Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian na desktopie

Zaczęty przez PomPom, Czerwiec 09, 2017, 03:06:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Dalej to problem Debiana, a nie Chromium. Problem nowych paczek w Debianie jest wpisany w jego filozofię. Tak było, jest i będzie. Ta dystrybucja po prostu tak ma.
Niemniej jednak - można i tak: https://ungoogled-software.github.io/ungoogled-chromium-binaries/ - masz appimage, a to "odgoogle'owany" fork Chromium. Są też flatpak. Pewnie jakby dłużej poszukać, to znajdzie się też wersja "oryginalna".

MSki

Kolejną półprawdę pragnę zdementować, otóż pisałem na poprzedniej stronie, że skoro Debian ma problemy z zainstalowaniem Chromium, to i MX-19.3 te problemy dotkną.
Otóż nie, przed chwilą sprawdziłem i bez żadnych problemów zainstalowałem (za pomocą Synatic'a) przeglądarkę Chromium 83.0.4103.116-3-mx9+1.
Chromium działa, tak jak działać powinna.

PomPom

To jest ta stara i pełna luk bezpieczeństwa wersja.
myk byle jak jako tako

Fibogacci

#48
Cytat: MSki w Listopad 24, 2020, 11:33:27 AM
Kolejną półprawdę pragnę zdementować, otóż pisałem na poprzedniej stronie, że skoro Debian ma problemy z zainstalowaniem Chromium, to i MX-19.3 te problemy dotkną.
Otóż nie, przed chwilą sprawdziłem i bez żadnych problemów zainstalowałem (za pomocą Synatic'a) przeglądarkę Chromium 83.0.4103.116-3-mx9+1.
Chromium działa, tak jak działać powinna.

MX opiera się na Debianie, ale to nie znaczy, że to jest kopia Debiana jeden do jednego (także jeśli chodzi o oprogramowanie i repozytoria).

Wiele oprogramowania jest tworzone przez Developerów MX specjalnie dla MX czy to dostępnych od razu w zestawie, czy też jest dodawane do repozytoriów na życzenie użytkownika (prośby można zgłaszać na Forum), tak więc często jest tak, że czego nie będzie na Debianie (czy nie będzie działać), będzie pod MX.

Czasami słychać takie opinie, że "w MX jest staro, bo to Debian". Tak nie jest/nie musi być - wiele programów jeśli nie jest nawet w najnowszej możliwej wersji, to jest na pewno o wiele nowsza niż w domyślnym Debianie.

I jeżeli ta dostępna wersja Chromium jest już stara/z lukami (nie używam Chromium, więc nie wiem, jaki jest status i możliwości), a ktoś używa Chromium i jest mu niezbędne, można ten fakt zgłosić na oficjalnym Forum i poprosić o przygotowanie/dodanie najnowszej. Istnieje duża szansa, że zostanie zaktualizowane (jeśli to będzie możliwe do zrobienia).

pavbaranov

Cytat: PomPom w Listopad 24, 2020, 11:51:41 AM
To jest ta stara i pełna luk bezpieczeństwa wersja.
Zasadniczy problem z Debianem jest taki, że co najmniej w części jego wydań znajdują się wersje Chromium, które nie są już wspierane przez tzw. upstream. Nie wiem, nie próbowałem tego robić, bo nie mam takiej potrzeby, czy da się nałożyć łatki bezpieczeństwa z późniejszych wersji niż te, które są w Debianie dostępne (zresztą ten problem dotyczy niemal wszystkich paczek Debiana). Jak widać z CVE bardzo wiele błędów jest zgłoszonych, ale nieliczne zostały naprawione (przez upstream), czyli także i w obecnych wydaniach one są obecne (najprawdopodobniej). Niestety Debian ze swoją polityką nie próbuje robić by nawet wprowadzić dostępne łatki do ich oprogramowania, jakie znajduje się w repozytoriach. Błędy są pozgłaszane, niektóre uzyskały poprawki i... I ktoś to ma w głębokim poważaniu. M.in. to było powodem, dla którego raz na zawsze przestałem używać Debiana i wszystkich bezpośrednio na nich opartych dystrybucji.

PomPom

Gorzej już chyba tylko w repo Slackware. Czasy się zmieniły, a podejście nie. Nawet nie wyobrażam sobie, co sie musi dziać w Debianie 9, który nadal niby jest wspierany...
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Taaa... a w Linux Mint 18.x "wspierają" <LOL> nadal KDE4 i to do kwietnia 2021. Osobiście uważam, że istnieje praktycznie jedna dystrybucja wydawnicza, gdzie jest rzetelne wsparcie: RHEL (a zatem i CentOS i inne pochodne). Jak jest w Ubuntu LTS czy OpenSUSE Leap - nie wiem. Na przykładzie tego Debiana jednak widać, że deklaracje z rzeczywistością się rozmijają.

MSki

#52
Zrobiłem porównanie numerków Chromium i tak to wygląda jak poniżej;

83.0.4103.116-3-mx9+1 ...MX-19.3
83.0.4103.116-1~deb10u3 ...Debian bullseye
83.0.4103.116-3.1 ...Debian Sid
84.0.4147.105-1 ...Debian Experimental

Czy zatem można przypuszczać, że wersja dla MX'a jest wersją starą i pełną dziur ?
Wygląda na to że tak, bo przeglądając tę stronę -
https://pkgs.org/download/chromium-browser
wersja chromium-browser-87.0.4280.66-1pclos2020.x86_64.rpm, jak widać w opisie dla PClinuxOS, która to wersja jest kilka numerków wyżej ot tej, którą Debian "przyjmie".

Ja z tej przeglądarki nie korzystam, ale zainteresowałem się nią tylko z tego względu, że "odrzucał ją" zarówno Debian, jak i MX we wcześniejszej fazie poradzenia sobie z instalacją.
Nie najlepiej wyglądają "numerki" Chromium dla innych pochodnych Debiana. Na przykład Mint 20.1 (Ulyssa) podaje jedynie dane, że to chromium-browser_2020.10.27_all.deb (??)
openSUSE Tumbleweed, który był tu wspominany proponuje chromium-86.0.4240.198-1.1.x86_64.rpm

a z resztą sami popatrzcie.

PomPom

Tak, to bodajże stale tak samo dziurawa wersja bez wsparcia od kilku miesięcy.
myk byle jak jako tako

MSki

#54
Ze Slimjet też jest "ponura sprawa", jako że w MX jest zainstalowana wersja stara, czyli o nr 27.0.7.0 podczas gdy na oficjalnej stronie, stabilna i najnowsza wersja to nr 28.0.3.0
https://www.slimjet.com/en/dlpage.php
A "sprawa ponura" z tego względu, że aby mieć najnowszą wersję tej przeglądarki, to chyba trzeba samemu ją sobie zainstalować i też nie ma pewności, czy zostanie "przyjęta" przez system.
...Sprawdziłem przed chwilą, najnowsza wersja tej przeglądarki jest przyjmowana przez MX.

Wybaczcie, bo znów palnąłem babola pisząc, że to ze Slimjet jest ponura sprawa, a powinno brzmieć to stwierdzenie jednoznacznie i zgoła odmiennie - ponura sprawa to jest z Debianem i jego pochodnymi dystrybucjami.

Chyba najwyższy czas przesiąść się na inna dystrybucję Linuksa.
Pozdrawiam.

pavbaranov

@MSki - Czegoś nie rozumiem. Chcesz - to Twój wybór - używać określonej/-ych dystrybucji, która ma określoną politykę. W Debianie - zasadniczo - wersja danej aplikacji jest od chwili udostępnienia danego wydania Debiana do chwili jego śmierci taka sama. Debian "gwarantuje", że ta wersja będzie otrzymywać poprawki bezpieczeństwa wprowadzane w późniejszych wydaniach. Można im wierzyć lub nie. Ja wierzyć przestałem.
W przypadku Debiana (i bezpośrednich pochodnych), albo masz możliwość pogodzenia się z tym faktem, albo korzystania z tzw. paczek uniwersalnych (flatpak, appimage, snap), albo liczyć, że jakaś pochodna dystrybucja sama spaczkuje nowszą wersję.
Fakt, możesz też dokonać tego samemu, ale mam pytanie - kompilowałeś kiedykolwiek jakąkolwiek przeglądarkę zawierającą silnik? :D

MSki

@pavbaranov - ale czego nie rozumiesz ?
Ja nie ma takiej wiedzy jak Ty, mogę jedynie korzystać z gotowych rozwiązań. Nie kompilowałem do tej pory niczego i w żadnej dystrybucji.
Dochodzę do pewnych i jak mi się wydaje słusznych wniosków czytając internet i to co Ty tu przekazujesz na Forum. I aby Ci "dosłodzić". Tak, Twoje przekazy całkowicie odzwierciedlają to, do czego ja dochodzę na drodze prób i błędów.
Czy zatem uważasz, że w tzw. paczkach uniwersalnych (flatpak, appimage, snap) będzie znajdowała się najnowsza wersja Chromium i system ją "przyjmie" bez problemów z zależnościami ?
Ja w to wątpię (a sprawdzałem we flatpak i testingu MX'a), bo skoro Debian i pochodne, są nieco "skostniałymi" dystrybucjami, to ? No właśnie co ? Czy stare paczki decydują o stabilności systemu, za jaki uchodzi Debian, czy to tylko taka "niemoc artystyczna" deweloperów, do których zgłaszane są różne petycje, a te lądują zasadniczo w koszu.
No właśnie, bo tak się teraz zastanawiam, co decyduje o stabilności systemu  ?.. pomijam w rozważaniach użytkownika, ale to chyba pytanie, które powinno się znaleźć w osobnym temacie.

Dlatego nie ma co deliberować, ważne, że mamy możliwość wyboru z całej gamy innych dystrybucji tej która nam odpowiada.

pavbaranov

Czego nie rozumiem? Domagania się najnowszych wersji programów (przynajmniej niektórych) w Debianie. To jest wewnętrznie sprzeczne.
Czy uniwersalne paczki będą mieć:
a) najnowsze wersje,
b) system je "przyjmie"?
Ogólnie "to zależy". Przecież taka uniwersalna paczka nie bierze się znikąd. Ktoś ją musi przygotować. Jeśli to zrobi - otrzymasz pozytywną odpowiedź na pierwsze pytanie. Chromium akurat zwykle ma. Na drugie pytanie odpowiedź jest z jednej strony prosta - z drugiej bardziej złożona, bo zasadniczo winna ona brzmieć: tak, "przyjmie". Flatpak - zasadniczo zawsze. Z appimage zdarzyło mi się, że nie chodziły.
W przypadku Debiana, owe "stabilne" wynika chyba po trosze z przyjęcia pewnego tłumaczenia słowa "stable" jako "stabilne". Wydaje się, że bardziej prawidłowym winno być "ustabilizowane".

MSki

Wiesz co ?
Ja nie rozumiem tego, że Ty nie rozumiesz tego, że ja się nie domagam najnowszych wersji programów, co nie znaczy, że jakby takie były (najnowsze) to bym się nie cieszył.
Dlaczego w dalszym ciągu pracuję, a w zasadzie użytkuję MX'a i korzystam z zainstalowanych programów ?
Bo jest stabilny :-) ok, niech będzie że "ustabilizowany", co w sumie na jedno wychodzi.
Użytkuję dlatego, że;
- po niezauważalnym wręcz przejściu (chyba po aktualizacji) z 19.2 na 19.3 system działa nadal bezproblemowo,
- bo bez wiedzy deweloperskiej, nie muszę się zmagać z samym systemem,
- bo np. wprowadzona przeze mnie zmiana kernela na nr 5.8.0-2-amd64 x86_64 nie nastręczała mi jakichkolwiek problemów,
- bo codziennie, kilka paczek i programów, w tym takich jak choćby wiodące na rynku przeglądarki, jest na bieżąco aktualizowana..
..czego zatem mogę jeszcze wymagać od deweloperów tej dystrybucji ?
Niczego, bo system działa już od paru ładnych miesięcy i jeszcze nie miałem z nim żadnych problemów i oby ich nie było.. a to że dyskutowany Chromum jest w starej wersji, co z tego, skoro są zamienniki, inne przeglądarki, które są na bieżąco aktualizowane, jak choćby Vivaldi.. z której też korzystam zamiennie z Firefoksem i zaktualizowanym "ręcznie" Slimjet'em.

Armalat

Co prawda, temat jest o Debianie, ale używam obecnie Manjaro, a tu: Chromium - Wersja 87.0.4280.66 (Oficjalna wersja) Arch Linux (64-bitowa)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum