Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

jaki Linux na początek

Zaczęty przez łysy, Marzec 16, 2017, 10:10:12 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

łysy

Witam
Wiem ze takich tematów jest mnóstwo , ale nie znalazłem odpowiedzi dla mnie , więc zakładam nowy :)
Od ok 3 miesięcy używam Linux Ubuntu  chodzi stabilnie i głownie korzystam z Firefox przeglądanie stron , email czasem jakiś film i wszystko jest ok do momentu gdy pojawi się jakiś problem wtedy sobie nie radzę i chcę zmienić na jakiegoś prostego Linuxa bez zbędnych fajerwerków , który system mi Doradzicie dla zupełnego laika :)

robson75

Ja osobiście bym Tobie proponował bardzo stabilne Manjaro jest bardzo prosty w obsłudze aż do bólu, a poza tym Linux Manjaro ma zawsze najnowsze oprogramowanie w odróżnieniu od innych dystrybucji gdzie przestarzałe pakiety po prostu są mało wydajne. Ja korzystam z Manjaro Cinnamon i jestem bardzo z niego zadowolony.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#2
Obecnie też używam Manjaro - dystrybucja poczyniła ogromny postęp przez ostatnie 4 lata (tzn. od kiedy ją śledzę) i oceniam ją bardzo wysoko. Jednak nikt nie dokona za Ciebie wyboru - po prostu oferta jest bardzo szeroka - z jednej strony różne dystrybucje, z drugiej różne desktopy.
Na tej stronie jest dobry tekst Albedo - co prawda nieco zdezaktualizowany jeśli chodzi o dystrybucje (trochę czasu minęło), ale merytorycznie nadal "świeży"
https://linuxiarze.pl/jaki-linux1/
Wystarczy ten tekst uzupełnić o informację o aktualnych dystrybucjach ze strony:
http://distrowatch.com
Prawie wszystkie istotne dystrybucje występują w wersji "Live CD", więc można je przetestować wstępnie bez instalacji na dysku, a uruchamiając z CD/DVD/Pendrive

łysy

Dziękuję za odp
Podoba mi się to Live CD , te  wyżej wymienione postaram się wytestowac, ale szukam bardzo prostego w obsłudze.

Albedo 0.64

#4
Witaj. Nie znajdziesz niczego bardziej "prostego" od Ubuntu (ewentualnie Mint ubuntowy). Jak napisał kolega lesio, nikt nie dokona lepszego wyboru niż ty sam, droga do poznawania jest otwarta. Jeśli nie chcesz eksperymentować a jesteś nieco oswojony przez Pingwina (3 miesiące używania) mogę ci polecić Mint LMDE, czyli dystrybucję bazującą na Debianie zamiast Ubuntu. Nie jest łatwiejsza ani prostsza, ma mniej udogodnień od wersji ubuntowych i starsze pakiety ale za to jest lżejsza, szybsza, bardziej niezawodna, stabilna i nie wymaga reinstalacji do nowszej wersji. Instalujesz, masz, używasz i już.  Pozdrawiam.
https://linuxiarze.pl/linux-mint-debian-edition-2-201701/
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

łysy

Będę próbował i na pewno coś wybiorę
Nie chcę zakładać nowego tematu więc tutaj napiszę , jak zwolnić trochę miejsca na dysku bo już mam strasznie mało i nie mogę nic pobrac / zapisac
Gdzieś wyczytałem żeby wykasować dane w  folderze      var/cache/apt/archives    ale nieda się , jak mam to usunąć ?

robson75

Bardzo dobrym programem do usuwania zbędnych plików jest BleachBit, a jeżeli chcesz usunąć pliki systemowe to należy użyć terminala i wpisać sudo nemo (zależnie jakiego managera plików używasz) a potem już tylko klikasz na system plików i wyszukujesz to co chcesz usunąć.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

łysy

#7
Zainstalowałem już BleachBit i które foldery mogę śmiało zaznaczyć do usunięcia , a których nie ruszać ?



Z tym sudo nemo to mi trzeba wyłumaczyć jak dziecku bo zielony jestem :-[

Wiem terminal / wpisac sudo nemo / hasło   i dalej juz nie wiem

robson75

#8
Ja osobiście mam wszystko zaznaczone oprócz: haseł, lokalizacji językowych i uwolnienia przestrzeni dysku. A jakiego managera plików używasz podejrzewam że caji to należy wpisać w terminalu sudo caja wtedy zostaniesz poproszony o wpisanie hasła roota i wtedy się Tobie otwiera manager plików i dalej jak powyżej pisałem.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

łysy

Ja używam Ubuntu16.04  i w terminalu ani sudo nemo , ani sudo caja  nic nie znajduje  nie znajduje
Ale BleachBit trochę mi sprzątnoł i teraz mam juz trochę miejsca , więc pobiorę Linuxy te z postów powyżej i z LiveCD wypróbuję , czy jakims specjalnym programem muszę je nagrac ?

robson75

#10
Manager plików to jest ten który jest na zdjęciu poniżej. Jak nie wiesz jakiego managera plików używasz to sprawdż kliknij na pomoc następnie o programie i będziesz wiedział jakiego Twój system używa. A co do LiveCD to ja bym Tobie proponował zainstalować VirtualBox i wtedy będziesz mógł uruchomić system z pliku iso bez wypalania go na płytę ani z pendriva. Ja do wypalania płyt używam K3B uważam go za jednego z lepszych.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

@Robert75: Oj, oj, kolego Robercie pomyśl zanim napiszesz komuś poradę w odpowiedzi na posta. Kolega łysy ma problem z małą ilością miejsca na dysku a ty mu proponujesz wirtualizację która wymaga co najmniej 10GB wolnego miejsca? Albo podajesz komendę dla Caja choć menedżerem plików w Ubuntu jest Nautilus?
@łysy: nie napisałeś jakiej wielkości masz dysk ani jak ustawiłeś partycje. Jeśli przeznaczyłeś zbyt mało miejsca na system, to takie problemy będą się powtarzać.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

robson75

#12
@Albedo 0.64: Ja podałem na przykładzie nemo i caji, ponieważ nie orientuje się jakiego managera plików używa Ubuntu.                                 @łysy: Ja odnośnie BleachBit nigdy nie uruchamiaj tego programu jako administrator ponieważ wyczyści Ci połowę systemu z plików niezbędnych do prawidłowego działania systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

łysy

#13
Dysk mam 160 Gb , podzielony na cztery partycje , tutaj gdzie mam zainstalowanego Linuxa nie mam już miejsca ,ale na innej mam 25 Gb wolnego
Mam już VirtualBox i iso Linuxa , ale czy mogę utworzyć wirtualny komputer na innej partycji niż mam zainstalowanego Linuxa ?

sudo Nautilus   pomogło   

Jak zmienić nazwy partycji ?

robson75

#14
Niestety tak się nie da. Wirtualna maszyna może tylko działać wewnątrz systemu który masz zainstalowany tzn. możesz uruchomić system z LiveCD lub go zainstalować bez obawy że coś się stanie z Twoim dotychczasowym systemem czyli Ubuntu. Co do partycji domyślam się że masz zainstalowane Ubuntu i Windowsa, moja rada taka jak się zdecydujesz na jakąś dystrybucje Linuxa to sformatuj cały dysk i wtedy zainstaluj Linuxa bez obawy że Ci braknie miejsca.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum