Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ładny, szybki linux do użytku domowego

Zaczęty przez spawi, Kwiecień 22, 2017, 02:33:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

#30
Cytat: spawi w Maj 13, 2017, 10:39:43 PM

Mam teraz problem z tym manjaro. Ściągałem z różnych źródeł obrazy i z każdym mam problem. Wszystko się ładnie nagrywa na penka, ale po zbootowaniu sypie różnego rodzaju błędami. Mówię konkretnie o wersji xfce. Mieliście podobne problemy?

I sorki, że tak męczę, ale jeżeli nie mint, mate, manjaro, ubuntu 14 to co jeszcze mogę potestować?

@spawi Ja osobiście podczas instalacji Manjaro XFCE nie miałem żadnych problemów. Wygląda na to że to jest kwestia sprzętu jaki posiadasz i Manjaro Ci nie pójdzie.
W takim razie proponuje wypróbować LMDE 2 Betsy. Jest to Linux Mint tylko oparty na Debianie. Muszę dodać że jest bardziej stabilny od LM ubuntowskiego, sam przez jakiś czas korzystałem z tego systemu (środowisko Cinnamon) i jestem pod ogromnym wrażeniem tegoż systemu. Ale niestety LMDE nie chciał zaakceptować aby domyślną przeglądarką było Chromium, tak więc musiałem zrezygnować z niego. Ale Tobie to nie będzie przeszkadzało ponieważ używasz Firefox-a (a Firefox jest domyślną przeglądarką w LMDE). Tak więc proponuje Tobie instalcję LMDE 2 Betsy Cinnamon, obraz iso można pobrać stąd:
https://www.linuxmint.com/edition.php?id=233
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: spawi w Maj 07, 2017, 09:00:29 PM
Zostałem jednak przez kolejny tydzień na tym mincie, bo udało mi się ogarnąć te fany i chciałem potestować, ale ten internet mnie denerwuje : / często jest tak, że nie ładują mi się strony.
Taki youtube działa bez problemu, ale większość innych stron zaczyna się ładować, pokazuje się 10% strony i koniec, albo w ogóle nic nie ma i muszę odświeżyć kartę, aby strona się załadowała.
Na facebooku nie mogę w ogóle odpisywać na wiadomości prywatne (w tych oknach) bo w ogóle się nie ładują. Muszę używać messengera, jednak często wiadomości się nie wysyłają i muszę je wysyłać ponownie.

Mam router za ścianą, antenę kupioną jakiś miesiąc temu. Zasięg waha się od 60 do 80%.

Spotkaliście się z takim problemem? Wróciłem do tego firefoxa.

Opisywany przez Ciebie problem występuje i u mnie. Również niektóre strony nie chcą się otwierać za pierwszym razem, dopiero po kilkukrotnym odświeżaniu można przeglądać ich zawartość.
Nie sądzę że jest to problem dostawcy, ja mam łącze od UPC z dość pokaźnym transferem danych i bez ograniczeń.
Ten problem raczej wynika z czegoś innego, czego do tej pory nie zlokalizowałem. A skoro nie udało mi się tego ogarnąć, to porzuciłem Minta 18.1 na rzecz Ubuntu MATE 16.04 ze wsparciem do lipca 2019 roku.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntumate
Kiedyś ten system użytkowałem i to przez dłuższy niż parę dni okres i wspominam go zawsze dobrze. Nie miałem z nim nigdy żadnych problemów, ale jako "poszukiwacz" wciąż instalowałem inne distra, aby się przekonać o ich "lepszości"  ;-))
Z LMDE-2 Betsy też po pewnym czasie zrezygnowałem, ze względu na pewne ograniczenia, głównie chyba licencyjne - polityka taka sama jak Debiana.
Dlatego wybór padł na coś bazujące na Ubuntu, ale znacznie stabilniejsze, stąd Ubuntu MATE....produkt brytyjskich deweloperów.

Manjaro w między czasie i przed instalacją Ubuntu MATE zainstalowałem na HD, ale tylko dlatego, ze tak zachwalał to distro @Robert75.
Ale i u mnie pewne problemy zaistniały, co dziwne, już na etapie wstawania distra z Live.
Musiałem bootować obraz z zastosowaniem opcji ze sterownikami non-free. X-y co prawda wstały i wydawało się że wszystko jest OK, dopóki nie przyszedł moment na aktualizację - zawsze po postawieniu systemu i pierwsze co robię to aktualizuję go.
I niestety, ale mimo tego że połączenie z internetem miałem, to przeszukiwanie kolejnych serwerów kończyło się za każdym razem i kolejną linijką tekstu zwrotnego z serwera błędem połączenia.
Mamy XXI wiek i takie błędy nie mogą mieć miejsca, że aby uaktualnić system trzeba z niego coś odinstalować.
Dlatego, aby mieć czyste sumienie tego distra (Manjaro) nikomu nigdy nie polecam.

PomPom

Również polecam Ubuntu MATE. Na Mint'cie z MATE miałem kilka problemów, które na UbuMATE nie mają miejsca.
Manjaro wciąż potrzebuje parę szlifów, bo z opisu brzmi genialnie, ale przy używaniu pojawiają się pewne zgrzyty. Ubuntu dostaje się za nie bycie rollingiem i domniemaną niestabilność (czego ja nie zauważyłem), ale nie ma co się oszukiwać, że jest to bardzo doszlifowana dystrybucja na biurko, która po prostu działa, jest przyjemna w używaniu i wcale nie jest taka powolna, jak to niektórym się wydaje. Ubuntu MATE na moim laptopie działa dużo lepiej, niż Manjaro Xfce, które miałem na stacjonarce, która powinna być mocniejsza od lapka.
myk byle jak jako tako

robson75

#33
@MSki  Masz racje nie powinienem proponować Manjaro, ponieważ żeby korzystanie z systemu Manjaro  było przyjemne i bezproblemowe trzeba mieć jakąś wiedzę. Co do problemów z aktualizacją w Manjaro wygląda na to że miałeś nieaktywne mirrory, aby wygenerować nową listę z aktywnymi mirrorami należ wklepać do terminala:
      sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyu
Ale nie mów że system Manjaro jest zły ponieważ na moim sprzęcie działa wyśmienicie. Ja osobiście używając systemu Manjaro (od stycznia tego roku) bardzo dużo się nauczyłem min. jak rozwiązywać problemy związane z użytkowaniem systemu, a to dzięki Forum Manjaro.pl. Wniosek z tego taki że Manjaro nie jest skierowany dla przeciętnego Kowalskiego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Robert75 w Maj 14, 2017, 11:25:03 AM
Ale nie mów że system Manjaro jest zły ponieważ na moim sprzęcie działa wyśmienicie. Ja osobiście używając systemu Manjaro (od stycznia tego roku) bardzo dużo się nauczyłem min. jak rozwiązywać problemy związane z użytkowaniem systemu, a to dzięki Forum Manjaro.pl. Wniosek z tego taki że Manjaro nie jest skierowany dla przeciętnego Kowalskiego.

A gdzie ja napisałem, że ten system jest zły ?
Napisałem przecież, iż mimo tego że jego instalacja na HDD/SSD nie jest specjalnie kłopotliwa, to już radzenie sobie z problemami, które mimo wszystko występują, nie jest takie łatwe do rozwiązania przez laika. I tylko o tym trzeba pamiętać i nadmieniać, jeśli się ten system komukolwiek poleca.
Na pewno nie jest to system który można polecić nowicjuszom przesiadającym się z Win....bo się tylko zrażą w ogóle do Linuksa.
Ale jeśli ktoś jest bardzo rządny wiedzy, to zamiast Manjaro zainstaluje sobie Arch'a.

PomPom

Manjaro jest dla użytkownika doświadczonego na tyle, żeby poczuć potrzebę przesiadki na rolling release lub zwykłej zmiany "rodziny" dystrybucji, ale nie chcącego iść drogą Archa, ani bezpośrednio się z niego wywodzić. No i w grę wchodzą narzędzia graficzne, które robią z Manjaro chyba najprzyjaźniejsze Archowe distro.
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: Dziadek Starowinek w Maj 14, 2017, 01:35:16 PM
No i w grę wchodzą narzędzia graficzne, które robią z Manjaro chyba najprzyjaźniejsze Archowe distro.
To tylko ułuda i pozór, bo jak trzeba coś poważniejszego zrobić, to i tak nie obejdzie się bez Terminala, a więc nauki Arch'a.
Co z tego, że Manjaro ma pewne procesy zautomatyzowane, jak i tak radzenie sobie w krytycznych momentach z tym distrem jest uzależnione od posiadanej wiedzy na jego temat.
A jeśli tak jest, a przecież tak, to sensowniejszym rozwiązaniem jest nauka i stawianie na dysku Arch'a.

PomPom

Nauka Archa jest potrzebna, ale nie taka niezbędna, a i nie uważam, żeby trzeba było koniecznie iść w czystego Archa, przynajmniej w przypadku użytkownika, który chce skorzystać z plusów Archa, ale nie chce iść jego drogą. Wtedy wystarczy w sumie podstawowa znajomość Archa i trochę chęci, by niektóre rzeczy sprawdzić i wiedzieć, że niektóre elementy mogą wywalić system i lepiej przepatrzeć czy nie ma jakiegoś ostrzeżenia na stronie Archa, jak i pochodnej, z której się akurat korzysta. Jak ktoś chce się uczyć Archa, to świetnie, ale jak ktoś nie chce, to naprawdę nie musi za bardzo patrzeć poza Manjaro, a nawet Antergosa (tutaj jednak trzeba trochę znajomości, ale to wciąż dość proste distro dla użytkownika, który nabył trochę uniwersalnej wiedzy).

Nie wiem, jak innych, ale mnie Arch zawsze zaczynał męczyć krótko po tym, gdy go zainstalowałem. Zacząłem go właściwie doceniać dopiero w roli bazy dla innych dystrybucji i jestem pod wrażeniem, jak doskonale się sprawdza w tej roli.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: MSki w Maj 14, 2017, 02:04:41 PM
Cytat: Dziadek Starowinek w Maj 14, 2017, 01:35:16 PM
No i w grę wchodzą narzędzia graficzne, które robią z Manjaro chyba najprzyjaźniejsze Archowe distro.
To tylko ułuda i pozór, bo jak trzeba coś poważniejszego zrobić, to i tak nie obejdzie się bez Terminala, a więc nauki Arch'a.
Co z tego, że Manjaro ma pewne procesy zautomatyzowane, jak i tak radzenie sobie w krytycznych momentach z tym distrem jest uzależnione od posiadanej wiedzy na jego temat.
A jeśli tak jest, a przecież tak, to sensowniejszym rozwiązaniem jest nauka i stawianie na dysku Arch'a.
@MSki  Tak z ręką na sercu, jak długo używałeś Manjaro, bo z Twoich wypowiedzi wynika że wcale. A konkretnie zaraz po zainstalowaniu i pierwszymi problemami z aktualizacją systemu odpuściłeś sobie dalsze korzystanie z Manjaro. Więc proszę Cię nie wypowiadaj się na tematy o których nie Masz zielonego pojęcia.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Ja np. nigdy się nie przesiądę na czystego Arch-a. Powód: jest za bardzo skomplikowany (a już jestem za stary na naukę). Dlatego powstały dystrybucje typu Manjaro, Antergos, Apricity które są podobne do Arch-a ale o wiele prostsze w użytkowaniu. Natomiast jeżeli chodzi o Manjaro to w praktyce jest bardzo prostym systemem, ale żeby z niego móc korzystać jest niezbędna podstawowa wiedza, która jest dostępna w sieci oraz na forach. Dla chcącego nic trudnego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Robert, jak to u Ciebie jest z Manjaro? Jak często musiałeś robić coś, co serio wymagało terminala? Jak często musiałeś robić coś, co wymagało wiedzy o Archu?

Ja używałem na właściwym sprzęcie Manjaro przez ok. 2 tygodnie i tylko raz musiałem aktualizować przez terminal. Resztę robiłem graficznie i w sumie wynika, że zwykłe czytanie Newsów daje wiedzę, kiedy trzeba aktualizować przez terminal właśnie, a sama aktualizacja zdarza się rzadko, bo to przecież aktualizacje zbiorcze. Użytkownik, który wie, że akurat Manjaro mu trzeba, raczej zna takie podstawy jak aktualizacja z poziomu konsoli.

Nowy Twój post:
Arch ma swoją drogę i po to są pochodne, jak Antergos właśnie. Pozwalają one na korzystanie z walorów Archa bez wchodzenia na jego ścieżkę. Apricity padło, tak w ogóle. I jak mówiłem, jak ktoś decyduje się na Manjaro, to ma pewną wiedzę, bo wie już, że chce się w ogóle przenieść na to distro, a nie zostać przy bardzo wygodnych Ubuntu i Mint'cie.

PS. Mnie Manjaro średnio przypadło do gustu i jakoś lepiej sprawdza się Antergos, który naprawdę pokazuje plusy Archa jako bazy. Inna sprawa, że Manjaro jest bardziej graficzne i przystępne, a działa przyzwoicie, więc też jest dobrą opcją dla w miarę ogarniętego użytkownika.
myk byle jak jako tako

robson75

#41
@Dziadek Starowinek Ja pierwszy raz zainstalowałem Manjaro w styczniu tego roku. I nie powiem początki były trudne, a to przez mhwd trochę problemów  miałem ze sterami do mojej karty graficznej (ostatecznie zrezygnowałem ze sterów NVidii). A co do aktualizacji przez terminal to miałem tylko jedną taka sytuacje (dokładnie w piątek), a to za sprawą podanej informacji w sieci przez deweloperów Manjaro, że to będzie dosyć duża aktualizacja wprowadzająca wiele zmian w systemie Manjaro. I dlatego lepiej ją przeprowadzić nie przez pamac-a tylko przez terminal, w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.
A tak ogólne to system Manjaro to jest czego szukałem, ponieważ ma zawsze najnowsze pakiety i jest bardzo stabilny (pomijając opinie innych).
      https://manjaro.org/2017/05/12/stable-update-2017-05-12-kernels-kde-kde-apps-gnome-browsers/   
     [robson@amd ~]$ screenfetch
██████████████████  ████████     robson@amd
██████████████████  ████████     OS: Manjaro 17.0.1 Gellivara
██████████████████  ████████     Kernel: x86_64 Linux 4.9.27-1-MANJARO
██████████████████  ████████     Uptime: 1h 28m
████████            ████████     Packages: 1207
████████  ████████  ████████     Shell: bash
████████  ████████  ████████     Resolution: 1024x768
████████  ████████  ████████     DE: Cinnamon 3.2.8
████████  ████████  ████████     WM: Muffin
████████  ████████  ████████     WM Theme: New-Minty (Polaris cyan (squared))
████████  ████████  ████████     GTK Theme: Vertex-Dark [GTK2/3]
████████  ████████  ████████     Icon Theme: OSDark-green
████████  ████████  ████████     Font: Droid Sans Bold 10
████████  ████████  ████████     CPU: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ @ 2x 2.21GHz [38.0°C]
                                  GPU: Gallium 0.4 on NV4B
                                  RAM: 1005MiB / 3955MiB
 


Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Robert75 w Maj 14, 2017, 03:41:47 PM
@MSki  Tak z ręką na sercu, jak długo używałeś Manjaro, bo z Twoich wypowiedzi wynika że wcale. A konkretnie zaraz po zainstalowaniu i pierwszymi problemami z aktualizacją systemu odpuściłeś sobie dalsze korzystanie z Manjaro. Więc proszę Cię nie wypowiadaj się na tematy o których nie Masz zielonego pojęcia.
A jakie to ma znaczenie krótko czy długo ?
Tym systemem zacząłem interesować się od wersji 0.8.8 a może jeszcze wcześniejszej, właśnie ze względu na to że bazuje na tak wychwalanym Arch'u. I niestety, ale każdy "numerek" tego OSa zawierał zawsze jakieś błędy, które trzeba było rozwiązywać we własnym zakresie.
Więc znanie się, lub nieznanie się na systemie sobie daruj. ja przez różne laptopy i na przestrzeni kilkudziesięciu lat przepuściłem już w zasadzie wszystkie systemy linuksowe z gatunku user-frendly i tylko niektóre z nich zasługują na to miano. Manjaro mimo tego że ciągle się rozwija takim systemem jeszcze nie jest.
Użytkownik chce użytkować i pracować na systemie, a nie przy nim bez przerwy grzebać aby poprawnie system pracował.
I zauważ, że ja nie krytykuję Ciebie, ale system, więc nie masz się co tak napinać.

robson75

Cytat: MSki w Wrzesień 27, 1974, 02:45:06 AM
Użytkownik chce użytkować i pracować na systemie, a nie przy nim bez przerwy grzebać aby poprawnie system pracował.

I ja taki system znalazłem jest to Manjaro Cinnamon. A że Ty masz z nim problemy to Twój kłopot.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Niestety, nie istnieje chyba "jedynie słuszna i najlepsza" dystrybucja linuksa oraz "jedynie słuszny i najlepszy" desktop. To pojęcia ze świata Win... Każdy ma inny sprzęt, inne zainstalowane aplikacje i inne oczekiwania i upodobania. Na tym samym sprzęcie jedna aplikacja mniej lub więcej może powodować różne zachowania. Podam przykład. Mam niezwykle stabilnego debiana 8 zainstalowanego na komputerze ASUS eb1037. Działa na nim serwer samby i ownclouda-a. Od czasu do czasu uruchamiane są aplikacje multimedialne (odtwarzanie dźwięku, video, przetwarzanie video, itp.) Komputer działa bez reboot-u od aktualizacji do aktualizacji (czyli 3-4 tygodnie). Ale wystarczy uruchomić qbittorrenta, by zawiesił się po kilku-kilkunastu godzinach. Nie znaczy to, że debian jest do niczego lub qbittorrent jest do niczego lub komputer jest do niczego. Po prostu te 3 elementy razem nie sprawdzają się. A takich sytuacji jest mnóstwo. Chociażby zachowanie różnych dystrybucji na grafice nvidii, amd lub hybrydowej.
A propo's ostatniej aktualizacji manjaro. U mnie nie potrafiła przejść nawet z poziomu pacman-a. Problemem był jeden pakiet (+związane), który trzeba było osobno odinstalować, przeprowadzić aktualizację systemu i pakiet ponownie zainstalować. Czy to dyskwalifikuje system? Opinia zależy od oczekiwań użytkownika :-)))

Zobacz najnowsze wiadomości na forum