Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Usuwanie pakietów

Zaczęty przez Marcel, Marzec 03, 2013, 08:39:48 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marcel

Witam



Ostatnio zauważyłem, że usuwając program wraz z zależnościami np. purge niby się usuwa ale nadal jest na twardym dysku instalka a zauważyłem to przez ponowną instalację programu po awarii tzn

Program zajmuje około 80Mb podczas pierwszej instalacji pobiera się pewien czas z netu dopiero instalacja (norma) ale jak usuwam ten sam program niby do zera wraz zależościami i ponownie go instaluje to już trwa to bardzo krótko bo nie pobiera go z netu tylko odrazu instaluje.

Oto moje pytanie jak usunąć dany program wraz z usunięciem go z dysku wraz z innymi jego zależnościami bibliotekami itd.

Pytam dlatego ponieważ doinstalowałem do tego programu wtyczkę, która stwarza problem. Najszybszym sposobem jest instalacja surowego programu tak jakby był on pierwszy raz instalowany na sprzęcie.

Na koniec dodam, iż po ponownej instalacji program instaluje się ze wszystkimi ustawieniami z poprzednie instalacji wraz z tą wtyczką a chciałbym aby zainstalował się czyściutki.


ratus

#1
@Marcel Jaki masz system?  Niektóre systemy, instalując program z net-u, umieszczają paczkę (np.rpm) w jakimś katalogu (np/var/cache/apt/archives dla PCLOS), Po instalacji - w zależności od ustawień - ta paczka jest usuwana, lub zostaje  do użycia w reinstalacji.

Wtyczki do danego programu bywaja instalowane w pliku konfiguracyjnym w /home/user/.folder_programu/plik_conf

Jest duża szansa, że jak znajdziesz i wykasujesz ten folder/plik, to pozbędziesz sie wtyczki, i po restarcie programu będzie on "goły i czysty". Będzie wymagał ponownej, indywidualnej konfiguracji.

Może być tak, że wtyczka jest instalowana w /usr/share/program, ale tam radzę nie grzebać, jeśli nie wiesz, co robisz.

W twoim wypadku zachodzi prawie na pewno pierwsza opcja, ponieważ systemowe instalatory usuwając pliki programów, z reguły pozostawiają pliki w /home/user do ponownego wykorzystania, lub ręcznego usunięcia.

Marcel

#2
Dziękuję ratus w części mi pomogłeś ale opiszę moją sytuację



Ubuntu 12.04 2 takie same systemy na 2 identycznych kompach i co dziwne program XBMC zainstalował się na 1 w wersji 12.0 a na drugim 11.0 i próby ktualizacji pakietów itd nic nie dawały więc postanowiłem zgrać na żywca do katalogów ich przeznaczenia tzn 12.0 zamiast 11.0 i przestał się odpalać XBMC efekt migająca ikona ale program się nie odpala bez żadnego komunikatu więc odinstalowałem  i ponownie zainstalowałem normalnie z repo i teraz też nie chce odpalić. Najciekawsze jest to, iż usunołem fizycznie wszystkie wpisy związane z XBMC i nic się nie instaluje tzn uruchamiam plik .deb uruchamia się instalka itd pobiera pakiety dalej instaluje przebiega wszystko normalnie ale w home i usr nie pojawiają się katalogi .xbmc i xbmc po prosu fizycznie ich nie ma i dlatego uważam że się nie uruchamia bo nie ma plików.



Rozpisałem się narazie chyba wystarczy w razie pytań proszę pisać



Pozdrawiam


ratus

#3
@Marcel

Nie używam systemów debianopochodnych, w tym Ubuntu, z aplikacja XBMC tez nigdy nie miałem do czynienia, więc nie potrafię Ci pomóc w tej konkretnej sytuacji. Sorry.

Pozdrawiam.

ratus

#4
@Marcel

Czy korzystałeś z polecenia "find" (locate, slocate - czy co tam Ubuntu stosuje do szukania plików)? Jeśli nie, to spróbuj, a pliki konfiguracyjne mogą też się "chować" w katalogach ~/.config,  ~/.local/share a czasem nawet w jeszcze innych miejscach...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum