Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Przepadla partycja danych windows

Zaczęty przez Rustin, Sierpień 08, 2017, 07:27:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rustin

Miałem dwie partycje, jeden dysk. Zaznaczyłem aby instalował się Linux na tej z Windowsem a nie danymi. Coś się zrobiło i nie ma żadnej partycji, wszystko przepadło. Co złe zrobiłem? Jest jakis poradnik aby na drugi raz zrobić dobrze?

Jak będę miał juz linuxa i jego partycje, zechce potem nagrać Windowsa na partycje systemowa to też przepadnie lub windows tego nie odczyta?

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

robson75

Ja miałem podobny przypadek, a mianowicie, mam dysk HDD 1TB i miałem na tym dysku zainstalowane tylko Manjaro, i postanowiłem zainstalować LinuxMint jako drugi system. Podczas partycjonowania dysku zdałem się na automatykę instalatora LM, i zaznaczyłem instalacje LM obok Manjaro. Jakie było moje żdziwienie gdy po zakończonej instalacji chcąc uruchomić Manjaro nie dało rady. Mimo że grub dawał mi możliwość wyboru systemu to tylko uruchamiał się Mint, a Manjaro wcale nie bootowało.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Rustin

Netbook jest słaby bo ma 1gb Ramu i atom n270 czy jakoś tak. Dlatego chciałem wgrać linuxa bo win xp tak muli że nie da się przeglądać stron.

Najgorsze ze przepadły wszystkie dane z dysku.

Czy teraz jak będę zapisywal dane na partycji home która otworzyłem, a kiedyś zechce wgrać Windowsa to przepadnie wszystko?
Jak instalowałem linuxa wybrałem aby nie instalować go obok win tylko ta opcje na dole, żeby samemu wybrać. Miałem dwie partycje, chciałem sformatować to co był windows i na niej nagrać linuxa. Czy coś źle zrobiłem że przepadla druga partycja co były dane czy po prostu tak się nie da zrobić?

gom1

Skąd w ogóle wiesz, że partycja/dane przepadły?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Rustin

Ponieważ nagle się pokazało , że na tym dysku co było o 30gb danych jest wolna przestrzeń. Przeglądałem ten dysk w przeglądarce linuxa podczas instalacji i nic nie było , tylko jakieś foldery linuxa a wcześniej pod linuxem pokazywało moje foldery.

gom1

Uruchom komputer z dowolnej dystrybucji live (np. Sparky), w konsoli wpisz polecenie:
sudo fdisk -l
i pokaż wynik.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Rustin

Jeżeli dobrze zrobiłem to jest coś takiego
Disk /dev/sda: 74,5 GiB, 80026361856 bytes, 156301488 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xceaeb305

Urządzenie Rozruch    Start    Koniec  Sektory  Size Id Typ
/dev/sda1  *           2048  58593279 58591232   28G 83 Linux
/dev/sda2          58593280  62498815  3905536  1,9G 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda3          62498816 156301311 93802496 44,7G 83 Linux

gom1

Dysk 80GB z dwoma partycjami linuksowymi (28 i 45GB) + swap (2GB). Wygląda na to, że faktycznie zaorałeś partycje Windows.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Rustin

Tak jak pisałem, przepadło tylko jak to zrobiłem i czy można było tego unikać? Jest tam jakaś opcja aby nagrywać tylko na danej partycji a z danymi aby została?
Jak teraz zechce nagrać innego linuxa to jakoś się zaznacza aby tylko na na tej partycji z linuxem a home z danymi nie przepadla?

gom1

Zazwyczaj podczas instalacji masz możliwość wskazania gdzie chcesz umieścić pliki systemowe i co zrobić z partycjami. Można je nie tylko usuwać, zmieniać rozmiary czy formatować, ale również wskazywać, że mają być tylko montowane, bez ruszania zawartości. Wystarczy tylko uważnie czytać co podpowiada instalator.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Rustin

nie ma jakiegoś tutorialu jak to robić i co wybrać ?
1. teraz jakbym chciał nagrać windowsa to musiał bym od nowa usunąć wszystko i utworzyć partycję pod niego ?
2. Instalując od nowa linuxa wybieram tylko partycję systemowa i home zostaje bez zmian ?
3. nie chcę zakładać nowego tematu - jak klikam na tarczę aktualizacji przy zegarze to pokazują się tylko trzy opcje sposobu aktualizacji systemu , w internecie widziałem , że powinno byc pokazane co jest do aktualizacji . Nie mam nic takiego bo np nie ma żadnych nowych aktualizacji czy coś źle robię ?

gom1

1. Na pewno musisz poświęcić jedną z linuksowych partycji (usunąć ją albo zmniejszyć). Wolnego miejsca na dysku brak.

2. Możesz zostawić partycję /home, da się ją wykorzystać z nową instalacją.

I tylko.. czy przy tak słabym sprzęcie naprawdę potrzebujesz Windows?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Rustin

Na tego kompa nie będę wygrywał win, w sumie nawet Linux powoli chodzi ale win to była tragedia.
Chcę całkiem przejść na linuxa ale drugi komp używają inni więc pasuje aby był widows. Teraz chyba już windows przegrywa z linuxem prawda?

Co z tą aktualizacja?

gom1

Czy przegrywa? Na pewno pod kątem bezpieczeństwa. Jednak przyzwyczajenie drugą naturą człowieka i niektórym ciężko zrezygnować z nawyków. Mimo to rzuciłbym wszytko na jedną kartę - Linux o muerte!

A co do aktualizacji to sprawdzę jutro. Nie mam Minta pod ręką :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum