Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Linuxa Mint.

Zaczęty przez B0GUS, Maj 01, 2017, 12:25:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

B0GUS

Witam!
Chcę zainstalować Minta na laptopie Asus K53TK na którym mam zrobione 3 partycje. Jedna jest partycją systemową a na dwóch pozostałych mam swoje  pliki typu zdjecia, filmy itp.
Pytanie moje jest następujące czy jeżeli podczas instalacji wybiorę opcję całkowitego usunięcia systemu Win 7 to zostanie sformatowany tylko dysk systemowy czy caly HDD razem z dwiema pozostałymi partycjami?
Pytam bo komunikat ostrzegawczy podczas instalacji nie precyzuje tego zbyt dokładnie. W przypadku instalacji Win 7 formatowany był tylko systemowy.

Easy Rider

@ Bogus; Czy juz wiesz jakiego Minta stawiasz? Czy sprawdziłeś czy będzie dobrze na tym sprzęcie działał? Jak duży jest HDD na tym lapku? I najważniejsze; czy musisz skasować Win7? (to chyba najlepeij oceniany system z tej stajni!)

B0GUS

Mint cinnamont 64 bit. HDD 320 GB. Czy dobrze bedzie dzialal to sie okarze A win 7 Kasuje bo chce. Jak bedzie cos nie tak to wroce na Windowsa. Chodzi mi tylko o to czy format pojdzie po calosci czy tylko ta partycja systemowa.

robson75

@BOGUS Jeżeli chcesz sformatować cały dysk to użyj do tego płyty instalacyjnej Windowsa i wyczyść dysk z partycji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

B0GUS

Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja chce podczas instalacji Minta tylko sformatowac systemową partycję na której mam Win 7. Mogę to zrobic przy uzyciu plyty instalacyjnej Win7 ale czy i tak niebede proszony o format podczas instalacji Minta? No i chyba jeszcze jest kwestia systemu plikow podczas formatowania pod linuxa jest chyba inaczej.

robson75

#5
Jeżeli się obawiasz o Swoje dane na dysku to zainstaluj LM obok Windowsa, w czym problem?
Lub ręcznie ustaw partycje pod instalacje LM (ext4). A tutaj masz poradnik pdf instalacji LM.
  https://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/MATE/polish_17.0.pdf       
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Easy Rider

@ Bogus; Podczas instalacji Minta masz program którym możesz zwiekszać lub zmniejszać istniejące partycje (i wygospodarować miejsce na instalkę Minta a on w czasie instalacji nic nie będzie ci grzebał gdzie indziej). Jest pewna zależność; Jeśli masz Windę to instalacja Linux'a wchodzi bez niszczenia Windy za to gdy masz tylko Linuxa a instalniesz windę to wtedy utracisz Linuxa/dane linuxa. I trzeba będzie od nowa instalowac linuksa. Jeśli chcesz tylko wypróbować linuxa to nie instaluj tylko skorzystaj z Live CD/dvd.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum