Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Prosze o rade w sprawie instalacji Linuxa.

Zaczęty przez Antarktyczny, Sierpień 10, 2017, 02:09:44 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Antarktyczny

Witam, jestem nowym uzytkownikiem Waszego forum i na samym wstepie prosze o wyrozumialosc i pomoc. Moja wiedza dotyczaca spraw stricte informatycznych nie jest zbyt wysoka. Otoz jestem posiadaczem laptopa HP 225 g5 (procesor Intel i3 5005u 2x2 ghz, karta graficzna Intel HD graphics 5500, 4 gb pamieci Ram i 465 gb dysk) z systemem Windows 10. Niestety, ale nie chce miec systemu,ktory ma wieksza kontrole nade mna niz ja nad nim. Dlatego tez postanowilem przeniesc sie na Linuxa. Mam juz wybrana dystrybucje,ktora mi wpadla w oko, jest to Mint 17,3 Rosa. Zmierzam juz do meritum calej sprawy. Otoz;
-jakie srodowisko wybrac? Po tym, co czytalem sklaniam sie do Cinnamon
-jak zrobic partycje na dysku? Czy Linux sam w sobie ma narzedzia tworzace partycje przy instalacji?
-czy moj komputer bedzie dobrze dzialal pod wybrana dystrybucja? Dodam, ze nie grywam w gry,komputer uzywany jest wylacznie niemal w celach edukacyjnych i obejrzenia czasem jakiegos filmu.
-czy dla telefonu LG bede musial dogrywac jakies sterowniki,by byl otwierany po podlaczeniu?
-najmniej wazne,lecz zapytam z ciekawosci,czy gothic jedynka jest do odpalenia w wine? Jesli nie to trudno.
Prosze o pomoc, i nie hejtowanie z powodu mojej niewiedzy,tudziez niezrecznosci w powyzszym temacie. Z gory dziekuje :)

robson75

Jeżeli już się zdecydowałeś na LinuxMint, to ja bym Tobie odradzał instalacje wersji 17.3 powód: ta wersja jest nie wspierana w postaci aktualizacji poza jedną zaraz po zainstalowaniu systemu. Jeżeli LM to tylko wersja 18.2 ponieważ to jest najnowsze wydanie tej dystrybucji.
Jeżeli chodzi o podział dysku na partycje, to owszem jest możliwość automatycznego podziału czyli instalacja LinuxMint obok Windows, ale ja bym Tobie odradzał korzystanie z tej opcji, gdyż doświadczyłem przykrej niespodzianki z podziału dysku w ten sposób. Po prostu drugi system obok LM mimo że był wyświetlany przez grub-a to wcale nie chciał bootować. Tak więc najlepiej jest podzielić dysk ręcznie.
Co do środowiska graficznego to ja uwielbiam Cinnamon-a. Ale nie każdemu może to środowisko przypaść do gustu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Antarktyczny

#2
Dziekuje za rade, jesli mozna,dodam pare malch zagadnien. Czy moj laptop dzwignie ww dystrybucje bez scinek,plynnie? Nie znam sie, pytam wiec. Jak ze sterownikami telefonu? Czy brak wsparcia bedzie dla mnie uciazliwy,gdybym wybral Rose? Dodam, ze procz ksiazek w pdf,pisania roznych prac w jakimkolwiek edytorze, muzyki, filmow i zdjec zasadniczo komputera nie uzywam do jakichkolwiek programow czy tez gier (wyjatkiem wspomniany Gothic,jedyna gra, jaka mnie wrecz wciagnela). Jak wiec widac, nie potrzebuje mnostwa narzedzi ani wybitnych programow, liczy sie dla mnie bezawaryjnosc, totalna dowolnosc w kwestii zarzadzania komputerem i szybkosc dzialania. Jesli chodzi o partycje, coraz bardziej przekonuje sie do pozostawienia tylko linuxa. Moze i jestem absolutnie zielony, ale jak wegierskiego sie nauczylem, to i linuxa ogarne:) Propo jezyka... Dystrybucje sa w jezyku polskim?

Ps. Laptop nie ma u mnie polaczenia z internetem i nie uzywam go do surfowania po necie, totez sprawa jakichkolwiek aktualizacji moze byc lekko utrudniona.

robson75

Po prostu lepiej wybrać wersję która jest wspierana, niż tą która jest bez wsparcia, ponieważ aktualizacje dają systemowi świeższe pakiety co za tym idzie jest bardziej stabilny.
Jeżeli Masz zamiar mieć tylko LM na dysku to śmiało możesz zdać się na automatykę instalatora LM, bez bawienia się w ręczne partycjonowanie dysku.
Co do telefonu to to system powinien go go wykryć automatycznie, tak więc nie potrzeba instalować dodatkowych sterów.
Co do sprzętu który posiadasz, to nie powinno być problemów w postaci ścinek.
Co do gier na Wine to ja Tobie nie pomogę gdyż nie gram.
Co do spolszczenia systemu, to podczas instalacji systemu proponował bym Tobie podłączyć modem, i wtedy podczas instalacji systemu zostaną pobrane pakiety językowe. Tak że zaraz po instalacji Twój system będzie w pełni spolszczony.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

#4
Cytat: Antarktyczny w Sierpień 10, 2017, 12:48:18 PM

Ps. Laptop nie ma u mnie polaczenia z internetem i nie uzywam go do surfowania po necie, totez sprawa jakichkolwiek aktualizacji moze byc lekko utrudniona.
Jak to nie Masz połączenia z netem? To jak Ty chcesz korzystać z systemu bez neta?
Wybacz ale dla mnie komputer bez neta to jakiś absurd.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Cytat: Antarktyczny w Sierpień 10, 2017, 12:48:18 PM
Dystrybucje sa w jezyku polskim?
Rozumiem, że pytasz o obsługę języka polskiego, komunikaty, pozycje w menu? Oczywiście. Wystarczy, że wybierzesz jedno z popularnych środowisk graficznych: KDE, Gnome, Xfce.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

Jak zamierzam korzystac bez neta i jaka w tym logika? Tlumacze. Laptop ten jest uzywany tylko do czytania ksiazek, czasem jakis film. Tylko. Dlaczego? Bo gdyby na tym laptopie byl net, to moj mlody siedzialby tam non stop, i musialbym lapac cisnienie,a tak jak lapek zony jest zajety,to mam argument-watly,ale jednak- ze nie ma neta, a ten laptop jest do moich spraw. Na drugim niech sobie szaleje, ma neta, windowsa 8,1. Do rzeczy jednak- zasadniczo jak juz powiedzialem, chcialbym cinnamona, lecz po powyzszym poscie widze,ze trudno bedzie ze spolszczeniem. Jesli idzie zas o partycje- myslalem, czy nie zrobic samodzielnie, bo czytalem w pewnej ksiazce, ze jesli zrobi sie folder /home oddzielnie czy jakos tak (pardon,jestem laikiem), to nie bedzie potrzeby przenoszenia i zabezpieczenia danych przy instalce innej wersji dystrybucji,poniewaz pliki zostana. Jesli cos pogmatwalem lub poplatalem pojecia, prosze o poprawianie.

robson75

Przecież podczas instalacji LM jest dostępna opcja wprowadzenia hasła podczas logowania do systemu, tak więc aby uruchomić system potrzebne będzie hasło.
Co do spolszczenia systemu to nie ma najmniejszych problemów z Cinnamon-m, równie zostanie w pełni spolszczony, tylko jest jeden warunek, podczas instalacji musisz mieć połączenie z netem.
Co do partycji to to jest Twoja osobista sprawa jak podzielisz dysk. Jeśli chodzi o mnie ja nigdy nie tworzyłem partycji /home.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Cytat: Antarktyczny w Sierpień 10, 2017, 02:28:35 PM
chcialbym cinnamona, lecz po powyzszym poscie widze,ze trudno bedzie ze spolszczeniem
Spokojnie, nie będzie. Nie chciałem wypisywać wszystkich menedżerów okien.
Cytat
Jesli idzie zas o partycje- myslalem, czy nie zrobic samodzielnie, bo czytalem w pewnej ksiazce, ze jesli zrobi sie folder /home oddzielnie czy jakos tak (pardon,jestem laikiem), to nie bedzie potrzeby przenoszenia i zabezpieczenia danych przy instalce innej wersji dystrybucji,poniewaz pliki zostana.
Dobrze kombinujesz :-)

O /home poczytaj jeszcze tutaj:
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=22508
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

Hm, swietnie w takim razie :) W ogole dziekuje wszystkim za pomoc, jeszcze jednak bede drazyl interesujace mnie zagadnienia. Jak czytalem,Linux Mint gotowy jest do pracy (jak dla mnie, dokumenty pdf, mp3). Mint korzysta z Libre Office, czy trzeba samemu instalowac?
Kolejnym zagadnieniem jest jak dlugo zajmuje instalacja i zakladajac instalacje samego Linuxa, bez Win10, czy jest opcja jakiejs niepoprawnej instalacji? Oczywiscie idac za wskazowkami pakietu instalacyjnego,umiem czytac ze zrozumieniem. Zakladam tez, ze wersja systemu ma byc 64 bitowa.

robson75

LibreOffice masz już zainstalowane w systemie.
Instalacja średnio trwa 20 minut.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Antarktyczny

Rozumiem. Gdybym chcial recznie podzielic partycje, to w jakich proporcjach? Ile zajmuje system, ile poswiecic na home, a ile na pole wymiany,tudziez cos w adekatnym stylu? Oraz, ile na SWAP? Bo nie ukrywam, ze tutaj moja wiedza sie konczy,a zaczyna przygoda :)

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Antarktyczny

Zapoznalem sie z zalinkowanymi tematami. Ja widze to po przemysleniu tak;
partycja na system (20 gb-25gb)
Home reszta.
Pytanie, czy SWAP musze w ogole robic? I czy folder wymianny czy cos takiego rowniez jest niezbedne? Pozostaje jeszcze kwestia, czy instalacja nowego systemu nie uniewaznie gwarancji laptopa? Oprocz glownej partycji,homa, ewentualnego SWAPA jest cos jeszcze?

gom1

Wg mnie 25GB na system to trochę za mało, dla spokoju ducha dałbym 50GB. Swap? Ilu użytkowników tyle opinii. Przy 4GB RAMu może się przydać. Jeśli planujesz hibernować swojego sprzęta, to daj tyle ile masz RAMu (czyli 4GB). Zerknij jeszcze tutaj:
https://404.g-net.pl/2017/06/swap-ktory-zamieszkal-pliku/
bardzo zgrabnie opisane różnice pomiędzy partycją swap a plikiem (nie folderem) wymiany.

Co do gwarancji, to nie wydaje mi się, żebyś miał ją utracić z powodu instalacji innego systemu operacyjnego. Wiele serwisów przyjmując sprzęt do naprawy wymontowuje dysk twardy i oddaje go klientowi. Tutaj byłbym spokojny.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum