Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux dla Asus EEE PC?

Zaczęty przez hubot_, Sierpień 06, 2017, 08:55:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hubot_

Pierwsze co mi przyszło na myśl to zainstalować Debiana LXDE na Asus EEE PC. Potrzebny mi jest ten komputer głównie do:
- używania podczas podróży,
- jako awaryjny sprzęt z Linuxem gdy padnie mi Debian na laptopie (aby np. podejrzeć coś na Debian wiki albo zgrać sobie Debiana na pendrive),
- do współdzielenia w domu i przechowywania plików, które czasem potrzebuję pokazać znajomym,
- do używania w publicznych sieciach Wi-Fi (hotspotach).
Netbook ten będzie aktualizowany raz na ruski rok jako że jest rzadko używany. Może nawet być czasem jedno wydanie do tyłu. Jakie wy byście distra wybrali dla takiego laptopa używanego głównie do powyższych celów jakbyście mieli instalować je osobiście? Czy waszym zdaniem CentOS lub NetBSD sprawdziłyby się tak samo jak Debian?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

PomPom

NetBSD na pewno nie i nie ma po co sobie życia utrudniać. Nie pamiętam, jakie środowiska ma CentOS, ale jak ma coś lekkiego, to jak najbardziej. Ma chyba najdłuższe wsparcie, więc będzie świetny. Debian to też bardzo dobra opcja. Nie sądzę, byś za bardzo musiał wychodzić poza te opcje.
myk byle jak jako tako

hubot_

Czy Puppy Linux ma długie wsparcie i można na nim zwklekać z aktualizacjami? A Sparky na taką maszynę byłby dobry?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

PomPom

Co do Puppy, to nie wiem, czy jest sens bawić się w niego. Jak chcesz coś lżejszego od LXDE, to Trinity w Q4OS chyba jest lekkie. Co do Sparky, nie wiem, czy jest sens w testingu przy założeniu z rzadkimi aktualizacjami.
myk byle jak jako tako

gom1

A może Lubuntu? Mam przyjemne doświadczenia z tym systemem w połączeniu ze starym lapkiem.

Jeśli system ma być rzadko aktualizowany, to IMHO lepsza będzie odmiana LTS.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Albedo 0.64

Miałem do czynienia z takim sprzętem i Puppy działał na nim najlepiej. Dobre będą też Antix i Q4OS. Ubuntu/Lubuntu itp. możesz od razu skreślić z listy.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

hubot_

Dystrybucje *buntu i wszelakie minty odpadają. Zraziłem się do nich, jak mi po aktualizacji w Ubuntu wywaliło Unity albo w Mincie nie chciał działać mi internet. Ponadto Debian zawiera mniej śmieci po instalacji niż Ubuntu czy Mint i daje się bardziej skonfigurować do moich potrzeb. Nie żeby nie było, jestem w stanie korzystać z dystrybucji pochodnych Debiana. Tak swoją drogą ten sprzęt ma problemy z kamerką internetową, mikrofonem, dzwiękiem oraz kartą sieciową (trzeba wiedzieć do jakiego serwisu oddaje się sprzęt). Debian LXDE nieporównywalnie szybciej chodzi od Windowsa 7 Startera, który był na nim wcześniej zainstalowany przez pewnego niby fachowca, który zepsuł kamerkę podczas wymiany matrycy.

Co sądzicie o środowisku graficznym dwm lub xfce na takiej maszynie?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

gom1

Jakie "toto" ma w ogóle parametry (CPU, RAM)?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

darekradzan

co Ty w ogole piszesz ?
, dwm to nie jest srodowisko graficzne , tylko menadzer okien , jesli potrafisz je sobie skonfigurowac - to polecam , duzo latwiejszy , jest jednak openbox , czy fluxbox , system z dlugim wsparciem - poczytaj o centos-ie ,mageia , rosa , czy nawet openmandriwa
na ten sprzet to jednak polecam , oczywiscie dla Ciebie , cos opartego , lub samego slackware , na poczatek jednak chyba lepiej np.
Salix OS z fluxboxem , lub openboxem , jesli troszke poczytasz (czytaj pouczysz sie) , to salix na pewno do Twoich wymagan sie sprawdzi w 100%

Albedo 0.64

Środowiska graficzne na netbooku się nie sprawdzają. Wyjątkiem jest Trinity, które w dystrybucji Q4OS jest naprawdę fajne. Poza tym tylko menedżery okien takie jak JWM, Fluxbox, Openbox. Jeśli masz zamiar rzadko uruchamiać i aktualizować to do wyboru masz właściwie tylko dystrybucje oparte o Debiana stabilnego. Przerabiałem ten temat na własnej skórze i Asusie kolegi. Eksperymenty trzy dni mi zajęły i zakończyły się instalacją Q4OS ponieważ interfejs Trinity jest bardzo podobny do WinXP. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam eksperymentował z różnymi systemami ale skoro pytasz, to ci mówię co wiem.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

hubot_

Cytat: darekradzan w Sierpień 08, 2017, 05:56:36 PM
co Ty w ogole piszesz ?
, dwm to nie jest srodowisko graficzne , tylko menadzer okien
Sorki, pomyliłem się.

Cytat: Albedo 0.64
Eksperymenty trzy dni mi zajęły i zakończyły się instalacją Q4OS ponieważ interfejs Trinity jest bardzo podobny do WinXP.
Nie zależy mi na tym, aby mój system miałby być jakkolwiek podobny do Windowsa.

Cytat: gom1
Jakie "toto" ma w ogóle parametry (CPU, RAM)?
Procesor: Intel Atom CPU N570 @ 1.66GHz
Ilość RAM-u: 1 GB
System: Debian GNU/Linux 8 Jessie
Środowisko graficzne: LXDE
Karta graficzna: zintegrowana
Dysk twardy: HDD, 55.9 GiB
Karta Ethernet: Qualcomm Atheros AR8152 v2.0 Fast Ethernet (rev c1)
Karta Wi-Fi: Qualcomm Atheros AR9285 v2.0 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Cytat: darekradzan
czywiscie dla Ciebie , cos opartego , lub samego slackware , na poczatek jednak chyba lepiej np.
Salix OS z fluxboxem , lub openboxem , jesli troszke poczytasz (czytaj pouczysz sie) , to salix na pewno do Twoich wymagan sie sprawdzi w 100%
Chętnie sobie spróbuję czegoś "trudniejszego" dla odmiany. Slackware - czemu nie? Zobaczę czy przejdę od razu do Slackware czy najpierw do Salixa w zależności od tego jak się czuję na siłach. Zdaje się że Gentoo też jest takim distrem dla tych jak ja, którzy chcą się więcej nauczyć, ale zdecydowanie sobie z nim odpuszczę na Asus EEE PC. Ten sprzęt do kompilacji zdecydowanie się nie nadaje. Oczywiście jeśli chodzi o Gentoo to dla tych mniej wprawionych jest Sabayon. Też jest Slax - słyszał o nim ktoś? Czemu poleciłeś Salixa a nie Slaxa?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

darekradzan

Salix-a polecilem ze wzgledu na menadzera okien ,tj. fluxbox lub openbox , na dopracowanie(niezawodnosc) , wsparcie , a Slax jest juz nieaktywny ,raczej poczytaj o slackel
http://www.slackel.gr/forum/about.htm
ciekawa dystrybucja
Co do Gentoo , to moze na poczatek polecilbym Ci calculate linux
http://www.calculate-linux.org/
Uwazam , ze jest naprawde super , potrzebne jest troche wiedzy , ale widac , ze nie jest to dla Ciebie problem , poniewaz, z tego co piszesz ,  jestes ambitny i nie boisz sie wyzwan i nauki

hubot_

Cytat: darekradzan w Sierpień 11, 2017, 06:12:52 AM
Co do Gentoo , to moze na poczatek polecilbym Ci calculate linux
http://www.calculate-linux.org/
Uwazam , ze jest naprawde super , potrzebne jest troche wiedzy , ale widac , ze nie jest to dla Ciebie problem , poniewaz, z tego co piszesz ,  jestes ambitny i nie boisz sie wyzwan i nauki
Tylko też na to wszystko trzeba mieć czas. Chciałbym poznać mniej więcej całą rodzinę systemów FreeBSD, NetBSD i OpenBSD, Gentoo i Slackware (czemu nie?) lecz nie dam rady wszystkiego zrobić na raz. Mogę się skupić na najwyżej dwóch distrach, z czego to trudniejsze pewnie po wakacjach nie będzie aż tak często używane do momentu, kiedy nie będzie np. ferii zimowych czy dnia nauczyciela. Na razie wnioskując po moim poście ostatnim na tym forum (może ktoś chętny pomoże https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,2219.0.html) kieruję się w stronę gałęzi Debiana i Gentoo. Spróbowałbym Calculate Linux, gdyby nie to że przeczytałem tego posta po tym, jak zainstalowałem Gentoo u siebie. Mam nadzieję że tu nie piszecie rad do osób, które zaczynają z Arch Linux czy Gentoo "przejdź na Ubuntu lub na Windowsa" jak popełnią błąd przy instalowaniu lub konfigurowaniu takich dystrybucji. Jak to ktoś powiedział "distro, na którym się porządnie czegoś nauczysz sypie się co kilka dni" :D
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum