Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Antergos vs Manjaro vs ?

Zaczęty przez PomPom, Maj 14, 2017, 04:32:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

@Robert75, potwierdzam tą bardzo przykrą przypadłość, która absolutnie nie powinna mieć miejsca.
Przed chwilą musiałem resetować lapka, bo Cinnamon odmówił posłuszeństwa na Antergosie i to w najmniej pożądanym momencie....miałem drobną robótkę i wszystko poszło "w piach".....aby nie być bardziej dosadnym.
Z perspektywy drugiego dnia użyłkowania tego distra nie podoba mi się również to, w którym momencie system prosi o podanie hasła.
W Manjaro odbywa się to zaraz po uruchomieniu urządzenia, a w Antergosie jak już system zamierza startować do X-ów....kto porównywał pod tym względem oba systemy, ten domyśla się o czym piszę.
Nie znam się za bardzo na kryptografii i tego typu zabezpieczeniach, ale uważam, że w Antegrosie sprawa możliwości włamu do systemu jest dla hakerów łatwiejsza.

robson75

Moim zdaniem Antergos się nadaje do korzystania ze środowiska Cinnamon, ponieważ zaraz po instalacji wszystko działa idealnie. Ale gdy już chcemy skonfigurować system pod siebie tzn. odinstalowywanie zbędnych programów i instalacja tych które nas interesują, zaczynają się problemy, typu awaria Cinnamon-a.

Nie wiem jak jest na innych środowiskach np. Deepin, czy jakiekolwiek problemy występują.

Tak czy inaczej moim ulubionym środowiskiem jest Cinnamon, i aby używać tego środowiska najlepiej zainstalować Manjaro. Moim zdaniem tylko Manjaro ma dobrze skonfigurowane środowisko Cinnamon, które to mam zainstalowane od 4 miesięcy, i to ani razu nie miałem awarii Cinnamona, powtarzam ani razu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Powróciłem do Manjaro i zainstalowałem (wcześniej pobrane) iso ze środowiskiem Cinnamon.
Mam nadzieję tym razem dłużej już użytkować ten system, zwłaszcza że nawet przed jego deinstalacją i wgrywaniem innych systemów, celem ich sprawdzenia w użyciu, Manjaro nie wykazywał żadnych negatywnych cech typu zwiechy, czy sypanie się.
Wcale nie jestem zdziwiony faktem, że Manjaro pnie się po drabince popularności na DistroWatch, zajmując obecnie trzecie miejsce w rankingu.
To naprawdę dobry i dopracowany ze wszech miar system, który można polecić każdemu.

@Robert75, a znasz gkrellm ?
Może zamiast conky ?   ;-)  ja jeszcze nie próbowałem.

robson75

#48
Cytat: MSki w Lipiec 16, 2017, 11:09:43 AM

@Robert75, a znasz gkrellm ?
Może zamiast conky ?   ;-)  ja jeszcze nie próbowałem.

Gkrellm jest moim zdaniem mało atrakcyjny, wolę conky.
Ale skoro Tobie będzie bardziej pasował gkrellm, to nic nie stoi na przeszkodzie aby go używać.

A co do Manjaro, to przed chwilą miałem aktualizacje systemu (130 pakietów, w tym jądro 4.9.37-1) i wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów.
Moim zdaniem MANJARO jest THE BEST.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Kusi Manjaro, oj kusi :I

Zrobiłem ostatnio test z wine. Na Antergosie nie mogę odpalić Spelunky (które zawsze działało mi bezproblemowo na debianowcach). Odpaliłem live Manjaro, dograłem wine i wgrałem Spelunky - działa doskonale. Wydawało mi się, że powinno na każdym archowcu działać tak samo, a tu taka niespodzianka. Albo między Archem i Manjaro jest jakaś konkretniejsza różnica, albo mam po prostu schrzanioną instalację Antergosa. Tak czy inaczej, Manjaro plusuje.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 16, 2017, 03:04:55 PMalbo mam po prostu schrzanioną instalację Antergosa.
Mnie również się przydarzyła taka "skrzywiona" instalacja Manjaro. I efekt był taki że np. po instalacji systemu chcąc zrezygnować ze sterów własnościowych na rzecz otwartożródłowych, po prostu nie dało rady.
Drugi przykład: po zamknięciu przeglądarki Chromium nadal działała w tle (wiem bo pokazywało to conky).
Nie mam pojęcia od czego to zależy że system się instaluje z błędami.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Płyty należy zawsze wypalać z minimalna prędkością, przed instalacją sprawdzić stan HDD, czy nie ma bad-sectorów.
I wcale nie żartuję, sam miałem kilka przypadków błędów plików na wypalonej już płycie. Nigdy nie sprawdzam sum kontrolnych iso, bo uważam, że jak pobranie obrazu odbywa się z oficjalnego źródła, to nie powinno zawierać błędów. Miałem też (kiedyś) kilka bad sectorów na starym dysku i mimo tego że system się zainstalował, to zawsze coś było nie tak. Miałem również przypadek uszkodzonej pamięci ram, przy której Windows się nie chciał zainstalować, a Linux wszedł na dysk jak w masło...i działał do chwili całkowitego padnięcia tej kości pamięci.

Po niepowodzeniach z Antergos'em zainstalowałem na nowo Manjaro, pobierając iso ze środowiskiem Cinnamon.....aby już nie komplikować sobie sprawy dogrywaniem całego środowiska i usuwaniem niechcianego...jak miało to miejsce uprzednio.
System działa, choć kilka aktualizacji już było, a i zabawę jądrami mam również za sobą.....nudy   ;-)

robson75

Ja zawsze przed wypaleniem obrazu iso na płytę sprawdzam sumę kontrolną md5sum, a gdy już wypalam płytę to z prędkością 4x.
Co do dysku twardego to mam nowy, także pamięć ram wymieniałem 4 miesiące temu.
A mimo wszystko system się żle zainstalował.
Problem może leżeć gdzie indziej, tylko pytanie, gdzie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Powodów może być wiele, choć te które podpowiadam nie zawsze znajdują potwierdzenie w realu. Może zakurzona soczewka czytnika wypalarki, może jakaś skaza lub paproch na płycie (?). Błąd może zawierać ściągnięte iso...zalecają pobieranie z torrentów, a nie z http.

robson75

MSki Ale Ty mnie żle zrozumiałeś, ja używam do instalacji Manjaro jednej i tej samej płyty wersja 16.10, ponieważ od wersji 17 brak jest domyślnie zainstalowanego pakietu usb_modeswitch, bez niego nie mam połączenia z netem. No i jak już wspomniałem do instalacji Manjaro korzystam z wersji 16.10, w sumie z tej płyty instalowałem system z 8 razy i 2 razy coś poszło nie tak że system się zainstalował z błędami. I właśnie tego nie rozumiem, ponieważ 6 razy zainstalował się normalnie.

I jeszcze jedna istotna uwaga co do systemu Manjaro, radziłbym Tobie od czasu do czasu przekazanie informacji o systemie. Dlaczego, już mówię, ponieważ przekazując informacje o systemie informujesz bazę jakie pakiety masz zainstalowane w systemie, co za tym idzie podczas aktualizacji przychodzą do Ciebie pakiety które już masz w systemie.
Mam nadzieje że się jasno wyrażiłem.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#55
Cytat: Robert75 w Lipiec 17, 2017, 11:31:38 PM
MSki Ale Ty mnie żle zrozumiałeś, ja używam do instalacji Manjaro jednej i tej samej płyty wersja 16.10, ponieważ od wersji 17 brak jest domyślnie zainstalowanego pakietu usb_modeswitch, bez niego nie mam połączenia z netem.
A to dziwne co piszesz, bo ja instalowałem Manjaro Cinnamon z najnowszego iso, czyli pobierając uprzednio obraz systemu z tej strony
https://manjaro.org/community-editions/
i żadnego problemu ze sterownikami do wi-fi nie miałem, a co za tym idzie z łącznością z netem - a przecież to najnowsze iso o nr; 17.0.2.
Natomiast pakiet o którym piszesz, czyli usb_modeswitch jest w oficjalnym repo, tylko trzeba go zainstalować.

Cytat: Robert75 w Lipiec 17, 2017, 11:31:38 PM
I jeszcze jedna istotna uwaga co do systemu Manjaro, radziłbym Tobie od czasu do czasu przekazanie informacji o systemie. Dlaczego, już mówię, ponieważ przekazując informacje o systemie informujesz bazę jakie pakiety masz zainstalowane w systemie, co za tym idzie podczas aktualizacji przychodzą do Ciebie pakiety które już masz w systemie.
Ok, kliknąłem jak poradziłeś i nic się nie stało  ;-)
Ale wydaje mi się, że jest to zbędne zawracanie głowy, gdyż system sam wie co zaktualizować.
A dlaczego tak sadzę ? - Bo po postawieniu systemu na HDD doinstalowałem sobie Operę, po prostu lubię tę przeglądarkę i przy okazji aktualizacji, o których pisałeś, Opera również mi się zaktualizowała.
Przecież jak aktualizowane są pakiety w repozytoriach, to po pobraniu jakiegokolwiek zawsze masz (w chwili pobierania) najnowszy.
Wydaje mi się, że to wysyłanie informacji bardziej pomaga deweloperom w tym, na jakim sprzęcie użytkownik pracuje i czy zachowana jest pod ten sprzęt stabilność pakietów.

robson75

Jeżeli chodzi o pakiet usb_modeswitch ja wiem że należałoby go doinstalować, ale jak ja mam to zrobić skoro nie mam połączenia z netem? Nawet próbowałem zainstalować ten pakiet z pliku, też nie dało rady bo system krzyczy że nie zostały spełnione zależności z braku pakietu Tcl, i koło się zamyka.

Natomiast jeżeli chodzi o przekazywanie informacji o systemie tak jak napisałeś, że informuje to deweloperów na jakim sprzęcie pracujesz i czy zachowana jest stabilność pakietów.
Mi się wydaję że to jest wystarczający powód aby przekazywać informacje o systemie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

A po co instalujesz pakiet usb_modeswitch z zależnościami, czyżbyś korzystał z zewnętrznej karty sieciowej z interfejsem USB (WLAN), a system nie wykrywa tej karty ? Przecież można podłączyć się bezpośrednio do routera i dociągnąć potrzebne oprogramowanie.....ja w ten sposób robiłem, jak miałem problemy ze sterownikami wi-fi w Debianie.

robson75

Ale ja nie korzystam z wi-fi, ponieważ mam piec stacjonarny, a nie laptopa. Ja się tylko mogę połączyć z netem przez kabel usb. I właśnie brak zainstalowanego pakietu usb_modeswitch uniemożliwia mi połączenie z siecią.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Miałem na myśli gniazdo LAN bo z tego łącza korzystałem pisząc o dociąganiu sterowników pod Debiana i myślałem, że Ty też z tego łącza korzystasz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum