeszcze mnie zastanawia czy Fedora z pulpitem GNOME na ten komputer byłaby dobra. A openSUSE też byłby dobry na ten komputer?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

gom1

Zobacz, takie mam:



Niestety tylko 1GB każda.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Cytat: hubot_ w Sierpień 19, 2017, 08:17:06 PM

Jeszcze z takich ciekawych dystrybucji jest Manjaro stable, ale go często trzeba aktualizować podobno, najlepiej codziennie albo przynajmniej raz na tydzień. Ładnie wygląda ta dystrybucja z środowiskiem Xfce, tym bardziej się to liczy, że mam bardzo dobry monitor LG.
Bez przesady codziennych aktualizacji na Manjaro nie ma, z moich obserwacji aktualizacja jest średnio co 10 dni.
Co do Manjaro XFCE to zgodzę się z Tobą że jest ładne i niepowtarzalne do innych dystrybucji ze środowiskiem XFCE.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

CytatPotrzebuję coś o długim czasie wsparcia, lekkiego, dobrym wsparciu dla deweloperów i dającego się spokojnie nieaktualizować przez dłuższy okres nieobecności przy komputerze.
No nie wiem, czy rolling to dobra opcja w takim wypadku. Słyszałem i spotykałem się z sytuacjami, że ludziom przy dłuższym nieaktualizowaniu się system po aktualce psuł. No i niektórzy powtarzają jak mantrę, że rollinga trzeba aktualizować regularnie, w niewielkich odstępach czasu.
myk byle jak jako tako

hubot_

Zdanie "dającego się spokojnie nieaktualizować przez dłuższy okres nieobecności przy komputerze." jest już nieaktualne. Przewiozłem komputer z byłego miejsca, w którym on stał do jego nowej lokalizacji. Aktualizacji spodziewałbym się w co tygodniowych odstępach czasu. Takie pytanko: czy rollingi nadają się do aktualizowania co tydzień?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

gom1

Cytat: hubot_ w Wrzesień 23, 2017, 04:45:41 AM
czy rollingi nadają się do aktualizowania co tydzień?
Nie wiem jak inne rollingi, ale Sparky 5.0 nadaje się z powodzeniem. Mam go na jednym ze swoich lapków, którego używam stosunkowo rzadko ("budzę" go rzadziej niż raz w tygodniu). Jedyny "problem" to konieczność jednorazowego zassania dużych porcji danych - np. wczoraj było to 455MB. Oprócz tego nie zauważyłem żadnych anomalii w pracy systemu.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

hubot_

Cytat: gom1
Jedyny "problem" to konieczność jednorazowego zassania dużych porcji danych - np. wczoraj było to 455MB.
To i tak nic w porównaniu z aktualizacjami Gentoo, które zostawiam sobie na noc :D Przy czym do tego dochodzi ustawianie flag USE, rozwiązywanie konfliktów, cyklicznych zależności jak coś się nie powiedzie a jak jest nowy kernel to jeszcze więcej roboty.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

PomPom

Cotygodniowa aktualizacja przy rollingach jest nawet tą zalecaną i optymalną.
myk byle jak jako tako

hubot_

Obstaję raczej obecnie przy Arch Linux lub ewentualnie Slackware. Zostawię też sobie miejsce na jakiegoś FreeBSD. Zaraz lecę wgrać jakiś system. Dawajcie jeszcze jakieś ciekawe propozycje. Coś na binarnych pakietach przy czym można się nieźle pobawić mniej więcej jak przy Gentoo z dobrym wsparciem dla deweloperów. Serio, zabawa w ręczną kompilację i ta cała dłubanina sprawia mi frajdę.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum