Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak pisać programy w języku c +

Zaczęty przez damian133, Maj 02, 2017, 01:39:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

damian133

Witam
W systemie windows ściągałem program do kompilacji teraz mam pytanie jak pisać w języku c+ programy w linuxie ?

damian133

Teraz już wiem ,że jest potrzebny g++ kiedy wpisuje komende g++ w terminalu wyświetla się takie coś
g++: fatal error: no input files
compilation terminated.
Jak to naprawić ?

lesio

Kompilator gcc musi mieć podany jako argument plik (program) do kompilacji. W linuksie pisze się programy tak samo, ja w innych systemach, a nawet prościej (bo wystarczy prosty edytor vi i kompilator gcc). A jak pisać? - trzeba wyguglać jakiś tutorial/example/man/manual/samouczek/kurs dla gcc.

damian133

#3
Jeszcze jednno pytanie. Czy ten odnosnik do pliku ma byc dokladny tj. w jakim katalogu plik jest ? Czy wystarczy sama nazwa pliku ?
Może ktoś mi podać przykład polecenia do terminala ?
Przykładowo wydaje komende g++ -Wall -o hello hello.cpp w terminalu
Czy musze byc w katalogu gdzie jest plik hello ?

lesio

Jeśli plik "hello.cpp" znajduje się w bieżącym katalogu (tzn. w tym, w którym wydajesz polecenie g++ ...), to nie trzeba podawać ścieżki dostępu. Plik "hello" jest plikiem wynikowym kompilacji i zostaje utworzony w katalogu bieżącym.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum