Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Zaczęty przez hubot_, Lipiec 22, 2017, 10:05:16 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hubot_

Potrzebuję wykonać własną dystrybucję systemu GNU/Linux na pendrive, najlepiej aby miała jakiś menedżer pakietów ogarniający zależności (preferuję apt). I oczywiście najlepiej byłoby aby w tej dystrybucji dało się ustawić jakieś sensowne repozytoria. Lepiej wykonać remastering istniejącej dystrybucji czy stworzyć od podstaw własną? Potrzebuję dystrybucji do:
a) używania na sprzęcie, który nie jest mój,
b) zapewnienia sobie bezpiecznego środowiska pracy przy użyciu różnych modułów bezpieczeństwa takich jak SELinux,
c) zapewnienia sobie przyzwoitego środowiska do programowania przy użyciu skompilowanego vima z Pythonem, Qt Creator, clang, gcc, g++, cmake, javac, checkstyle itd.
d) najlepiej aby była niezależna od systemd chociaż nie wiem czy to będzie możliwe (Debian jest oparty na systemd),
e) wybór środowisk pracy xfce, lxde, dwm, i3wm, ewentualnie gnome jeśli będę zmuszony korzystać z systemd,
f) miała świeże pakiety,
g) była stabilna,
h) była w miarę lekka i przenośna,
i) no i oczywiście ładnie wyglądała.
To są moje wymagania co do dystrybucji, którą potrzebuje wykonać na usb. Potrzebuję jej głównie po to, aby używać na sprzęcie, który nie jest mój a który jest jedynie udostępniany na mój użytek. Ponadto chciałbym móc stworzyć coś własnego. Skoro inni mogą tworzyć różne dystrybucje, to dlaczego ja bym nie mógł?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Albedo 0.64

Większość dystrybucji powstała według zasady "bo można". Najłatwiej jest użyć istniejącej dystrybucji jako bazy, twoje wymagania może spełnić Debian dla którego są dostępne narzędzia do budowy systemu. Ale najlepiej może ci doradzić pavroo który buduje Sparky. Napisz do niego na pw.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

hubot_

Wiem, że też jest możliwe stworzenie dystrybucji używając poradnika Linux From Scratch. Jest to trudniejsza droga, więcej z tym roboty i trzeba wszystko ręcznie kompilować. Czy wsadzenie do takiej dystrybucji bazującej na LFS odpowiedniego menedżera pakietów np. emerge, yum, pacmana albo apta i skonfigurowanie odpowiednich repozytoriów jest proste? Czy to nie spowoduje konfliktów zależności pomiędzy programami skompilowanymi drogą ./configure && make && make install?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum