Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Poprosiłbym o doradzenie

Zaczęty przez envyro339, Marzec 22, 2017, 09:03:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

envyro339

Witam,
Chciałbym zacząć swoją przygodę z linuxem, ponieważ powód prosty, Windows irytuje mnie samym sobą. I chciałbym coś nowego. A jak czytałem to ludzie maja nawet pozytywne wrażenia po przesiadce takowej. 
Byłbym strasznie początkującym (Poziom poniżej 0).Chciałbym coś prostego, żeby mnie nie przestraszyło na starcie np. typu instalacja całego oprogramowania, problemy z konfiguracja itp
Moje oczekiwania? Przeglądanie spokojnie internetu, praca z pakietem biurowym, programowanie C++/C/JAVA (studenckie zadanka, nie jakiś wysoki poziom), oraz pogranie w gry LoL, CS:GO.
Moje parametry sprzętu (laptop):
Core i3-3310M 2x2.4GHz (+HD4000)
4GB ram DDR3
NVIDIA GT740M

Na razie co udało mi się znaleźć. coś poczytać i dowiedzieć się o Linux.
Tak w miarę zaciekawiło takie dystrybucje jak:
ElementaryOS, Ubuntu, Fedora, Mint, Sparky Linux

Proszę o sugestie, porady. Mam nadzieję, że z waszą pomocą uda się dokonać trafnego wyboru
Pozdrawiam

lesio

Podobny temat pojawił się całkiem niedawno:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,1897.msg7647.html#msg7647
Warto sobie poczytać, ze szczególnym uwzględnieniem tekstu Albedo:
https://linuxiarze.pl/jaki-linux1/
Poza tym:
1) warto sobie potestować różne LiveCD (prawie każdy linux)
2) z tego, co Cię zainteresowało "na dzień dobry", osobiście odrzuciłbym Fedorę, a polecił Minta
3) przejrzyj tematy na tym forum, jest wiele podobnych, warto się zapoznać
4) Wierz mi, nikt za Ciebie nie dokona dobrego wyboru
5) Warto zwrócić uwagę na fakt, że w linuksie wybieramy (prawie niezależnie) dystrybucję i desktop (interfejs graficzny). Czasem bardzo różne dystrybucje z tym samym desktopem wyglądają prawie tak samo, chociaż napędza je całkiem inny "silnik".

maj0nez

Wrzuć na początek manjaro poczytaj troszkę o możliwościach i heya do przodu.

hubot_

Ja bym brał Debiana testinga  ;D
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

robson75

Cytat: hubot_ w Kwiecień 21, 2017, 02:26:21 PM
Ja bym brał Debiana testinga  ;D
@hubot_ Nie proponuj testinga tylko raczej stable.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

hubot_

Czemu stable? Stable ma przestarzałe pakiety i jedyne zastosowanie jakie dla niego widzę to serwery, gdzie zależy nam bardzo na stabilności. Testing ma nowsze pakiety, świetnie nadaje się na desktopy i też jest stabilny. Z sidem i experimentalem jedynie radzę uważać.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

robson75

@hubot_ Ale miej na uwadze to że ten człowiek dopiero zaczyna swoją przygodę z Linuksem. A jak wiadomo pakiety testing są w fazie testów. Systemy typu testing są raczej dla ludzi co choć trochę się orientują w systemie Linuksa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

hubot_

Skoro to ma być distro do programowania to mógłbym spokojnie polecić Minta, Manjaro lub ewentualnie LMDE. Te dystrybucje są łatwiejsze od Debiana, nie ma tylu komplikacji ze sterownikami i masz tam graficzne konfiguratory a instalator Cię poprowadzi za rączkę. Ciekawe czemu nie polecacie mu Fedory... Słyszałem w internecie dość sporo pozytywnych opinii na temat Fedory i openSUSE choć sam tych systemów nie używałem, więc się nie wypowiem.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

robson75

Fedory ani OpenSUSE nigdy nie instalowałem i nie zainstaluje, więc nie mogę polecać czegoś czego nie znam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum