Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Antergos vs Manjaro vs ?

Zaczęty przez PomPom, Maj 14, 2017, 04:32:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

MSki Jeżeli chodzi o system Manjaro, to ja zawsze robię aktualizacje systemu przez terminal. Ponieważ to minimalizuje błędy podczas pobierania pakietów oraz ich aktualizacje.
sudo pacman -Syu

I jeszcze jedna drobna uwaga, zawsze po aktualizacji zrób reboot kompa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Teraz to już chyba
sudo Powerpill -Syu

robson75

Cytat: MSki w Czerwiec 23, 2017, 04:26:56 PM
Teraz to już chyba
sudo Powerpill -Syu
Nie ponieważ Powerpill jest dodatkiem do Pacmana.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Z instrukcji o instalacji powerpill i dalszym użytkowaniu wynika co innego;
cytuję
"Składnia poleceń Powerpill jest bardzo podobna do tych w Pacmanie, np. aby zaktualizować system, wystarczy wpisać;
sudo powerpill -Syu
aby zainstalować pakiet;
sudo powerpill -S nazwa_pakietu"

Wynika z powyższego, że Ty instalując tą nakładkę po prostu z niej nie korzystasz.

robson75

Ale wpisanie komendy sudo powerpill -Syu nic nie daje
   [robson@amd ~]$ sudo powerpill -Syu
[sudo] hasło użytkownika robson:
sudo: powerpill: nie znaleziono polecenia     

A przecież pakiet powerpill mam zainstalowany w systemie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#35
Ja jeszcze Powepill nie instalowałem, brak czasu, ale skoro u Ciebie nie działa, to możesz mieć niespełnione jakieś zależności (python3-memoizedb)...tu więcej na ten temat;
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://aur.archlinux.org/packages/powerpill/%3Fsetlang%3Dhe&prev=search
poczytaj w komentarzach i odpowiedziach jakie podaje twórca tego pakietu Xyne, tam jest dokładniej to wyjaśnione, zwłaszcza że nie tylko Tobie Powepill nie działa jak powinien.
Ja mogę tylko w ten sposób pomóc.

Składnia polecenia  # Powerpill -Syu musi działać, jak jest wszystko poprawnie zrobione i zalezności tego pakietu pobrane;
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://wiki.archlinux.org/index.php/powerpill&prev=search

robson75

#36
Tu Masz dokładny opis działania Powerpill.
      https://xyne.archlinux.ca/projects/powerpill/   

Miałeś racje, tylko jako root można wykonać to polecenie.
[robson@amd ~]$ su
Hasło:
[amd robson]# powerpill -Syu

06/24 12:47:33 [NOTICE] Downloading 4 item(s)

06/24 12:47:33 [NOTICE] GID#6fb211400d53b120 - Pobieranie właśnie ukończyło się: /var/lib/pacman/sync/community.db

06/24 12:47:33 [NOTICE] Pobieranie zakończone: /var/lib/pacman/sync/community.db

06/24 12:47:34 [NOTICE] GID#580836c6ff80c8f1 - Pobieranie właśnie ukończyło się: /var/lib/pacman/sync/core.db

06/24 12:47:34 [NOTICE] Pobieranie zakończone: /var/lib/pacman/sync/core.db
[DL:0B][#ba8955 0B/0B][#3d8603 0B/0B]                                         
06/24 12:47:34 [NOTICE] GID#3d8603ed464a134b - Pobieranie właśnie ukończyło się: /var/lib/pacman/sync/multilib.db

06/24 12:47:34 [NOTICE] Pobieranie zakończone: /var/lib/pacman/sync/multilib.db
[#ba8955 0B/0B CN:1 DL:0B]                                                     
06/24 12:47:37 [NOTICE] GID#ba895587b5679d35 - Pobieranie właśnie ukończyło się: /var/lib/pacman/sync/extra.db

06/24 12:47:37 [NOTICE] Pobieranie zakończone: /var/lib/pacman/sync/extra.db

Wyniki Pobierania:
gid   |stat|avg speed  |path/URI
======+====+===========+=======================================================
6fb211|OK  |       0B/s|/var/lib/pacman/sync/community.db
580836|OK  |       0B/s|/var/lib/pacman/sync/core.db
3d8603|OK  |       0B/s|/var/lib/pacman/sync/multilib.db
ba8955|OK  |       0B/s|/var/lib/pacman/sync/extra.db

Legenda Statusu:
(OK): pobieranie zakończone.
:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu...
nie ma nic do zrobienia     


Ale po co sobie komplikować życie, skoro wystarczy komenda
sudo pacman -Syu
I mamy ten sam efekt.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem ? bo mam wrażenie, ze jednak nie.

"Powerpill jest nakładką na Pacmana, napisaną przez Xyne, która przyspiesza jego działanie
przy użyciu pakietu aria2c.
Przykład działania: Podczas aktualizacji systemu [pacman-Syu] wynik zawiera 20 pakietów
ważących łącznie 200 MB. W przypadku Pacmana może być pobierany tylko jeden plik w danej
chwili. Natomiast dzięki Powerpill będą one pobierane równocześnie, nierzadko z większą
prędkością (w zależności od posiadanego łącza, dostępności pakietów na serwerach, a także
obciążenia serwera).
"

PomPom

Antergos trochę się odkuł i działa znowu ładnie, ale szkoda, że nadal nie odpala mi biednego Fallouta :/
Nie doczekam się dorobionego Manjaro z MATE, więc spróbowałem wersji cynamonowej. Usypianie działa - jedno dobre. Inna sprawa, że działa to niefajnie. Wiatraczki przyśpieszają (normalnie przy używaniu live ledwo chodzą lub ucichają, np. w Debianie), a użycie sam sięga 800 mega na czysto. Dla porównania odpaliłem Minta 18.2 i jest dużo lepiej. Działa sprawnej, mniej zużywa zasobów i cichutko chodzi.
Można powiedzieć, że Manjaro zachęciło mnie do powrotu do Minta :I
myk byle jak jako tako

robson75

Co do LinuxMint 18.2 to deweloperzy tegoż systemy odwalili kawał dobrej roboty. Sam się o tym przekonałem instalując Cinnamon-a na VB. I co najważniejsze, dodali domyślnie zainstalowany pakiet usb_modeswitch, czego nie mogę powiedzieć o wersji 18 i 18.1, w których to brak tego pakietu uniemożliwiał nawiązanie połączenia z siecią.
Ciekaw jestem jak LM działa w realu, bo na VB działa super.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 08, 2017, 05:32:33 PM
Można powiedzieć, że Manjaro zachęciło mnie do powrotu do Minta :I

A mnie wprost przeciwnie, mocno zniechęcił...opis doznań z zainstalowanego na HDD Mint18.2 w stosownym temacie.
Bo trzeba przyznać, że każde distro inaczej zachowuje się z live, a inaczej po fizycznej instalacji na dysku.
Jak pisałem, po pewnych niepowodzeniach związanych z użytkowaniem najnowszego Mint-a, przyszła pora na Antergos-a.
Zainstalowałem ten system ze środowiskiem Cinnamon, bo lubę to środowisko.
Proces instalacji "bezbolesny", bardzo krótki i z możliwością szyfrowania, wyboru przeglądarki i paru innych rzeczy (również AUR) na start.
Może za wcześnie jeszcze na peany, ale jeśli będzie Antergos 17.7 dalej się tak sprawował, to zostanie na dłużej.
A jak się już nim znudzę, to odpocznę trochę by dalej go używać  ;-)

Antergos i Manjaro, to jedyne w mojej ocenie systemy godne polecenia.....z tym, że Antergos jakby bardziej  ;-)

robson75

MSki Jeśli by Ciebie interesowało, to mam taka sugestię co do odświeżania mirrorów.
Np. w Manjaro wystarczy polecenie:
sudo pacman-mirrors -g
Ale niestety w Antergos-e to nie działa, trzeba doinstalować pakiet z AUR o nazwie fetchmirrors, a następnie go uruchomić poleceniem:
sudo fetchmirrors
Oczywiście nie jest to wymagane, ponieważ Antergos ma już skonfigurowane mirrory, ale to tak na marginesie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Dziękuję za poradę.
Zdaje się, że Antergos to taki Arch, który umożliwia w miarę bezbolesną instalację. Ale trzeba wspomnieć również i o tym, że użytkownik nie pozostaje sam i system potrafi zadbać o siebie. Myślałem, że instalując ten system będę musiał sam dbać o wszelkie aktualizacje, ale podczas pisania tego posta pojawiła się czerwona gwiazdka w panelu....znak że coś należy zaktualizować  ;-)  Jest klawo.

PomPom

Właśnie testowałem sobie Manjaro MATE nowe i przyznam, że w końcu Manjaro wydaje się naprawdę solidne. Działa bardzo ładnie i nie ma idiotycznych problemów. Udało się też bezproblemowo zainstalować go na VM.

Co do Antergosa, korzystam od blisko trzech miesięcy i system ma swoje niedoróbki (nieszczęsny Fallout i kilka upierdliwości z filmikami z neta), ale jest konkretny. Miał kilka dni słabości, ale taka natura Archa, że poprawki w miarę szybko się pojawiły. Antergos ma lekką wadę, że wymaga koniecznie neta, a różnie może bywać.
myk byle jak jako tako

robson75

A ja muszę stwierdzić że po 9 dniach od instalacji Antergos-a Cinnamon zaczął mi szwankować tzn. przy każdym uruchomieniu była awaria Cinnamona. Nie pomogło nawet przeinstalowanie pakietu Cinnamon. :(
A Manjaro mam zainstalowanego od 4 miesięcy, i awaria Cinnamona nie wystąpiła ani razu. :)
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum