Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Antergos vs Manjaro vs ?

Zaczęty przez PomPom, Maj 14, 2017, 04:32:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

No sypie się po aktualizacji ludziom i nie są to chyba odosobnione przypadki. Nie jest to jakaś wielka tragedia, ale daje lekko do myślenia. Inna sprawa, że podobno Manjaro raczej idzie w kierunku coraz większej stabilności, jak się popatrzy na jego przeszłość.

Ja Manjaro załatwiłem raz, ale ze swojej winy, bo nie doczytałem, żeby aktualizować przez terminal. Więcej "win" Manjaro, niż te, które opisałem, nie jestem w stanie przytoczyć, bo trochę mi się myli z Antergosem.
myk byle jak jako tako

robson75

Ja powtórzę: aby bezproblemowo korzystać z systemu Manjaro potrzebna jest podstawowa wiedza. Np.
odświeżanie mirrorów
sudo pacman-mirrors -g

odświeżanie bazy kluczy
sudo pacman-key --refresh-keys

Oraz drobnych trików aby system działał.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

#17
Yyy... to nadal nie chroni przed zwykłą wadliwą aktualizacją. Chroni raczej przed problemami z przeprowadzeniem samej aktualizacji albo jej paskudnie niską prędkością. Mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że rolling i bezproblemowość nie idą w parze, ale za mało miałem do czynienia z nim, żeby tak to ocenić. Na forum Debiana w każdym razie ludzie tak to ukazują (a to dość konkretna społeczność).
No chyba że mówimy tutaj o takiej bezproblemowości, którą można streścić w "Miałem kilka problemów. Trochę rzeczy nie działało. Były zwiechy. Ogólnie bezproblemowy system".

Nie zaprzeczę jednak, że Manjaro, na swoje założenia, jest dystrybucją bardzo komfortową i ważną.

PS. Oprócz odświeżania niektórych rzeczy, to warto też nauczyć się nie nadużywać AUR i przede wszystkim czytać ZAWSZE newsa o aktualizacji. To też mus. I nawet nie jest to jakieś specjalnie uciążliwe, jeżeli mamy na minutkę zerknąć na newsa, który pojawia się co ok. 2 tygodnie :) Antergosa aktualizuję dwa razy w tygodniu, to i częściej muszę zerkać na stronę Archa oraz Antergosa, co już prędzej staje się uciążliwe.

Edit. Żeby nie było - Manjaro to jedna z moich ulubionych dystrybucji. Nie lubię tylko bezpodstawnego wynoszenia jej na piedestały, a takie widzę w niektórych miejscach (tutaj nie widzę tego problemu). Tak samo zresztą uwielbiam czytać i pisać, a gardzę sztucznym wychwalaniem książek oraz fanpage'ami typu "Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka"... Brrr...
myk byle jak jako tako

MSki

#18
Najnowsze i stabilne wdanie Manjaro, te z 21 czerwca 2017 roku już jest pozbawione błędów powodujących wadliwą aktualizację systemu.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro

Dla dociekliwych (i żądnych wrażeń) polecam zapoznanie się z pakietem Powerpill (opis instalacji i sposób działania na samym dole linkowanej strony)
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_(Polski)

ps.
sorry, ale nie wiem czemu zamknięcie nawiasem edytowane jest przez forum z wyrzuceniem tego nawiasu ?
Aby poprawnie wejść na tę stronę należy dodać ten zamykający słowo Polski nawias, a najlepiej zaznaczyć link wraz z nawiasem, przytrzymując prawy klawisz myszki i dopiero wkleić w wyszukiwarkę.

robson75

MSki Wielkie dzięki na namiar pakietu Powerpill, nawet nie wiedziałem o jego istnieniu! I co najważniejsze jest w repo Manjaro. Ale dziwna sprawa że tego pakietu jest brak w repach Arch-a. Ale to już nie mój problem. Poczekam na kolejną aktualizacje systemu i zobaczę efekty działania Pawerpill. Jeszcze raz dzięki za info.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

To był przypadek, że trafiłem na tę stronę.
Zainstalowałem dwa dni temu Manjaro stable ze środowiskiem Xfce i zacząłem szukać komend Terminala, aby w razie "cóś" sobie z systemem poradzić i właśnie czytając bardzo szczegółowo ten tekst, doczytałem się, że ten pakiet załatwia sprawę wzrostu szybkości aktualizacji poprzez "wielowątkowe" pobieranie pakietów, a nie jak czyni to Pacman, każdy pakiet pojedynczo.
Uznałem, że jest to dość cenna dla nas informacja, zwłaszcza ze były narzekania na bardzo powolnie przebiegajacy proces aktualizacji - ot i wszystko  :-)
Ja jeszcze tego pakietu nie instalowałem, bo się trochę boję, że system który mi działa, może się wywalić.....choć przecież nie powinien  ;-)

MSki

Zacząłem też szukać programu, za pomocą którego mógłbym zrobić backup całego systemu i wypalić go na DVD w formie iso, ale niestety ani Arch, a co za tym idzie również jego pochodne nie oferują jak na razie takiej opcji. Pozostaje Clonezilla.

PomPom

A ja sobie powiem, że Manjaro mi się nie usypia. Przestawiałem i nic.
myk byle jak jako tako

MSki

Ale nie ma co przestawiać.
W Xfce jest w belce, po prawej strony ikona i jak na nią klikniesz, to otwiera się kwadracik z funkcjami;
Wyloguj, Uruchom ponownie, Zamknij, Wstrzymaj, Zahibernuj.
Ja przyciskam Wstrzymaj i system zostaje uśpiony. Mogę zamknąć klapę, a po otworzeniu jej system wstaje i jest gotowy do działania.

Dodam jeszcze info, a w zasadzie linka, w którym jest mowa o możliwości zrobienia sobie "koła ratunkowego", aby w razie cóś uratować system - proszę bardzo
http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/03/zrob-sobie-koo-ratunkowe.html

PomPom

Proszę Cię, nie mów takich głupot... jest różnica miedzy ręcznym uśpienie, a uśpieniem po otwarciu klapy... Tak się nie robi... nie...
myk byle jak jako tako

MSki

Nie ma głupich odpowiedzi, są tylko źle zadane pytania.

robson75

Cytat: MSki w Czerwiec 22, 2017, 08:18:44 PM
Ja jeszcze tego pakietu nie instalowałem, bo się trochę boję, że system który mi działa, może się wywalić.....choć przecież nie powinien  ;-)

Możesz śmiało zainstalować pakiet Powerpill, ja miałem przed chwilą aktualizacje Cinnamon-a i wszystko jest ok. :)
Ponieważ zainstalowałem wyżej wymieniany pakiet.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Robert75 w Czerwiec 22, 2017, 10:54:19 PM
Możesz śmiało zainstalować pakiet Powerpill, ja miałem przed chwilą aktualizacje Cinnamon-a i wszystko jest ok. :)
Ponieważ zainstalowałem wyżej wymieniany pakiet.
OK zainstaluję, ale mnie bardziej interesuje, czy rzeczywiście aktualizacja przebiega szybciej i czy jak w opisie kilka pakietów jest pobieranych równolegle.

robson75

#28
Ja nie mogę stwierdzić czy pobiera się szybciej czy wolniej, ponieważ wczoraj miałem aktualizacje jednego pakietu Cinnamon, a dzisiaj też przyszła do mnie aktualizacja jednego pakietu Cinnamon-settings. Czyżby to był efekt działania Pawerpill? gdyż jak wcześniej miałem aktualizacje systemu to pakiety do aktualizacji przychodziły hurtem.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Mam nadzieję i chyba tak jest, że w przypadku jakiejkolwiek aktualizacji, czy to poprzez Terminal, czy z pozycji powiadomień o aktualizacjach znajdujących się w pasku panelowym, Powerpill działa za każdym razem. Przecież aktualizacje jakich dokonujemy poprzez wciśnięcie ikony z dostępnością aktualizowanych programów powoduje otwieranie się terminala, gdzie już z automatu przebiega cały proces aktualizacyjny.
Dziś zainstaluję Powerpill i sprawdzę jak działa.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum