Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian i owncloud

Zaczęty przez psul, Lipiec 01, 2017, 05:07:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

psul

Witam, jestem tu nowy i bardzo początkującym linuxiarzem więc proszę o wyrozumiałość :).
Przejdę do sedna, na starym serwerze HP zainstalowałem Debiana i owncloud. Oczywiście do działania owncloud zainstalowałem apache2. Owncloud działa i to mnie bardzo cieszy ale niestety dostępna ilość miejsca na chmurę to 50Gb czyli tyle ile zostało na głównej partycji gdzie wszystko jest zainstalowane. Mam dostępna partycje 750GB pytanie moje to jak zmusić owncloud żeby miał dostępne miejsce z innej partycji a dokładnie tej 750GB?
Pozdrawiam.

lesio

Owncloud domyślnie jest instalowany w katalogu /var/www/owncloud. Można w trakcie instalacji systemu utworzyć osobny filesystem /var (instalator debiana pozwala to w miarę łatwo zrealizować w trakcie instalacji, podobnie jak wyodrębniony /home i /tmp) o odpowiedniej wielkości. Można też  próbować dokonać zmiany konfiguracji w zainstalowanym systemie, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z linuksem, to odradzam to rozwiązanie.

psul

Dziękuję za odpowiedz. Jakie zmiany muszę wykonać ? Czy wykonanie tych zmian będzie dużo trudniejsze niż postawienie od początku całego systemu i całej reszty dla owncloud? Trochę szkoda mi tej całej roboty,  nie wiem jak zainstalowac osobny file system na oddzielnej partycji więc też będę mieć schody :)

lesio

Wykonanie zmian nie jest trudniejsze, ale ponieważ jest wykonywane "ręcznie", można popełnić dużo błędów. Dlatego jednak sugeruję postawienie wszystkiego od nowa. Proponuję następujące rozwiązanie:
1) Zainstalowanie Debiana 9. W trakcie instalacji w momencie wyboru miejsca na dysku do instalacji należy wybrać opcję "utworzenie osobnych filesystemów /var, /tmp i /home"
2) Po zakończeniu instalacji uruchomienie jakiegoś LiveCD (np. Sparky), uruchomienie programu gparted i dostosowanie wielkości filesystemów stosownie do potrzeb (standardowo /var jest bardzo mały, więc trzeba zmniejszyć /home i zwiększyć /var)

Proponuję zastanowić się nad małą zmianą: instalacja Sparky linux STB 4.6 zamiast Debiana. Instalator Sparkiego jest o wiele bardziej przyjazny i umożliwia łatwiejszą konfigurację, także filesystemów, a jest oparty na tym samym Debianie 9. Sparky ma także wiele użytecznych, częściowo autorskich programów, w tym także do zarządzania systemem.

psul

Dziękuję za odpowiedz, coś czuję że postawie Debiana 8 od nowa, Debian w wersji 9 nie uruchamia instalatora (kilka razy przygotowywałem nowego USB i kilka razy pobierałem plik ISO) po kliknięciu zainstaluj czarny ekran mam. Poszukam informacji o file systemach i do roboty. :)

lesio

Proponowałbym przynajmniej spróbować zainstalować sparki linux STB 4.6 (np. LXDE). Jest to debian 9 z lepszym (jak na mój gust - zdecydowanie lepszym) instalatorem i lepszą wersją LiveCD. Może akurat się nie zawiesi ...

hubot_

#6
Zainstaluj normalnego Debiana 9, nie żadnego Sparky Linuxa. Debian ma bardzo dobry instalator. Jak ktoś nie umie posługiwać się trybem CLI jest tryb graficzny. Trzeba po prostu czytać dokładnie co ci wypisuje i tyle. Jak masz starą wersję Debiana np. jessie to zmieniasz repozytoria w /etc/apt/sources.list tak aby wskazywały na stretch i wykonujesz komendę sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt dist-upgrade. LXDE możesz sobie zainstalować poleceniem sudo apt install lxde, chyba że masz obraz Debiana z zainstalowanym LXDE.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum