Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak ominąć uefi - instalacja linuxa

Zaczęty przez użytkownik, Czerwiec 04, 2017, 09:07:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

użytkownik

Witam drogich forumowiczów!  :)

*Jestem nowy, więc jeśli napisałem w złym miejscu to proszę o przeniesienie tematu.*

Mam mały problem.. ( może ktoś będzie umiał pomóc  8) )

Otóż chciałbym zainstalować system Linux na komputerze, jednak UEFI, ( które ma za zadanie wyłudzić od nieświadomego użytkownika maksymalną ilość gotówki i zatrzymać mnie przy systemie M$ metodą na windows 8 ) - skutecznie mi to uniemożliwia. 

Chciałbym tylko nadmienić, że nie z własnej woli wpakowałem się w takie tarapaty, więc żeby nie było - "jak jest jesteś debilem to masz to co chciałeś."

Na komputerze od nowości zainstalowany był win8.
Jakby tego było mało mam taki bios, że pożal się Boże.. Advanced Menu?  Nie przejdzie.

Nagrałem dwie płyty DVD - jedną z Linuxem, a drugą z Windows 7 i żadna nie odpaliła. Secureboot wyłączony, legacy support i legacy first ustawione. Niby wszystko ok. Jednak próba botowania systemu z napędu DVD wielokrotnie zakończyła się fiaskiem. Dla mnie to jest chore, żeby nie można było tradycyjnie odpalić instalatora systemu z płyty DVD.. Paranoja.

Jestem więc zmuszony wejść do advanced menu, a jedynym sposobem, żeby tam się dostać jest edycja obrazu biosu na własną rękę. Problem w tym, że ja nie niestety posiadam aż takiej wiedzy. Nie mam też czasu siedzieć i ślęczeć nad morzem książek, potrzebuję rozwiązania, które w miarę szybko załatwi sprawę.

Wiem, że niektórzy tworzą jeszcze botowalne pendrivy z win7, jednak ja nie chcę pobierać obrazu windy z jakimś syfem w pakiecie.  Niemniej jednak spróbuje stworzyć botowalny pendrive dla systemu linux - może się uda.

Nie chcę też gotowego moda biosu, bo ktoś może mi podesłać plik z wirusami.

Dlatego postanowiłem kupić nowy komputer (składak) i postawić na nim win7 obok linuxa.
Jednakże biosy w tych dopasionych płytach głównych zazwyczaj są uefi, a że ja lubię grać to chciałbym kupić coś mocniejszego.

I teraz pytanie :

Czy da się zainstalować Linuxa na nowoczesnej płycie z uefi ? (chodzi o Msi i Asusa)

Jeśli tak to jak się za to zabrać?

Jakie "gamingowe" płyty z odblokowanym biosem polecacie? (bez uefi)

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam !  ;)

PS. Siedzę jeszcze na windowsie więc proszę mnie nie linczować  ;D


użytkownik


Albedo 0.64

Witaj. Jeżeli masz "Secureboot wyłączony, legacy support i legacy first ustawione" to prawidłowo nagrany nośnik powinien wystartować. Sprawdź dwie rzeczy: 1. Czy obraz iso jest prawidłowo nagrany (rozpakowany) a nie tylko przekopiowany jako plik. 2. Sprawdź czy twój napęd jest sprawny. W razie problemów z napędem lub płytą DVD nagraj dystrybucję na pendrive przy pomocy Linux Live USB Creator. Wybierając dystrybucję sprawdź czy wspiera bootowanie na komputerach z UEFI. Mnie się udało to i tobie się uda.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum