Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja drugiego systemu problem

Zaczęty przez robson75, Marzec 06, 2017, 02:50:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Witam. Mam problem z instalacją drugiego systemu tzn. (chciałem zainstalować ROSE obok Manjaro). Muszę dodać że mój piec wrócił niedawno z serwisu powód padła pamięć ram i teraz mam 4 Gb (wcześniej 3 Gb) no i przy okazji wymieniłem dysk twardy z 80 Gb na 1 Tb. I mając tyle wolnego miejsca chciałbym je wykorzystać. Tak więc gdy komp wrócił z serwisu postanowiłem zainstalować na czysty dysk Manjaro, instalacja przebiegła prawidłowo, ale gdy chciałem zainstalować ROSE to już nie mogę ponieważ system uruchamia się z dysku twardego. Dodam że w Biosie mam ustawioną kolejność bootowania następująco: 1.stacja dyskietek 2.napęd optyczny 3.dysk twardy. Muszę dodać że w tym serwisie gościu mi podłączył stację dyskietek ale mi się wydaję zbędna więc ją odłączyłem (problem był ten sam z podłączoną jak i odłączoną stacją dyskietek). Podczas uruchamiania naciskam spację ale to nic nie daję dysk optyczny nie reaguje. Dodam jeszcze że w moim piecu mam zamontowane 2 napędy optyczne 1. do wypalania płyt 2. do instalacji systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavroo

Możliwe, że BIOS nie widzi programu rozruchowego na płycie/USB ROSA i startuje automatycznie z twardego.
Jeśli masz już Manjaro, doinstaluj np. Virtualbox i przetestuj pobrany nośnik iso ROSA.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lesio

#2
Kilka pytań:

1) Rozumiem, że do wyboru urządzenia bootującego służy klawisz "spacja" (czasem jest to coś innego, np. F2, F10, F12 itp.)?
2) Wydaje mi się, że obrazy ROSY są osobne dla komputerów UEFI i BIOS. Czy na pewno obraz ROSY jest stosowny dla twojego komputera? Nawet wersje 32-bitowe są zwykłe i UEFI.  Rozumiem, że to jest ROSA FRESH R8?
3) Żeby sprawdzić, czy z PC wszystko jest OK, wystarczy do CD/DVD wsadzić płytkę, z której zainstalował się MANJARO. Jeśli w trakcie startu komputer "zobaczy" bootowalny CD/DVD, to znaczy, że coś nie tak z płytką ROSY.

PS
To moje dwa najbardziej ulubione linuksy :-)
PS2
W trakcie pisania przeze mnie odpowiedzi zdążył już odpowiedzieć pavroo, stąd niezamierzone przeze mnie częściowe powtórzenie jego tezy

robson75

#3
Tak instalowałem z napędu optycznego ROSE na VB i instalacja przebiegła normalnie. Nie mam pojęcia co jest nie tak.                       @lesio Ja z tego nośnika DVD na którym jest ROSA instalowałem dziesiątki razy i wszystko było ok. Dopiero jak piec wrócił z serwisu zaczęły się problemy. Ale jedno mnie dziwi gdy instalowałem (zaraz po powrocie z serwisu) system Manjaro wszystko było w porządku.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#4
Może spróbuj tymczasowo odłączyć nagrywarkę - tak by było tylko jedno urządzenie optyczne. Ewentualnie spróbuj jeszcze wystartować z nagrywarki.

robson75

#5
Próbowałem startować z nagrywarki i nic. Pójdę za Twoją radą i odłącze nagrywarkę. No i lipa odłączyłem nagrywarkę  i efekt ten sam. Będę musiał się skontaktować z tym pseudo-specem z serwisu i niech mi wyjaśni co jest grane.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio


robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Skoro 2 dobre płytki nie startują, to widzę tylko 2 możliwości:
1) coś się przestawiło w  BIOSie
2) coś się stało ze sprzętem (coś z kabelkami lub coś "padło")

robson75

#9
@lesio Z tego co mi wiadomo to ustawienia BIOS-u można zresetować przy wymianie płyty głównej. Ale nie jestem pewien czy przy wymianie baterii można coś przestawić w BIOS-e. A tutaj masz na przykładzie VB moją kolejność bootowania:                                             
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Trudno w takiej sytuacji powiedzieć coś konkretnego. Może spróbuj usunąć stację dyskietek z kolejności bootowania, albo ją jednak podepnij.

robson75

Właśnie tego nie rozumiem, ponieważ stację dyskietek odpiąłem a na załączonym screenie ona nadal jest jako pierwsza.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Ale sterownik na płycie jest, a w BIOSie zapewne nie została zdisablowana. Samo fizyczne wypięcie taśmy zwykle nie wystarcza  i może powodować błędy. Warto wyłączyć stację dyskietek w BIOSie.

robson75

Ale jak się dostać do BIOSU? Próbowałem wielokrotnie ale bez efektu (mój piec mi sugeruje że powinienem wcisnąć przycisk Del).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

Może być z tym różnie w zależności od wersji BIOS-u, w niektórych przypadkach do BIOS-u wchodzi się przez F1, F2, F10, esc lub del. Samo naciśnięcie nie wystarczy jeśli start systemu ustawiony jest na 0 sekund. Spróbuj startu komputera z wciśniętym i trzymanym klawiszem - któryś z wymienionych powinien zadziałać.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum