Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux dla Netbooka

Zaczęty przez Reches, Maj 26, 2017, 08:23:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Reches

Witam,

Ostatnio otrzymałem w spadku dosyć już leciwego netbooka Samsunga NC10 (Atom 1,6GHz, 2GB RAM 800 MHz, 160GB HDD). Chciałbym go używać głownie do neta i filmików z Youtuba, ewentualnie IPLA i TVN Player. Bardzo prosiłbym o porady jakiego linuxa mógłbym na nim postawić, aby ten komputerek w miarę nadawał się do wyżej wymienionych funkcji. W komentarzach od razu prosiłbym o linki bezpośrednie do pobrania obrazów dystrybucji jeśli można ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Reches

robson75

Cytat: Reches w Maj 26, 2017, 08:23:37 AM
Witam,

Ostatnio otrzymałem w spadku dosyć już leciwego netbooka Samsunga NC10 (Atom 1,6GHz, 2GB RAM 800 MHz, 160GB HDD). Chciałbym go używać głownie do neta i filmików z Youtuba, ewentualnie IPLA i TVN Player. Bardzo prosiłbym o porady jakiego linuxa mógłbym na nim postawić, aby ten komputerek w miarę nadawał się do wyżej wymienionych funkcji. W komentarzach od razu prosiłbym o linki bezpośrednie do pobrania obrazów dystrybucji jeśli można ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Reches
Masz masę odpowiedzi w dziale <Jaki Linux wybrać> to jest naprawdę męczące, każdemu z osobna wskazywać jaką dystrybucje   ma wybrać.
To w dużej mierze zależy od posiadanego sprzętu. Jeżeli Masz słaby sprzęt to jakieś lekkie środowisko czyli LXDE lub XFCE.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Trochę leciwy sprzęcik, a i ekran mały. Poleciłbym sprawdzić Lubuntu. Poleciłbym też sprawdzić coś jeszcze lżejszego, jak np. Bunsenlabs albo Mabox.
myk byle jak jako tako

DoreK

A ja polecam Xubuntu. Po wgraniu Docky i zwiększeniu przezroczystości paska i wgraniu jakiejś fajnej tapety, system wygląda świetnie, a Xubuntu niewiele wymaga :)

Albedo 0.64

Miałem z czymś takim do czynienia i uważam, że pełnowymiarowe systemy (W7, Lubuntu, Xubuntu, LMDE Mate) nie sprawdzają się. Po kilku próbach wybór właściciela padł na Android PC. Dobrze działał też Puppy Linux (Slacko). Obecnie dostępna jest dystrybucja Androida Remix OS. Instalowałem to na starym laptopie (2 GB RAM, Intel 1,8 GHz) i rezultat był zadowalający. Linki do pobrania obrazów iso znajdują się w dziale: https://linuxiarze.pl/dystrybucje/
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

hubot_

Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

gom1

#6
Trochę stary wątek, ale.. Mam NC10 i z powodzeniem hula na nim Manjaro/XFCE:
https://www.linuxcounter.net/machine/2025472
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

hubot_

Na bardzo słabym sprzęcie to ja bym wgrał Slacko Puppy Linuxa.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

nateliv

Cześć!

Radzę Ci Xubuntu 16.04 w 32 bitach (patrz sygnatura), idealny dla tej maszyny.

Możesz przetestować przez USB na żywo (na przykład z lili usb creator).
Zobaczysz, co działa, a co nie.

Po stronie wydajności nie należy polegać na pracy w trybie USB.

W Xubuntu, w porównaniu z Win 10, powinieneś zobaczyć dużą różnicę, gwarantuję to.

Jeśli masz tylko 32 GB dysku, prawdopodobnie będziesz musiał usunąć Windows.

Jeśli usuniesz okna, radzę ci przed instalacją zmodyfikować Bios w trybie LEGACY, unikniesz problemów podczas instalacji.

pavbaranov

Temat z 2017, myślisz, że ten notebook jeszcze żyje? :)

banan

Ja polecam Minta ponieważ dział z uefi secure boot lub ubuntu, mają oficjalne wsparcie pare lat...

debbixon69

#11
Mogę polecić dwie dystrybucje linuxowe: Siduction i Manjaro. Oba koniecznie z LXDE, bo z taką ilością RAM'u to nie poszalejesz, a jeśli LXDE Ci się nie spodoba, to wypróbuj te linuxy z XFCE albo z MATE
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

Zobacz najnowsze wiadomości na forum