Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MABOX OS made in Poland

Zaczęty przez Easy Rider, Maj 01, 2017, 10:36:51 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Easy Rider

Polecam Mabox'a. Mnie polecono go do zapoznania się z nim na tym Forum i dziękuję za tą sugestię. System jest łatwy, szybki, sam się instaluje poza standartowymi pytaniami  o język, strefe czasową, klawiature... na które to pytania - przygotowane dla polskiego użytkownika, odpowiadamy raz na dole TAK nic więcej nie jest wymagane. Instalator jest tak inteligentnie przygotowany że trudno coś zepsuć. Szczególnie poinstalacyjna kwestia czy restartować i przejść do systemu zainstalowanego na twardym dysku czy też kontynuować na Live Dvd. Coś wspaniałego!  System jest gotowy do działania. Do wykorzystania mamy "funkcjonalne minimum" ale zaraz możemy sobie "wystrugać" swoją indywidualną konfigurację.... Ja zamiast obarczać się Libre Officem wybrałem Abiworda. Podobnie z przglądarkami - wybór jest szeroki jeśli idzie o upodobania. Ja pozstałem przy domyślnie zainstalowanej; z dzieciństwa pozostało mi głowie "O korsarzu Palemonie" :))) a i jako duży chłopiec korzystałem już z Pale Moon'a i nie narzekałem na niego.  Wydawało mi się że to Linux MINT ma świetny system rozpoznawania sprzętu na którym ma się zainstalować i że instalator Minta jest prosty, łatwy niezawodny w stosunku do innych systemów opreracyjnych. Teraz kiedy instalator Mabox'a zaproponował mi zainstalowanie się na na dowolnie wybranej ale już zajętej partycji a zrobił to w sposób obrazkowy (jak wyglada układ partycji przed a jak po zainstalowaniu Mabox'a (poprzez zmianę kolorów na drugim obrazku), doszedłem do wniosku że to zrozumie już nawet ktoś kto ma się za bardzo słabego użytkownika OS'ów. Istotnie mój blaszak to HP Compaq kupiony jako poleasingowy a jest wykorzystywany głównie do testów (pięknie to znosi) i akurat był w pełni obsadzony systemami. "Pod nóż" poszedł ... Mint 18.1 a na jego miejscu pojawił się Mabox. Gdy przed instalacją obejrzałem na stronie Mabox'a jak go instalować, odrobina respektu odezwała sie dzwoneczkiem... ;) gdyż pokazano tam tego przebrzydłego potwora... terminal. konsola, to czarne paskudztwo z białymi literami,  ;)))  Po instalacji używałem konsoli wiele razy, gdy tzreba było wpisać hasło admina systemu :) a po wpisaniu, nacisnać Enter. Dotyczyło uwspółcześnienia plików. W sumie zabawa piękna i to poczucie "jestem prawdziwym adminem bo klepię w konsoli..." System pracuje szybko, stabilnie. Frajda wspaniała. Polecam. (jako evergreen newbe tak chaotycznie i po amatorsku ale liczę na wiele dorzuceń i uzupełnień od innych forumowiczów). Myślę, że każdy z uczestników tego forum powinien mieć Mabox'a pod ręką, zawsze gotowego do relaksu. Ten tekst, może ciut przydługi, napisałem oczywiście też pod Mabox'em. :) Zainstaluj Mabox OS i ... daj luzik

robson75

@Easy Rider Cieszę się że Mabox Linux przypadł Tobie do gustu. Moim zdaniem Mabox świetnie się nadaje na słabsze maszyny oraz z małą ilością pamięci RAM. Lecz Mabox to nie jest moja bajka, osobiście zdecydowanie wolę Cinnamon-a. Ale cóż o gustach się nie dyskutuje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Easy Rider

@Robert175; Nie jestem programistą więc w kazdym OS'ie nie interesuje mnie ta część zasobów aplikacyjnych. Nie robie stron to i w przglądarkach czy notatnikach funkcjonalność tego typu też mnie nie interesuje. Generalnie potrzebuję prostoty i niezawodności, skuteczności niż pięknych bajerków. Herbaciany kliper na żaglach szybciej dopływał do celu niż konkurencyjne parowce. Tamto minęło pewnie i czas wolnych OS'ów minie ale póki wolno dobieram (staram się dobierać) rzeczy proste i skuteczne. Mabox chyba się kwalifikuje do tej ligi; prostych, szybklich niezawodnych. W wolnych OS zawsze coś jest ulepszane, błędy poprawiane.... to norma. Ale idea mi odpowiada. Zresztą wiele jest jest bardzo podobnych OS'ów ale Mabox jest taki jakiś nasz, tutejszy, nieźle mówi po polsku to wspieram naszego mabox'a. :)

MSki

Nie chcę być złym prorokiem, ale te polskie remiksy znanych OS'ów tak szybko jak się pojawiały, tak szybko i znikały.

Easy Rider

Tak, na całym świecie powstaje duzo takich nazwijmy to "modyfikacji", "przystosowań"... Większosć przepada z upływem czasu ale sa wyjatki. Czasem ostanie się nieduże grono użytkowników i gdy przetrzyma pierwszy kryzys to już żyje swoim życiem. Wg mnie najpiękniejszym przykładem jest Knoppix - bardzo fajne przystosowanie Debiana. Może Mabox,przetrwa choćby nawet dla ćwiczeń lub dla radości uczniów w starszych podstawówkach lub Liceum/Technikum (tak ma być po reformie) będzie tym czymś co jest inne; swoje, swojskie... Może będzie zachętą do stworzenia polskiego Rosa...

robson75

#5
Mabox Linux jest tworzony między innymi przez @napcok (administratora Forum Manjaro.pl) z tego co się orientuje on jest zagorzałym zwolennikiem Mabox-a. Więc ta dystrybucja tak szybko nie zniknie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum