Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zalecany schemat partycjonowania dysków

Zaczęty przez hubot_, Kwiecień 19, 2017, 02:30:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hubot_

Czytam sobie ostatnio Debian Securing Manual w pdf-ie i zatrzymałem się na "Choose an intelligent partition scheme". Potrzebuję zrobić partycje odpowiednie dla systemu Debian oraz zostawić sobie wolną, niezaalokowaną przestrzeń jakbym chciał kiedyś zainstalować np. NetBSD czy Solaris w zależności co mi tam przypadnie do gustu. Mam zamontowany w laptopie dysk 1 TB HDD i 120 GB SSD.

Chciałbym, aby dysk SSD był przeznaczony na sam system a HDD na dane + niezaalokowana przestrzeń na wszelki wypadek. Mam 8 GB RAM-u w laptopie więc będę brał Debiana o architekturze amd64. Chcę oczywiście używać cryptsetup razem z LVM-em.

Ten system, na którym instalowałem sterowniki do NVIDII wsadziłem na próbę i wyrzucę go jak będę miał pewność że umiem już instalować sterowniki do hybrydowych kart graficznych Intel + NVIDIA na Debianie.

Przedstawię wam proponowany schemat partycjonowania przez mnie: /home, /tmp, /var/tmp, /var, /var/log, swap umieścić na dysku HDD a /opt, /usr/local, /boot i / na SSD. Jako że zamierzam hibernować komputer to nadałbym partycji swap rozmiar 12 GB = 1,5 * 8 GB RAM. Wiem jaki powinien być rozmiar partycji swap i 500 MB na /boot a dla całej reszty to już zależy. Dla partycji /boot powinien to być system plików ext2, swap to swap a dla całej reszty to pewnie ext4 z wyjątkiem /tmp i /var/tmp? Dobrze mówię?

SSD
/boot - 500 MB, ext2, bootable
debian-vg-sys 119,5 GB LVM
- debian-vg-root 101,5 GB / ext4
- debian-vg-opt 16 GB /opt ext4
- debian-vg-usr-local 2 GB /usr/local ext4

HDD
swap - 12 GB, swap
debian-vg-data 500 GB LVM
- debian-vg-var 16 GB /var ext4
- debian-vg-var-tmp 2 GB /var/tmp ext2
- debian-vg-var-log 2 GB /var/log ext4
- debian-vg-tmp 2 GB /tmp ext2
- debian-vg-home 478 GB /home ext4
unallocated space 512 GB

Co sądzicie o takim systemie partycjonowania? Czy jest on dobry? Jeśli nie, to jaki byście zaproponowali z LVM-em i cryptsetup?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

lesio

Bardzo dużo filesystemów. Nigdy do tej pory nie byłem zmuszony do tworzenia takiej ich ilości. Zwykle tworzyłem tylko root, home, swap oraz var (tylko na serwerze). Czasem jeden dodatkowy na jakieś specyficzne dane.
Tutaj był podobny temat:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,1840.msg7395.html#msg7395

Albedo 0.64

#2
Witaj. Jak w większości przypadków, umiarkowanie jest wskazane. Na systemy przeznacz dysk ssd - Debianowi niewiele potrzeba do sprawnego działania - wystarczy partycja "/" 10 - 15 GB i swap 2048 MB (2 GB). Na partycję /home możesz przeznaczyć dowolną przestrzeń (zalecam minimum 20 GB). Na dysku hdd nie widzę potrzeby tworzenia partycji systemowych na etapie instalacji systemu podstawowego - wystarczy zostawić wolną przestrzeń do późniejszego wykorzystania. Partycje dysku hdd możesz edytować później i zamontować w dowolnym katalogu (np. /home/user/partycja_hdd). Nie ma potrzeby wydzielania partycji /boot ale jeśli już bardzo chcesz, to 500 MB może nie wystarczyć, bezpieczniejsze będzie 1 - 2 GB. Pamiętaj również o przeliczaniu przestrzeni ssd na jednostki binarne, trzymaj się kalkulatora i pamiętaj że 1 GB = 1024 MB. Na dyskach ssd ma to swoje znaczenie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

christo

CytatMam 8 GB RAM-u
jakbym miał tyle RAMu to bym sobie swapa odpuścił no chyba że przewidujesz hibernowanie systemu.Mam 4 Giga i system przez ostatnie dwa-trzy lata nie korzysał ze swapa wywaliłe i działa bez problemu.Na mincie 17-tym , 18-tym i na kubuntu 17-tym.

lesio


TataPingu

#5
Takie rozdzielanie systemu na różne partycje, to jeszcze z czasów, gdy HDD były i wolne i mało pojemne...
Przychylam się tutaj do zdania Kolegi Albedo....
- nie ma najmniejszego sensu rozbijać tak systemu.

Po pierwsze, w przyszłości, podczas eksploatacji systemu, mogą wystąpić kłopoty np. przy "przepartycjonowywaniu", albo kłopotliwy może być backup systemu(ów). Nie wspominam już o danych z /var (planujesz 2-gi system, więc zgodnie z logiką, trzeba stworzyć inną partycję /var, bo te nie mogą być współdzielone).

Ogólnie, to, co wymaga "szybkiego" dostępu powinno znajdować się na SSD, a więc dobrze będzie umieścić tam swapa (partycja nie większa niż RAM), roota (system), ale wraz z /var (wygodniejsze do kopii systemu).
Również /tmp może być ulokowany na SSD (ten może być współdzielony).

Zwzgl. na /var pod partycją systemu, na root przeznaczyłbym 30-40GB (wielkość optymalna, sprawdzona w praktyce).
Co do oddzielnego /boot, to nie ma takiej potrzeby, a wręcz odwrotnie...
- łatwiej jest skopiować (backup) system wraz z /boot.
Poza tym, EXT2 jest niepraktyczny, już lepiej będzie EXT3, lub EXT4.

Reszta, t.j. HDD to /home, który może być współdzielony...

lesio

Można jeszcze wziąć pod uwagę btrfs z subvoluminami. Ogólnie ciekawe rozwiązanie, ale wtedy chyba warto mieć jednak osobny /boot (np. kwestia kompresji).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum