Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak możliwości edycji i zapisu na partycjach NTFS

Zaczęty przez mati220, Marzec 29, 2017, 05:55:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mati220

Witam. Mam mały problemik z partycjami NTFS w Ubuntu 16.10. Mianowicie: Na dysku mam kilka partycji. Najważniejsze to C, na którym znajduje się Win 10 (NTFS), D na którym są dane (również NTFS) oraz partycja przeznaczona na Ubuntu. Problem jest taki, że do tych partycji NTFS mogę się dostać, są zamontowane, mogę odczytywać dane ale nie mogę ich edytować, nadpisywać czy też tworzyć nowe katalogi lub pliki. Trochę mi to przeszkadza bo na D mam wspólne dane, z których chciałbym korzystać zarówno pod Windą jak i Linuxem. Prawdopodobnie dyski te są tylko do odczytu. W jaki sposób to zmienić? Próbowałem się bawić z tym i jakoś nie mogę dojść do tego. Z góry dzięki za pomoc :)


mati220


pavroo

Może to być problem z prawmi do plików i katalogów w zamontowanym udziale.
Zamontuj partycje C i D, a nastepnie pokaż wynik z terminala:
ls -l /media
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

christo

Tak najprościej to możesz przeedytować fstab dodając np. coś podobnego UUID=102483A524838C82     /media/user_linuks/DYSK_C  ntfs-3g     defaults   0    0 zamiast uuid możesz dać typowo /dev/sdaCoś tam i katalog /media/user_linuksa/DYSK_C musi istniec zakładam że jest to NTFS.Sprawdzisz to sobie po przeedytowaniu fstab komendą sudo mount -a.

mati220

Co do polecenia ls -l /media, wczoraj jak zaglądałem do tego katalogu były te partycje o które mi chodzi. Dzisiaj zaglądając tam (poleceniem które podałeś w terminalu też) nie ma ich. Z poziomu eksploratora plików mogę wejść na te partycje.

kszyhus

Na pewno masz włączony w Windowsie FastBoot (szybkie uruchamianie).
Musisz to wyłączyć, żeby zamykając windows odblokował wszystkie dyski/partycje.
Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> Wybierz działanie przycisków zasilania
potem wybierz opcję
,,Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne" i ODZNACZ pole
,,Włącz szybkie uruchamianie"
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

lesio

@krzyhus
Dobre spostrzeżenie. Przypomniałeś mi, że podobna sytuacja wystąpiła u mnie, gdy przeprowadziłem hibernację na Win 8 (a szybkie uruchamianie to w pewnym sensie też hibernacja :-)

mati220

@kszyhus
Dzięki wielkie za pomoc. Dokładnie to było problemem. Po wyłączeniu szybkiego uruchamiania można korzystać z tych dysków.
Jeszcze raz dzięki za pomoc :)

kszyhus

Już dawno otrzymałeś ode mnie tą samą odpowiedź na innym forum, na którym zadałeś dokładnie to samo pytanie.
Mogłeś już to zrobić 4 dni temu. No ale nic, ważne że pomogłem.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

mati220

Wiem wiem, jednak na tamtym nie było przez jakiś czas żadnego ruchu i po prostu nie zaglądałem na niego.

irasek85

Jeśli nie pomoże wyłączenie opcji szybkiego uruchamiania to polecam tą komendę wpisać w cmd.

shutdown /s /t 0

Zobacz najnowsze wiadomości na forum