Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Plasma na KDE ?

Zaczęty przez christo, Kwiecień 19, 2017, 01:11:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Jesli wymyslam to prosze na mnie nie krzyczeć.
Czy mozna np. w kubuntu 17-tym zjechać w dół z plasmy 5 na KDE 4 ?
ew. w mincie 18.1 ?
Acha i ew. jak ?

robson75

#1
Oczywiście że można doinstalowując środowisko graficzne KDE 4. A jeżeli interesuje Ciebie stabilny system ze środowiskiem KDE 4, to zainstaluj sobie ROSE Fresh R8.1 KDE 4, system naprawdę super nie do zdarcia.
I co najważniejsze wspierany przez ROSE.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#2
Obawiam się, że KDE4 nieuchronnie zanika. Jeszcze gdzieniegdzie występuje, niestety w Kubuntu/Mint nie ma wsparcia:
https://community.kde.org/Distributions
Niedługo pojawi się chyba jedno z ostatnich wydań z KDE4 - linux Rosa Fresh R9
Biorąc pod uwagę zmianę bibliotek z qt4 na qt5 wydaje się mało prawdopodobne dłuższe wsparcie dla KDE4.
https://pl.wikipedia.org/wiki/KDE
Downgrade z KDE5 na KDE4 w dystrybucjach tworzonych na KDE5 może powodować pewną dysfunkcjonalność, ogólnie mówiąc.

robson75

Cytat: lesio w Kwiecień 19, 2017, 01:59:21 PM
Obawiam się, że KDE4 nieuchronnie zanika. Jeszcze gdzieniegdzie występuje, niestety w Kubuntu/Mint nie ma wsparcia:
https://community.kde.org/Distributions
Niedługo pojawi się chyba jedno z ostatnich wydań z KDE4 - linux Rosa Fresh R9
@lesio Powiem Tobie że ROSA nadal wspiera KDE 4 dowodem na to jest wersja R8.1 czyli kontynuacja R8.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

@Robert75 - przecież to właśnie napisałem. Niemniej, wydanie R9 z KDE4 jest traktowane jako "ekskluzywne"  i bez wsparcia
teamu KDE - tylko na bazie pracy zespołu Rosy (cytuję):
Почему KDE4 (эксклюзив!)?
Наверное, потому что почти не поддерживается разработчиками КЕД
Jak długo będą samodzielnie utrzymywać KDE4 - nie wiem, ale prawdopodobieństwo, że potencjalna Rosa Fresh R10 będzie jeszcze z KDE4, wydaje się małe ...

robson75

#5
Chciałbym dodać że mam zainstalowane 2 systemy czyli Manjaro i ROSE Fresh R8.1 KDE 4, i muszę przyznać że w systemie ROSA przynajmniej raz w tygodniu jest jakaś aktualizacja co prawda niewielka (od 3 do 10 pakietów) ale jest. Tzn. że system jest nadal wspierany przez ROSE.
@lesio Ale ja mówię o wersji R8.1, a Ty o wersji R9.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

christo

@ lesio co poradzę jak każda moja próba przejscia na plasmę kończy sie wk.... jeszcze ostatnio odkryłem jesli tak mozna powiedzieć deepina 15.4  z podobnymi funkcjami jak KDE (pavroo pisał  ), popatrzę dzisiaj jak się ściągnie bo baaardzo powoli wlecze się.Ostanie kubuntu 17.4 wyszło ale też plasma nie powala , coraz bardziej upodabnia się do windy którejś tam a wlecze się jak unity.

lesio

@christo - rozumiem Cię trochę, ja już sobie KDE4/5 odpuściłem dawno (akonadi nie potrafiłem zaakceptować). Deepin to faktycznie niezwykle ciekawe zwierzę. Niby oparty na debianie Sid (niestabilnym), ale ustabilniony przez twórców bardziej niż debian testowy. Powłoka nawiązująca do Gnome, ale przepisana na biblioteki qt i znacznie przyjaźniejsza. Reakcje pulpitu szybkie. Wystrój poprawiony. Dostępne 2 pakiety umożliwiające pracę z programami windowsowymi : wine i crossover. Jedyny minus, jaki zauważyłemł w związku z nową wersją 15.4 to zwiększona konsumpcja energii - nieakceptowalna dla mnie na laptopie (pochłania więcej, niż debian stretch z Gnome).

lesio


MSki

#9
KDE4 to KDE, ale czy PLASMA to KDE5, bo jakoś nie "ogarniam" ?  ;-)
Wczoraj pobrałem i wypaliłem na DVD-RW (wer.plasma), a co za tym idzie sprawdzałem, jak wygląda to najświeższe z Fresh'owych wydań Rosy i muszę napisać....że świetnie.
Co prawda tylko z Live przeglądałem, co też się zmieniło od wcześniejszych wersji, ale na duży plus należy zaliczyć szybkość reakcji systemu na żądania otwarcia programów i pasków narzędziowych z programami. Tym bardziej cieszy fakt, a już na pewno zwolenników tej dystrybucji powinien, że R9 będzie wspierane do 2021 roku.
Więcej o zaimplementowanych nowościach i zmianach pod linkiem;
https://linuxiarze.pl/rosa-desktop-fresh-r9/



lesio

Nazewnictwo faktycznie zastosowałem bardzo nieprecyzyjne, niestety. W zasadzie KDE4 to też plasma, (tyle że plasma 4) ale na bibliotekach qt4. Natomiast nazwy KDE5 w zasadzie nie powinno się stosować, raczej KDE Plasma 5 (na bliliotekach qt5). Tutaj ktoś ładnie to rozpisał:
https://www.dobreprogramy.pl/dragon321/KDE-Plasma-4-kontra-KDE-Plasma-5-ewolucja-czy-rewolucja,77218.html

christo

Cytat: lesio w Kwiecień 20, 2017, 08:59:52 PM
@christo - rozumiem Cię trochę, ja już sobie KDE4/5 odpuściłem dawno (akonadi nie potrafiłem zaakceptować). Deepin to faktycznie niezwykle ciekawe zwierzę. Niby oparty na debianie Sid (niestabilnym), ale ustabilniony przez twórców bardziej niż debian testowy. Powłoka nawiązująca do Gnome, ale przepisana na biblioteki qt i znacznie przyjaźniejsza. Reakcje pulpitu szybkie. Wystrój poprawiony. Dostępne 2 pakiety umożliwiające pracę z programami windowsowymi : wine i crossover. Jedyny minus, jaki zauważyłemł w związku z nową wersją 15.4 to zwiększona konsumpcja energii - nieakceptowalna dla mnie na laptopie (pochłania więcej, niż debian stretch z Gnome).
Akonadi wywaliłem spokojnie nie używam ,deepin mnie zawiódł , no i dalej siedze na KDE -4 i cinnamonie .Rosa nie wchodzi w grę po aktualizacjach potrafi się perfidnie wywalić, nie mam zamiaru użerać się z systemem a korzystac z niego po prostu.Jak narazie mam na dwuch kompach KDE 4 i cinnamona w dualboocie .No nic pożyjemy zobaczymy może wejście ubu 17.10 z waylandem coś zmieni , jakoś wpłynie na minta ?

lesio

Na razie próby i plany z waylandem obejmują jedynie Gnome 3 ...

robson75

christo Niedawno wyszła dystrybucja KXStudio ze środowiskiem KDE 4. Distro to oparte jest na Ubuntu, myślę że warto zwrócić na nią uwagę.
       http://distrowatch.com/table.php?distribution=kxstudio 
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum