Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Przejście z Windowsa 10.

Zaczęty przez s00lar, Maj 03, 2017, 05:04:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

s00lar

Witam.
   Zastanawiam się jakiego Linuxa wybrać jeżeli przechodzę z Windows 10, mam obecnie na dual boocie (od jakichś 2 dni) Win10 i Linux Mint 18.1 Mate, powiem szczerze że Mate wygląda naprawdę fajnie i używa się go również super, zastanawiam się jedynie czy nie zmienić go na Cinnamon albo kompletnie przesiąść się na Ubuntu (podoba mi się Unity) problem w tym że do Ubuntu przymierzałem się już 2 razy w przeciągu 3 lat i jakoś mimo tego że podoba mi się nakładka graficzna to mnie odpycha ten system :/ (miałem problemy spore z czułością myszki, niby błahostka ale utrudniało to prace). Natomiast dzisiaj natknąłem się szukając po zagranicznych forach informacji na ten temat i znalazłem Ubuntu Mate, również wygląda bardzo fajnie jak Mint. Podejrzewam że wydajność w grach będzie podobna i w Ubuntu i w Linuxie choć mogę się mylić.
   Teraz moje pytanie, którą z tych wersji moglibyście mi polecić na początek jeżeli przechodzę z Windowsa 10 ? Może coś innego ? Wiem że najlepiej jest sprawdzić wszystko na sobie ale bazuję na waszym doświadczeniu jeżeli chodzi o te wersje.

Mówiąc w skrócie która wersja jest najlepsza dla świeżego użytkownika Linuxa ? (żebym nie musiał z moją małą wiedzą spędzać paru dni na samej konfiguracji :D )

lesio

Tutaj jest artykuł na ten temat:
https://linuxiarze.pl/jaki-linux1/
Temat ten przewija się też co kilka tygodni na tym forum, więc warto przeszukać te materiały.
Nikt za Ciebie nie wybierze dystrybucji i pulpitu. Każdy ma inne potrzeby i inny gust, dlatego jest co najmniej kilkadziesiąt wartościowych dystrybucji i kilkanaście ciekawych desktopów. Większość dystrybucji posiada wersję liveCD, z którą można łatwo zapozanć się z systemem. Jest też strona:
http://distrowatch.com
która przedstawia ranking i podstawowe info o różnych dystrybucjach.
Ale jeśli ja miałbym wybierać między ubuntu i mintem, wybrałbym minta.

s00lar

Dzięki za odpowiedź i za przydatne linki. Wiem właśnie że temat na forach się przewija bo sam  przewertowałem kilka takich ale zawsze to inaczej dostać odpowiedź wprost :) Z tego co mówi strona distrowatch to Mint jest cały czas na 1 miejscu, a co ciekawe jego społeczność wydaje się być mniejsza niż społeczność Ubuntu. Rozumiem że wydajność np. w grach będzie w obu taka sama tak ? Myślę właśnie żeby przetestować jeszcze Ubuntu Mate. Ale poczekam jeszcze na opinie innych. Jak żadna dystrybucja nie podejdzie to najwyżej po prostu zostanę przy Mincie :)

hubwoj

dla mnie lepszy od ubuntu jest linux mint (ja wolę cinnamon od mate ale to szczegół) nie ma tam śledzących śmieci od amazona w mincie jest większy ten sklep z aplikacjami i menadżer pakietów o niebo lepszy i według mnie interfejs jest wygodniejszy bo podobny do windowsa a ty przesiadasz się z windowsa 10 więc polecam ci minta :)

s00lar

Dzięki :) Wydawało mi się że na Ubuntu jest większy sklep z aplikacjami, chociaż z drugiej strony w sklepie z aplikacjami na Mincie jest napisane że jest tam 80tyś+ aplikacji co robi wrażenie :D

lesio

Mint to taki "wygładzony" ubuntu, w którym usunięto wiele błędów i który wzbogacono o co najmniej kilka przydatnych funkcji administracyjnych. Warto jeszcze zwrócić uwagę na Mint LMDE, który jest oparty nie na ubuntu, ale na debianie.

hubwoj

lesio ale za to ubuntu jest oparty na debianie :p

lesio

W związku z debianem, to warto wziąć pod uwagę, że niebawem ukaże się stabilny debian 9 stretch, a w związku z tym także Mint LMDE.

hubwoj

a ten mint LDME będzie lepszy od cinnamon?

robson75

#9
LMDE 2 Betsy to jest Linux Mint tylko oparty na Debianie, natomiast Linux Mint 18.1 jest oparty na Ubuntu. Co za tym idzie, LMDE korzysta z repozytoriów Debiana , a Linux Mint 18.1 z Ubuntu. Jeżeli chodzi o LMDE to są dostępne 2 środowiska Cinnamon i Mate. Moim zdaniem LMDE jest lepiej dopracowany niż Linux Mint 18.1.
Jeżeli chcesz to LMDE 2 Betsy Cinnamon można pobrać stąd:
         https://www.linuxmint.com/edition.php?id=233 
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

hubot_

#10
Cytat: lesio
W związku z debianem, to warto wziąć pod uwagę, że niebawem ukaże się stabilny debian 9 stretch
Już się ukazał.

Serio takich wątków tutaj jest od groma. Takim osobom mogę polecić LMDE (repozytoria Debiana to akurat zaleta) czy jakiekolwiek inne distro, gdzie nie trzeba ręcznie paprać się z zależnościami, instalacją czy konfiguracją. Dobrze też aby miało dobre wsparcie i rozbudowaną społeczność co jest ważne dla początkujących osób. Niech sobie poprzeglądają jeszcze inne dystrybucje bazujące na Ubuntu/Debian, openSUSE, czy na Fedorze. Jest pełno zarówno wyspecjalizowanych jak i przeznaczonych do pracy na desktopie.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum