Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Prosze o rade w sprawie instalacji Linuxa.

Zaczęty przez Antarktyczny, Sierpień 10, 2017, 02:09:44 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Antarktyczny

#15
Wiesz, problem tkwi w tym, ze za duzo czytam. Kiedys bowiem gdzies na swoje nieszczescie przeczytalem, ze HP ma pliki gwarancji tak jakby w komputerze,jako pliki. Moja wiedza jest za mala, by jednoznacznie odrzucic to, ale doswiadczenie zyciowe mowi mi : "nie wierz, to jak sw Mikolaj". :) 4 gb na Swap powiadasz... W sumie moze i racja. 50 gb na system,to juz mnie mocniej zastanowilo, bo biorac pod uwage ze laptop ten jest tylko do czytania ksiazek i obejrzenia filmu od wielkiego dzwonu... Chociaz faktycznie,nie zbawi mnie 20 gb w te czy w tamta. Przy okazji, z aplikacji i programow bedacych juz po wgraniu dystrybucji mozna usunac niektore? Bo zapewne nie bedzie mi wiele wiecej trzeba niz Libre Office, odtwarzacze filmow i muzyki, oraz zdjec. Doslownie. Czy sterowniki do np procesora tudziez innych komponentow bede musial oddzielnie instalowac, czy instalator sam,ze tak  wyraze, obsluzy sie?

Przeczytalem, i faktycznie jest jak mowisz. Ilu ludzi,tyle opinii. A tak osobiscie, co bys polecil? I czy trzeba robic folder wymiany? Jesli,to w jakiej wielkosci?

gom1

Instalator wyręczy Cię w poszukiwaniu sterowników do sprzętu, nie musisz się martwić. Po instalacji możesz usunąć niepotrzebne aplikacje, ale tutaj musisz być ostrożny - lepiej nie kasować wszystkiego jak leci, bo wiele programów jest zależnych od siebie i jeden nierozważny ruch może późnej przyprawić solidny ból głowy. A nadmiar aplikacji nie wpływa na prędkość działania systemu, to nie Windows z rejestrem, który rozrasta się w nieskończoność.

Ja bym zrobił osobną partycję 4GB dla swap, ze względu na fragmentację. W tym momencie plik wymiany nie będzie potrzebny.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

Dobra, tak tez zrobie. A folder wymiany kiedy bedzie potrzebny i do czego? A jesli,przyjmijmy, chcialbym narazie zostawic Win, to trzeba jakis program do tego, by inaczej podzielic partycje,czy przy instalacji Linuxa bedzie opcja samodzielnego podzialu? I jak go wtedy dokonac? Win musi miec oddzielna partycje, bo z tego co wiem, jesli jest inaczej, konczy sie to zle. Szkopul, ze moj dysk ma 450 na jednej partycji i 15 czy tam 16 gb na drugiej, ktora byla zajeta przez windowsowe Recovery. Usunalem to juz dawno i partycja nie jest mi potrzebna juz, mam ja jakos usunac? I kolejne,jesli win zostanie, majac oddzielna partycje,to gdy bede chcial z niego zrezygnowac, to bede mogl wtedy jakos go usunac? I co wtedy z pusta partycja, ktora pozostanie?

robson75

Cytat: Antarktyczny w Sierpień 11, 2017, 11:25:07 AMUsunalem to juz dawno i partycja nie jest mi potrzebna juz, mam ja jakos usunac? I kolejne,jesli win zostanie, majac oddzielna partycje,to gdy bede chcial z niego zrezygnowac, to bede mogl wtedy jakos go usunac? I co wtedy z pusta partycja, ktora pozostanie?
Do usuwania zbędnych partycji najlepsza jest płyta instalacyjna Windows.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Antarktyczny

To mam kapitalny problem, bo laptop brany byl w Plusie na raty, i system od razu byl zainstalowany ( a raczej zauktualizowany z win7).

robson75

To pobierz sobie z sieci obraz iso Windows 10, wypal na płytę lub pendriva.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Antarktyczny


robson75

Gdyby było nielegalne to by chyba nie umieszczali na oficjalnych stronach Windowsa obrazy iso.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Cytat: gom1 w Sierpień 11, 2017, 12:05:49 PM
Cytat: Antarktyczny w Sierpień 11, 2017, 11:56:49 AM
To legalne tak ogolnie?
Jeśli pobierzesz z tej strony:
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
to tak.
Ja sam osobiście pobierałem z tej strony iso Windowsa tylko po to ażeby mieć go do usuwania zbędnych partycji. Moim zdaniem tylko do tego się nadaje. :)
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Cytat: gom1 w Sierpień 11, 2017, 12:19:46 PM
Czemu nie GParted?
Ponieważ płyta instalacyjna Windows robi to lepiej i szybciej.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Np. GParted Ci nie usunie partycji na której stoi system. A płyta Windows robi to bez problemów.
Ja używam tej płyty tylko wtedy gdy chcę wyczyścić dysk.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Cytat: Robert75 w Sierpień 11, 2017, 01:02:34 PM
Np. GParted Ci nie usunie partycji na której stoi system. A płyta Windows robi to bez problemów.
Ale mówisz o GParted uruchomionym z płyty/USB (Live)?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum