Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian na desktopie

Zaczęty przez PomPom, Czerwiec 09, 2017, 03:06:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Zainstalowałem sobie wczoraj Debiana;
- Debian bullseye/sid (x86-64)
- Cinnamon 4.2.4
- Kernel 5.4.0-3-amd64

PomPom

Odkopuję.
Ostatnio z sentymentu popatrzyłem co tam u Debiana i trafiłem na ciekawą rzecz. Chromium w repozytorium jest od dawna nieaktualizowane i na chwilę obecną ma 135 znalezionych i niezałatanych luk bezpieczeństwa. Czytałem przy okazji decyzji Ubuntu o udostępnianiu Chromium jako snap, że jest przy tej przeglądarce sporo roboty, żeby to utrzymać dla kilku wersji dystrybucji. Rozwiązanie Ubuntu oczywiście spotkało się z falą krytyki, ale o rozwiązaniu Debiana jakoś się nie słyszy.
https://tracker.debian.org/pkg/chromium
myk byle jak jako tako

lami07

Debian to nawyzej usunie chromium z repo i takie to będzie rozwiązanie.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

CDeB

Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

MSki

Chromium to chyba "upadły" już projekt przeglądarki. Na MX-19.3 jest co prawda w "MX Instalator Pakietów", ale po zainstalowaniu w systemie nie działa i ja nie dochodzę tego, dlaczego nie działa. Zainstalowałem sobie Slimjet i ta przeglądarka działa, więc po co kruszyć kopie i się szarpać z materią martwą.

pavbaranov

Cytat: MSki w Listopad 23, 2020, 08:37:56 AM
Chromium to chyba "upadły" już projekt przeglądarki.(...)
Czyżby: https://chromium.googlesource.com/chromium/src.git/+log :D
Zresztą odpowiedz sobie jeszcze na jedno pytanie: w jaki sposób istniałoby Google Chrome, czy zasadniczo pewnie ponad 90% obecnych przeglądarek, gdyby nie istniał projekt Chromium.

ciubaka

Slimjet to jest własnie chiński, zmodyfikowany Chromium ...

pavbaranov

@ciubaka - Wprawdzie siedziba spółki dzisiaj niewiele znaczy, ale jednak: "FlashPeak Inc. is based in Austin, Texas, USA".
To nie ma jednak nic do znaczenia. Udział silnika, który jest rozwijany w ramach projektu Chromium jest w obecnej chwili dominujący. Oprócz niego mamy zasadniczo jego forki oraz Gecko (z forkiem Goanna) i WebKit. Reszta już praktycznie zmarła. Dopóki Google rozwój Blinka w Chromium będzie użyteczne, to ta przeglądarka nie zniknie.

MSki

@pavbaranov - a czy forki Chrominium rozwijają się niezależnie, czy ich jedynym wspólnym elementem jest tylko silnik tej przeglądarki ?

ciubaka

Siedziba siedzibą a nazwisko nazwiskiem - i te liczne odnośniki do stron z krzaczkami ...

Stephen Cheng
(+1)512-436-3130
FlashPeak Inc.
1804 Lemon Mint Ct
Austin, TX 78733, USA
press@flashpeak.com

Ale - to moja NAJULUBIEŃSZA przeglądarka od dawna.

pavbaranov

@MSki - Zdaje się, że "to zależy". Są takie, które biorą tylko blinka, są i takie, które w większym stopniu czerpią z Chromium. Problem w tym, że największa robota jest z silnikiem. Bez tego przeglądarki - nie ma (chyba). Bez chromium (blinka), te wszystkie opery, edge, slimjety, czy dalej - jakakolwiek przeglądarka oparta o qt5-webengine - po prostu nie istnieje. A "na rynku" alternatyw prawie brak.
I jakie to ma znaczenie? Twierdziłeś, że to upadły projekt. Chyba nie znam takiego upadłego projektu, który dzień w dzień otrzymuje od groma commitów.

MSki

Ale skoro silnik jest opensource, czyli GPL, to można z niego korzystać do woli i modyfikować.. dzieląc się wiedzą z resztą społeczeństwa. Dlatego nie widzę powodów, dla których developerzy pracujący nad innymi przeglądarkami, a korzystający z tego silnika, nie ulepszali go i nie wprowadzali jakiś istotnych zmian niezależnie od Chromium.
I jeśli pisałem "upadły projekt" miałem na myśli wydania i co ważniejsze aktualizacje tej przeglądarki;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chromium

pavbaranov

Cytat: MSki w Listopad 23, 2020, 05:34:21 PM
Ale skoro silnik jest opensource, czyli GPL, to można z niego korzystać do woli i modyfikować.. dzieląc się wiedzą z resztą społeczeństwa. Dlatego nie widzę powodów, dla których developerzy pracujący nad innymi przeglądarkami, a korzystający z tego silnika, nie ulepszali go i nie wprowadzali jakiś istotnych zmian niezależnie od Chromium.
No, ale oni... właśnie to robią. W ramach projektu chromium.
Cytat: MSki w Listopad 23, 2020, 05:34:21 PM
I jeśli pisałem "upadły projekt" miałem na myśli wydania i co ważniejsze aktualizacje tej przeglądarki;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chromium
Ostatnie wydanie: 23.11.2020 r. Czegoś chyba nie rozumiem, bo mamy... 23.11.2020 r. To, że w Debianie komuś się nie chce tego w należyty sposób utrzymywać, nie oznacza, że projekt "upadł".
[/quote]

PomPom

Gdyby Chromium był taki martwy, to by nie było problemu go utrzymywać.
myk byle jak jako tako

MSki

Pisząc o "upadłym projekcie", minąłem się oczywiście z prawdą, za co wszystkich Was przepraszam.
Faktycznie, Chromium 83 w wersji stabilnej jest do pobrania.
https://packages.debian.org/buster/chromium
Problem tylko w tym, że, czy będzie to wersja Chromium dla Debiana buster, bullseye, czy sid, żadna nie zostanie zainstalowana z powodu niespełnienia pewnych zależności. A skoro Debian robi problemy z instalacją, to i robi je MX-19.3.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum