Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja innego systemu z dysku twardego

Zaczęty przez zx, Czerwiec 26, 2017, 09:14:05 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zx

Dzień Dobry wszystkim

Mam na swoim starym komputerze zainstalowany linux Mint 18.1 Cinnamon 64 bitowy, z którego korzystam. Jednak od czasu do czasu chciałbym sprawdzić inne dystrybucję i tu pojawia się problem, ponieważ komputer nie obsługuje bootowania z pendrive'a, a instalowanie nowych systemów z płyty jest uciążliwe, a dość często mam ochotę na spróbowanie czegoś nowego. Dlatego chciałbym się zapytać bardziej doświadczonych użytkowników, czy istnieje możliwość instalacji innego systemu linux z dysku twardego bez użycia USB ani płyty DVD. Oczywiście wstępnie testuje systemy w VirtualBoxie, jednak nie należy to do przyjemnych rzeczy, ponieważ ze względu na ograniczone możliwości komputera bardziej wymagające systemy po prostu się wieszają w nim.

MSki

Płyty DVD wielokrotnego zapisu, czyli DVD-RW wcale nie są drogie. Ja kupiłem 10 sztuk w opakowaniu i jak potrzebuję sprawdzić jakąś dystrybucję to nagrywam i sprawdzam, a cały proces wcale nie jest uciążliwy choć nagrywanie, kasowanie i ponowne nagrywanie kolejnego distra trochę trwa. Zaletą jest to, że te dobrze działające dystrybucje pozostawiam już płycie i tylko sięgam po kolejną.

pavroo

Witaj

Cytatczy istnieje możliwość instalacji innego systemu linux z dysku twardego bez użycia USB ani płyty DVD.

Tak, istnieje.
Rozwiązaniem jest nagranie obrazu iso na nośnik USB oraz bootloadera Plop na płytę CD.
Bootujesz Plop-a z płyty, który umożliwia uruchomienie systemu z USB i normalną jego instalację.

Przykładowy opis: https://linuxiarze.pl/sparkylinux-bez-dvd/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum