Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

VOYAGER 9 Debian Stretch

Zaczęty przez MSki, Marzec 28, 2017, 04:34:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Pobrałem (z efi), wypaliłem i z Live popatrzyłem, co ten system oparty na wersji deweloperskiej (beta) sobą prezentuje.
Na Latitude X220 wszystko działa bez najmniejszych problemów. System ze środowiskiem Xfce 4.12 i na jądrze 4.9.0-1.
W trybie Live szybkość otwierania programów, nawet tych bardziej opasłych i ciężkich zdumiewająca. Działanie to wygląda tak, jakby system w całości był wczytany do pamięci RAM, a przecież tak nie jest. Taka szybkość otwierania programów jest znana jedynie w Puppy, czy SliTaz etc.
Z opisu (co prawda po translatorze) wynika, że system z równym wigorem będzie sobie radził na jeszcze starszym sprzęcie niż mój.
Bardzo polecam zapoznanie się z mozliwościami Voyager\a 9 bo naprawdę warto.
Ja na razie użytkuję LMDE-2 bo spodziewam się że ten powiew świeżości również ogarnie i tą wersję Debiana  :-)

I strona, z której można pobrać omawiany system - https://voyagerlive.org/voyager-9-debian-stretch-development/

robson75

Wybacz ale ten system już na starcie stwarza problemy. A mianowicie po pobraniu obrazu iso zainstalowałem ów system na VirtualBox i już podczas instalacji były problemy z niedziałającymi serwerami, a po zakończonej instalacji i przy pierwszym uruchomieniu nie można się zalogować, ponieważ system twierdzi że to nie jest prawidłowe hasło. Ja bardzo dziękuje za taki system.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#2
Wersja która i u mnie stwarzała pewne problemy (zacinanie się) to ta z GPC w opisie iso.
Nie wiem czym różnią się efi i gpc, ale sądzę że jeśli efi, to uefi....chyba wiesz o co mi chodzi ?
Dlatego polecałem tą wersję i u mnie żadnych problemów na które się powołujesz nie było.
Powołując się na opis ewentualnych problemów (pod powyższym linkiem), jednoznacznie napisałem we wcześniejszym wpisie otwierającym temat, że jest to wersja beta....deweloperska, a więc nie stable i problemy na różnym sprzęcie mogą występować.

Dlatego system Voyager 9 należy traktować jako ciekawostkę i czekać na wersję stabilną. Choć ja akurat jestem nieco uprzedzony do tego systemu (Voyager) z racji problemów z wcześniejszymi wersjami....zawsze coś nie hulało jak należy.

robson75

Masz rację, beta to beta a stable to stable. Ale na niektórych dystrybucjach wersja beta nie sprawia tylu problemów co omawiany Voyager 9 Debian Stretch.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

@Robert75 - W VirtualBoxie instalowałeś GPC czy EFI?

robson75

Oczywiście że EFI ponieważ mam architekturę 64-bit.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Obawiam się, że to nie ma znaczenia dla VirtualBoxa, bo tworzy on maszynę wirtualną z wirtualnym BIOSEM, niezależną od BIOS/UEFI komputera. Czy zaznaczyłeś w VirtualBoxie w Ustawienia->system->płyta główna->włącz EFI ?

robson75

Ja zawsze gdy używam VirtualBox-a to na ustawieniach domyślnych.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Domyślnie jest to raczej w VB wyłączone. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że wersja UEFI została uruchomiona na VirtualBoxie pracującym w trybie BIOS (nie EFI). Jeśli tak, może to tłumaczyć błędy.

robson75

Chodzi mi o to że poza wyborem systemu operacyjnego, pamięcią RAM oraz rozmiarem dysku nic więcej nie ustawiam. Tak przez cały czas używałem VB i nigdy nie było problemow. Mi się wydaje że ten Voyager jest w wersji beta (czyli testing) jest po prostu nie gotowy do instalacji, jedynie co to można go uruchomić z LiveCD aby zobaczyć co ten system prezentuje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum