Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ładny, szybki linux do użytku domowego

Zaczęty przez spawi, Kwiecień 22, 2017, 02:33:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lesio

Ubuntu stable to ubuntu LTS, pozostałe ubuntu to testing. Mint od pewnego czasu przeszedł tylko na ubuntu LTS (czyli stable), jednak tworzy własne repozytoria (z których korzysta oprócz ubuntowych), czyli najwyraźniej usuwa dodatkowo "na własną rękę" różne bugi i ewidentnie osiąga cel - system Mint jest bardziej stabilny od ubuntu LTS. Nie można do tego mieszać oczywiście debiana, point linuxa i LMDE. Debian jest "źródłowym" systemem dla ubuntu/mint, ale struktura zależności pakietów w ubuntu została skomplikowana w porównaniu do debiana, repozytoria są w pełni niezależne i wiele pakietów rozwija się inaczej w obu dystrybucjach. Usiłowanie wczytywania pakietów z ubuntu w debianie (a więc także pointlinuksie i lmde) nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że dobrze wiemy, co robimy.

spawi

Dobra, zainstalowałem minta 18.1 "serena" z nakładką cinnamona. Ogólnie korzysta się fajnie, mam tylko kilka pytań. Czy to normalne, że w chromium facebook tak długo się ładuje i często nie wysyła wiadomości? Łącze mam stabilne, bo inne strony działają dobrze.

Dwa, sterowniki do karty graficznej da się jakoś pobrać? Czy nie są wymagane?

Możecie polecić jakieś przydatne programy do zainstalowania?

pozdrawiam :)

robson75

#17
Ja osobiście nie mam problemów z otwieraniem Facebook-a, ładuje się szybko, jak i bez problemu wysyłam wiadomości a też korzystam z Chromium (wersja 58). Ale ja mam zainstalowany system Manjaro, a nie LM. Być może na Linux Mint jest jakaś stara wersja Chromium stąd te problemy.
Co do karty graficznej to możesz mieć problemy z instalacją sterowników. A przecież Ci tłumaczyłem że gdy zainstalujesz Manjaro to podczas instalacji po zaznaczeniu opcji (non-free drivers) system automatycznie zainstaluje stery do grafiki. Nie posłuchałeś więc to Twój  problem.
EDIT:
A spróbuj zainstalować w Chromium aplikacje "Facebook szybie linki" z Chrome Web store, ponieważ u mnie się momentalnie otwiera, np. gdy kliknę na ikonę Messenger-a.


Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Jeśli mnie pamięć nie myli, to wczoraj była aktualizacja Chromium-browser....i po sprawdzeniu w Synapticu...to wersja 58.0.3029.81-0ubuntu0.16.04.1277 więc chyba najnowsza.

@Robert75, czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem ?
Przecież @spawi pyta o sterowniki producenckie, a nie systemowe, bo te systemowe przecież Mu działają i wyświetlają X-y.

@spawi, skoro zainstalowałeś LM-18.1 ze środowiskiem Cinnamon, to w pasku narzędziowym, w lewym jego dolnym rogu masz "Menu".
Rozwijasz je i najeżdżasz myszą na "Administracja", a na dole otwartego kontenera z programami będzie - "Zarządzanie sterownikami" i w tą zakładkę klikasz, dalej program prowadzi Cę za rękę.
Co zaś programów, to powinieneś sprecyzować jakie zadania masz do wykonania i wówczas można Ci podpowiedzieć, co najlepiej zainstalować.

robson75

Cytat: MSki w Kwiecień 27, 2017, 01:53:52 PM

@Robert75, czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem ?
Przecież @spawi pyta o sterowniki producenckie, a nie systemowe, bo te systemowe przecież Mu działają i wyświetlają X-y.
@MSki  Sorry ale ja Ciebie nie rozumiem, jakie sterowniki producenckie. Koledze chodzi o sterowniki do karty graficznej to jedynie mogą być własnościowe lub otwartożródłowe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

spawi

@MSki @Robert75 przy instalacji, była opcja instalowania sterowników "z zewnątrz" i coś mi się pobierało ogólnie. Tak ogólnie spytać chciałem jak to wygląda. Bo tylko mam sterowniki Intela


@Robert75 co do Manjaro to będę próbować po niedzieli, na razie testuję minta, więc spokojnie :P

Zastanawia mnie ten facebook, bo może to jest wina połączenia? Łączę się przez wifi i mam max 65%, może mieć to jakieś znaczenie dla fb? Bo ogólnie na początku jest zazwyczaj problem z tym ładowaniem, później jakoś się da korzystać, tylko uciążliwe jest to, że mi się wiadomości co jakiś czas nie wysyłają : /
Myślałem, że to wina flasha, więc z przykrością przeniosłem się z firefoxa na chromium, ale widzę, że nie ma to znaczenia.

Z wiatrakami walczę ;d, udało mi się wczoraj dodać fany do lm-sensors więc może coś z tego wyjdzie.

A co do programów, to ogólnie szukam jakichś przydatnych aplikacji pod linuxa, godne polecenia. Nie mam określonego dokładnie do czego. Zależy mi, żeby były praktyczne.

pozdrawiam i dzięki za pomoc :)

robson75

#21
@spawi Ten intel-microcode nie ma nic wspólnego z Twoja kartą graficzną, wygląda na to że system nie odnalazł Twojej karty graficznej.
PS: Widzę że korzystasz z hostingu Fotoszok. Tylko dlaczego nie widać tego screenu? aby go zobaczyć trzeba otwierać drugą kartę. Widziałeś moje screeny są widoczne. Ja się zarejestrowałem na Fotoszok-u i gdy chcę wygenerować link zawsze się loguje.

I jeszcze jedno na screenie zauważyłem że nie robiłeś aktualizacji systemu (musisz kliknąć na tarczę obok godziny). I to może być powód złego działania Chromium jak i braku sterowników do Twojej karty graficznej.


@spawi Postanowiłem pokazać Twój screen, ale robię to po raz pierwszy i ostatni.



Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Robert75 w Kwiecień 27, 2017, 05:42:14 PM
@MSki  Sorry ale ja Ciebie nie rozumiem, jakie sterowniki producenckie. Koledze chodzi o sterowniki do karty graficznej to jedynie mogą być własnościowe lub otwartożródłowe.
Masz rację, ja pisząc "producenckie" miałem na myśli te, które dostarczane są wraz z podzespołem komputerowym....w tym przypadku kartą grafiki.
Wiem że otwarto źródłowe, to te robione przez deweloperów lub społeczność danej dystrybucji, a własnościowe to te "producenckie" ;-))

Easy Rider

@Robert175; Oczywiście masz rację z rozróżnieniem Minta (domyślnie Ubuntu) i Linux Mint Debian Edition (domyślnie Denian). Nic dodać nic ując choć jest tam ponoć jakiś zbiór elementów wspólnych - jednak chyba nie wystarczający). Jak mawiają mądrzejsi ode mnie "nothing is perfect ...". Linuksa jak mysle, trzeba dobrać do siebie, i do swojego sprzętu a potem nieznacznie dopieszczać a wtedy kilka lat przyjemnego korzystania. I tak z tymi pingwinkami jest. Piekne jest to że są to nadal OS'y nie jak tu i ówdzie "platformy...itd" :)

Easy Rider


robson75

#25
Cytat: spawi w Kwiecień 28, 2017, 12:00:59 AM

A co do programów, to ogólnie szukam jakichś przydatnych aplikacji pod linuxa, godne polecenia. Nie mam określonego dokładnie do czego. Zależy mi, żeby były praktyczne.


Oto lista programów które sam używam:

- BleachBit - program do czyszczenia dysku ze śmieci
- Sweeper - program do czyszczenia
- Gtkhash - program do sprawdzania sum kontrolnych md5sum
- qBittorrent - program do pobierania torrentów (bardzo podobny do windowsowskiego Bittorrent-a)
- K3b - program do wypalania płyt (moim zdaniem jeden z lepszych w systemie Linuksa)
- KolourPaint - program do rysowania (podobne zastosowanie co Gimp)
- Kodi - program do oglądania telewizji oraz filmów (potrzebne są dodatkowe wtyczki które można zainstalować)
- Clipgrab - program do pobierania filmów z YouTube
- Youtube-dl - program do pobierania filmów z YouTube
- VirtualBox - program wiadomo do czego
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Easy Rider w Kwiecień 29, 2017, 06:48:35 PM
@MSki; A Mint 18.1 nie jest LTS?

Z tym LTS to jest trochę taka dziwna sprawa i z mojego punktu widzenia wygląda następująco.
Do Long Term Support można zaliczyć te dystrybucje, które mają bardzo długi czas wsparcia, czyli również wymienionego przez Ciebie LM 18.1....wsparcie do 2021 roku.
Dlaczego tak sadzę ? - otóż dlatego, że nawet system bazowy, jakim jest Debian (stable) również takim systemem, czyli o długim czasie wsparcia pozostaje....wsparcie do 2020 roku.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=debian
Co innego, jeśli mówimy i piszemy o Debianie unstable (sid), w którym najnowsze pakiety są budowane i sprawdzane, aby w rezultacie mogły zostać przeniesione (czasami nie wszystkie) do wersji testing.
https://www.debian.org/releases/sid/index.pl.html
Są i dystrybucje typu rolling release, do której to grupy należą np. Arch i jego pochodne, Gentoo, PCLinuxOS itd.
http://linuxwiki.pl/wiki/Rolling_release

Wybór dystrybucji jest zatem uzależniony od wiedzy Użytkownika.


spawi

Zostałem jednak przez kolejny tydzień na tym mincie, bo udało mi się ogarnąć te fany i chciałem potestować, ale ten internet mnie denerwuje : / często jest tak, że nie ładują mi się strony.
Taki youtube działa bez problemu, ale większość innych stron zaczyna się ładować, pokazuje się 10% strony i koniec, albo w ogóle nic nie ma i muszę odświeżyć kartę, aby strona się załadowała.
Na facebooku nie mogę w ogóle odpisywać na wiadomości prywatne (w tych oknach) bo w ogóle się nie ładują. Muszę używać messengera, jednak często wiadomości się nie wysyłają i muszę je wysyłać ponownie.

Mam router za ścianą, antenę kupioną jakiś miesiąc temu. Zasięg waha się od 60 do 80%.

Spotkaliście się z takim problemem? Wróciłem do tego firefoxa.

robson75

@spawi Jedyne co Ci mogę zaproponować to wypróbuj Manjaro z LiveCD, i sprawdż czy problem z internetem występuje w tym systemie. Jeżeli nie to Masz odpowiedz który system wybrać.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

spawi

Po wielu próbach i testach ustaliłem, że problem z internetem leży po stronie dostawcy, nie linuxa, chociaż porównując windowsa i linuxa oraz korzystanie z przeglądarki (głównie fb) to linux wypada wolniej. Nie wiem, czy to kwestia przeglądarki (korzystam z firefoxów) czy tak ogólnie musi już być.

Ale... testowałem przez ten tydzień kilka różnych dystrybucji i wiem już na pewno, że nie chcę ubuntu... ale nvm.

Mam teraz problem z tym manjaro. Ściągałem z różnych źródeł obrazy i z każdym mam problem. Wszystko się ładnie nagrywa na penka, ale po zbootowaniu sypie różnego rodzaju błędami. Mówię konkretnie o wersji xfce. Mieliście podobne problemy?

I sorki, że tak męczę, ale jeżeli nie mint, mate, manjaro, ubuntu 14 to co jeszcze mogę potestować?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum