Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Solus

Zaczęty przez PomPom, Lipiec 20, 2017, 04:21:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Co sądzicie o dystrybucji zwanej Solus?
Znałem ją od dawna, ale dopiero dzisiaj przykuła moją większą uwagę. Odpaliłem zarówno wersję z Budgie, jak i z MATE i zaskoczyło mnie, jak sprawnie to distro działa. Czytam sobie o nim i chyba dam mu szansę na laptopie.

Solus to dystrybucja rolling-release niebazująca na żadnym innym systemie. Do wyboru są trzy środowiska graficzne: Budgie (autorskie i flagowe), MATE oraz GNOME3. Może zaskakiwać wybór MATE zamiast Xfce jako lekkiej alternatywy, ale z tego, co pamiętam, to ekipa Solusa współpracowała z ekipą Ubuntu MATE. Mnie tam to pasuje, bo polubiłem MATE w wydaniu z Ubuntu MATE, a w Solusie oczywiście jest dostępna wersja 1.18 oraz menu Brisk. Planowane jest dodanie Plazmy. Jeżeli rozrośnie się społeczność, to możliwe, że dojdą wydania przygotowane właśnie przez nią.
Solus powoli zyskuje na popularności oraz prężnie się rozwija, co wróży dobrą przyszłość temu systemowi.
Solus jest przyjazny użytkownikom i oferuje graficzne narzędzia oraz przyjemne Centrum Oprogramowania. Nie ignoruje również błędów w paczkach i niektóre pakiety są jawnie dowgradowane, aby przywrócić jak najlepsze działanie. Jest to chyba dość ostrożny rolling, co moim zdaniem jest plusem.

Minusem jest stosunkowo niewielkie repo, ale ono rośnie wraz z potrzebami użytkowników i dodawane są paczki, których użytkownicy potrzebują, a ich jeszcze tam nie ma. Dodatkowo warto wspomnieć o obsłudze Flatpak, co na pewno ułatwi sprawę z odnajdowaniem potrzebnego oprogramowania.

Ciężko mi powiedzieć coś więcej, co jeszcze nie instalowałem na właściwym sprzęcie, ale wydaje mi się to ciekawa dystrybucja. Dodam, że jej twórca jest bardzo sympatyczny i otwarty na użytkowników. Można go spotkać choćby na IRCu i dopytać się czegoś, coś doradzić, itp.
myk byle jak jako tako

darekradzan

Zgadzam sie z Toba calkowicie , ciekawy system , repozytoria ubogie , ale mam nadzieje , ze to kwestia czasu
(przepraszam za brak polskich znakow)  , pozdrawiam
P.s ciekawy nawet ten eopkg

PomPom

Zainstalowałem go sobie dzisiaj, ale niestety mnie trochę zawiódł. Budgie jest bardzo fajne i dość lekkie, ale niestety brakuje kilku opcji konfiguracyjnych, a i znajdzie się parę niedoróbek, np. panel, który przy dużej ilości otwartych aplikacji wywala obszar powiadomień i zegar poza ekran. Szkoda trochę, bo chciałem używać czegoś innego, niż MATE.
Co do samego Solusa, niestety grzeje laptopa bardziej, niż inne distra. Ponadto choćby taka Opera nie bała się po prostu ściąć kilkukrotnie. Jest przed tą dystrybucją ciekawa przyszłość, tylko musi ona jeszcze trochę dojrzeć, nabyć kilka szlifów. Biorąc pod uwagę różnice między świeżo zainstalowanym systemem a zaktualizowanym, zmiany są bardzo dobrze widoczne i widać, że system jest pod intensywnym rozbudowywaniem. Na pewno będę obserwował jego rozwój, ale teraz wolę używać lepiej doszlifowanych dystrybucji.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum