Administracja > Propozycje

Instalacja Ubuntu 17.04 z pendriva

(1/2) > >>

Remvirus:
Witam!
Mam Lenovo 100-15IBD z Windows 10. Przy pomocu USB instalera zainstalowałem Ubuntu 17.04. Na pendrivie chodzi znakomicie. Kiedy jednak uruchamiam laptop bez pendriva - włącza się "dziesiątka". Nie mam możliwości wyboru.
Nie mogę znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Poprzedni (Kubuntu 14.04, którego zainstalowałem "Rufusem") mogłem włączyć po zapytaniu sustemu: Kubuntu czy Windows. BIOS mam ustawiony tak samo.
Może ktoś coś podpowie?...

Dziękuję z wyprzedzeniem  :)

lesio:
Być może w trakcie instalacji wgrałeś boot-loadera (czyli grub-a) na pendrive zamiast na dysk twardy. To może tłumaczyć takie zachowanie komputera - bez pendrive-a staruje dysk twardy, na którym jest wyłącznie boot-loader windowsa. Na pendrive jest grub, który umożliwia załadowanie obydwu systemów - windowsa i linuksa.

Remvirus:

--- Cytat: lesio w Sierpień 07, 2017, 06:59:31 pm ---Być może w trakcie instalacji wgrałeś boot-loadera (czyli grub-a) na pendrive zamiast na dysk twardy. To może tłumaczyć takie zachowanie komputera - bez pendrive-a staruje dysk twardy, na którym jest wyłącznie boot-loader windowsa. Na pendrive jest grub, który umożliwia załadowanie obydwu systemów - windowsa i linuksa.

--- Koniec cytatu ---

Użyłem do instalacji USB Instalator. On wszystko załatwił.
Zrobiłem jeszcze jedną instalację - tzn. powtórzyłem używając innej opcji. Pomogło!  Uruchamia się OK! Problem tylko w tym, że "windy" nie mogę uruchomić. Wtedy prawdopodobnie też nie mogłem, ale o tym nie wiedziałem, bo sama się uruchamiała. Jak uruchamiam z BIOSU - jest ok. Ale muszę poprzestawiać ustawienia na UEFI.
Nie mam pojęcia, jak ten "cudowny" BIOS ustawić?! Nie mogę nigdzie znaleźć ustawień! Wszystko, co dotychczas znalazłem dotyczy innych typów.
Mój BIOS to wersja EOCN61WW. W porównaniu z tymi, jakie oglądałem w necie to "prostak". Ma tylko kilka opcji ustawień i w każdej tylko dwie możliwości.
Jak je dopasować - pozostaje wielką tajemnicą. :'(
Kilka dni temu miałem Kubuntu 16.04 zainstalowane Rufusem. Wszystko działało. Nie mogłem tylko z nowymi pojęciami dać rady i pozbyłem się go.
Ściągnąłem kilka PDF-ów dot. Linux'a i Ubuntu. Przeczytam to coś zrozumiem. Na razie pojeżdżę "windą".
Gdygym jednak dostał jakieś wskazówki dot. ustawień BIOS-u - będę wdzięczny.
Pozdrawiam <3

lesio:
Wygląda na to, że zainstalowałeś linuksa w trybie biosu, a nie uefi. Czy przed instalacją z pendrive'a uefi było włączone, czy też nie?

Remvirus:

--- Cytat: lesio w Sierpień 08, 2017, 08:29:19 am ---Wygląda na to, że zainstalowałeś linuksa w trybie biosu, a nie uefi. Czy przed instalacją z pendrive'a uefi było włączone, czy też nie?

--- Koniec cytatu ---

Tak. Z poziomu BIOSU. Dwie pierwsze pozycje w "bocie" ustawiłem na "Legacy..."  a w "konfiguracji" na "Compatible".

Wczoraj znalazłem, że jest aktualizacja Gruba do U-17.04 --> Grub-Customizer. Pobrałem to na Ubuntu. Instalacja jednak się nie powiodła. Był komunikat "E: Nie powiodło się".
Wróciłem potem na "windę" przywracając ustawienia BIOS do pierwotnych.
Przed chwilą próbowałem zainstalować Ubuntu poprzez UEFI. Żadnego efektu. Po ponownym uruchomieniu wskakuje winda. System nie widzi pendriva.
Przestawiłem BIOS na "Legacy..."  i jestem w Ubuntu. Ale nie miałem opcji wyboru. Jako pierwsze wyświetla się Ubuntu, potem dwie pozycje z jakimś testem pamięci  i kolejne dwie z "Windows Recovery" i "Windows 10... (tu chyba nazwa jakiegoś wirtualnego dysku)" - ale system go nie odnajduje.
Wczoraj przyszło dużo aktualizacji. Ponad 20 minut się instalowały. Gruba też zauważyłem. Kilka razy pojawił się na liście aktualizacji.

Żeby wejść na Win10 muszę w BIOS zmienić tylko ustawienie "Compatible" na "AHE1" (piszę z pamięci, więc może niedokładnie).
"Legacy..." nie muszę ruszać. (Nie muszę wchodzić na UEFI żeby winda zaskoczyła).

Jeżeli można zainstalować U-17.04 z poziomu UEFI to jak to zrobić?  Wszystko, na co natrafiłem w necie, jest albo stare i nieaktualne, albo mówi o wyłączeniu UEFI i przejściu na "Legacy..." podczas instalacji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej