Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dystrybucja pod starego netbooka

Zaczęty przez Kryszna, Sierpień 08, 2017, 08:06:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kryszna

Witam - Zwracam się do was o pomoc w wyborze dystrybucji na leciwego już netbooka - samsung nc210. Obecnie mam zainstalowany Sparky Linux, ale nawet za bardzo na nim filmów nie mogę oglądać. Jestem początkowym użytkownikiem, i przez wszystkie te lata korzystałem z Windowsa. Potrzebuje dystrybucji, która będzie płynnie działać na sprzęcie, a na dodatek, aby nie była jakaś skomplikowana. Przejrzałem również poprzednie tematy, gdzie ludzie też prosili o coś dla słabych netbooków. Jednak mi również chodzi o to, abym na spokojnie zapoznał się z Linuxem i powoli wszedł w jego świat. Widziałem, że głównie dla tych starych sprzętów króluje Lubuntu oraz Xubuntu.

Procesor: Intel Atom N450
1,66 GHz, 512 kB L2, 1 rdzeń, 2 wątki
RAM: 2GB DDR2

gom1

#1
Jakie masz tam środowisko graficzne: Xfce, KDE, Gnome, MATE?

Mam Samsunga NC10, podobnej klasy badziewie i bardzo dobrze sobie radził pod kontrolą Manjaro z Xfce. Dziś zainstalowałem Sparky 5/LXQt i również nie mam zastrzeżeń. Ale jak działają filmy, to (jeszcze) nie sprawdzałem.

Manjaro dla początkującego użytkownika może być zabójcze. A skoro Sparky Ci nie podszedł, to może faktycznie spróbuj z L/Xubuntu. Albo polecane tu niedawno Q4OS (Trinity).
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

darekradzan

Bodhi Linux
Lubuntu
LXLE
Puppy Linux
proponuje cos z tych dystrybucji dla Ciebie
pozdrawiam

lesio

można wziąć pod uwagę jeszcze Antix


Kryszna

Cytat: lesio w Sierpień 10, 2017, 01:28:31 PM
Tu jest podobny temat:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,2203.0/topicseen.html
Tak, tylko po prostu chciałem zaznaczyć, że jestem początkujący, a tam patrzyłem, że raczej nikt takich informacji nie załączał. Myślę, że jednak spróbuje Lubuntu - inwestować w 64bit, czy 32? Teoretycznie znalazłem informacje, że procesor śmiało obsłuży 64, ale jednak na start w laptopie jest wgrany Windows 7 Starter 32bit.

gom1

Powiadają, że wersja 64-bitowa zajmuje więcej RAMu niż 32-bitowa, a przy dostępnych 2GB pamięci każdy wolny bajt jest na wagę złota. Ja na swoich starych sprzętach z Atomami poinstalowałem wersje 32-bitowe właśnie. Jedyny problem jaki zauważyłem to brak wsparcia ze strony Chrome - nowe wersje dostępne są wyłącznie na 64-bitowe systemy operacyjne. Ale od czego Chromium? :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum