Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

zamulona Mandriva 2010.2

Zaczęty przez lukaszf, Luty 08, 2013, 08:32:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lukaszf

Proszę o pomoc w konfiguracji. Sprawa wygląda następująco: zainstalowałem wersję 2010.2 (środowisko zmieniłem na LXDE) na komputerze z poprzedniej epoki:

CPU: Pentium III 1GHz,

RAM: 768MB,

GPU: Geforce2MX 32MB (zainstalowane sterowniki NVIDIA).Starałem się wyłączyć co się tylko dało a i tak, gdy włączam Monitor Systemu to pokazuje zużycie procesora 90%, gdzie większość zasobów zżera sam monitor przełączony na zakładkę gdzie jest rysowany wykres zużycia. Gdy uruchomię np. Firefoxa to jest cały czas zużycie na poziomie 100%. Dodatkowo kilka razy dziennie komputer się zawiesza.

Wiem, że nie można spodziewać się cudów, ale pod Windows XP jakoś to chodziło.

MoroS

#1
Witam.Niestety odkąd pamiętam Mandriva jest strasznym zamulaczem (od 5 lat nic się nie poprawiło), nawet na lepszych konfiguracjach sprzętowych. Polecałbym inna dystrybucję, coś bardziej nowoczesnego, np. Lubuntu albo Mint z LXDE lub z MATE.Co do monitorowania, to raczej nie należy używać monitora systemu z podglądem na żywo do monitorowania wydajności, bo jak sam zauważyłeś jego funkcje rysowania wykresów zżerają pokaźny kawałek mocy.

Jeżeli chcesz w miarę wiarygodnie zmierzyć jakie jest obciążenie systemu, to raczej używając jakiegoś terminalowego (tekstowego) monitora systemu. Tegu typu narzędzia mają naprawdę mały narzut wydajnościowy i chyba najlepiej nadają się to znalezienia procesów, które zamulają system.Mogę tutaj polecić 3 opcje:

1. top - standardowe narzędzie w każdym systemie unixowym, wyświetla mnóstwo danych w mało czytelnej formie (m.in. zużycie procesora, pamięci, obciążenie systemu i listę procesów z informacjami który zajmuje ile zasobów); Tutaj nie trzeba nic instalować, wystarczy w terminalu wydać polecenie "top".2. htop - podobne narzędzie do powyższego, aczkolwiek bardziej czytelne i atrakcyjne dla oka.

http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=htop3. nmon - chyba największy obecnie tekstowy monitor systemu, który pokazuje nie tylko zużycie pamięci czy procesora, ale także obecną prędkość wysyłania lub pobierania danych w sieci, czy obecną prędkość odczytu lub zapisu na dysk. Wszystko w miarę przystępnej formie tekstowej, więc nawet początkujący po chwili będzie wiedział co i jak.

http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=nmonPozdrawiam.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

pavroo

#2
@ lukaszf

System z 2010 roku jest już przeterminowany.

Wybierz dowolny, z lekkim pulpitem LXDE, Xfce, Openbox lub MATE, który został wydany w tym lub zeszłym roku.

Pozdrawiam
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#3
@lukaszf: zapoznaj się ze Sparky 2.0 Eris i 2.1 Ultra.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum