Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu czy xubuntu na stary komputer

Zaczęty przez gk81, Marzec 31, 2017, 04:50:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gk81

Mam pytanie odnośnie wyżej wymienionych dystrybucji. Mam parę komputerów najczęściej INTEL procesory 1,5-2 + ram 1gb max 1,5 gb dysk 40 gb. Który system będzie wydajniejszy na tych starych komputerach ? Ewentualnie dla AMD coś innego ?

lesio

Jeśli ma być brany pod uwagę tylko lubuntu lub xubuntu, to teoretycznie "lżejszy" powinien być lubuntu. W praktyce może być różnie. Porównywałem te dwie wersje niestety dość dawno (chyba rok 2014) i lubuntu  "na biegu jałowym" zajął mniej pamięci, ale za to pochłaniał na laptopie więcej energii niż xubuntu (w jednym i drugim przypadku różnice nie były zbyt wielkie). Bez przetestowania na konkretnym sprzęcie jednej i drugiej wersji 100% pewności nie będziesz miał.
Są jeszcze inne lekkie klony ubuntu, np. linux lite (z xfce, dzisiaj wyszła nowa wersja) i linux lxle (z lxde).

gk81

dzięki za podpowiedź tamte wersje na razie nie mogę ściągnąć  (jakieś błędy). A unna alternatywa niekoniecznie ubuntowa ale musi być w miarę prosta i lekka na stary sprzęt ?



Zobacz najnowsze wiadomości na forum