Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Sparky nie wyłącza się

Zaczęty przez model, Styczeń 16, 2013, 03:28:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

model

Zainstalowałem Sparky'ego (2.0 Eris) w laptopie i kompie, chodzi jak szwajcarski zegarek, poza jednym: W kompie nie chce się wyłączyć. Po końcowym komunikacie "Will now halt" restartuje.

Wyłączyć można jedynie wydając jako su polecenie:

poweroff -f

I tu moje pytania:

1. Czy takie wyłączanie nie spowoduje jakichś perturbacji w systemie (czyli czy poprawnie wszystko zamyka)

2. Jest to bardzo niewygodne - jak np. dać zwykłemu użytkownkowi prawo do wykonania tego polecenia.

Może ktoś wie, co z tym zrobić?


pavroo

#1
Witaj

Polecenie "poweroff" lub "halt" nie powinno niczego uszkodzić, po prostu zamyka system.

Czy problem wystąpił w e17 czy LXDE?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

model

#2
sprawdzałem i tu i tu, w obu jest tak samo

pavroo

#3
Więc nie jest to błąd związany ze skryptem wyjścia z pulpitu, lecz globalny. Może coś poszło nie tak przy aktualizacji systemu. 3 miesiące od wydania wersji 2.0 to masa aktualizacja. Zaktualizowałem swojego Sparka i jak na złość wszystko działa - nie jestem w stanie w tej chwili zdiagnozować problemu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

model

#4
Dzięki za zainteresowanie! A teraz do rzeczy, czyli co ja wymyśliłem:

Szukając przyczyn przeinstalowałem system i od razu tak się dzieje (przed jakąkolwiek aktualizacją).

Rozumiem, że problem nie jest rozwiązany, ale obszedłem to (może komuś się przyda) w prosty (by nie powiedzieć prostacki) sposób. Wystarczy:

1. Nadać użytkownikom prawa wykonywania polecenia poweroff (halt, shutdown) poleceniem jako su:

chmod +s /sbin/poweroff



2. Utworzyć plik o nazwie np. Koniec pracy.desktop i zapisać w:

/usr/share/applications/Koniec pracy.desktop

Treśćw pliku standardowa:

[Desktop Entry]

Version=1.0

Encoding=UTF-8

Type=Application

Name=Koniec pracy

Comment=Wyłączenie komputera

Categories=Application;

Exec=/sbin/poweroff -f

Icon=/usr/share/icons/power.png

Terminal=false

StartupNotify=false



2. Odnośnik automatycznie pojawi się w menu; "wyłącznik" można umieścić w aktywatorach na panelu (w LXDE)



Jednym kliknięciem komputer wyłącza się






pavroo

#5
Mam również inne rozwiązanie (zastępcze).

Jest to skrypt wyloguj/zamknij/reboot system, który będzie dołączony do wersji Ultra.

Do tej pory nikt podobnego błędu nie zgłaszał, więc jest to przypadek odosobniony.

Tak czy inaczej będę miał go na uwadze i dziękuje za rozwiązanie (tymczasowe).
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

model

#6
Dla jasności dodam jeszcze, że restart następuje już gdy się chce zamknąć system z ekranu logowania.

Natomiast polecenie "halt" wydane z konsoli (z GRUBa po wybraniu opcji c) działa poprawnie.,



A co do "mojego" rozwiązania (gdyby ktoś też miał taki problem) - po jakiejś aktualizacji trzeba było przywrócić uprawnienia zwykłym użytkownikom (chmod +a)

model

#7
Koniec sprawy czyli niezbadane są drogi Linuksa

Naprawiło się i działa. Może coś było z uprawnieniami, a może poprawiła to jakaś aktualizacja, nie wiem.

urbek

#8
Witam ja podłączę się do tematu, bo u mnie w wersji live na sparky ultra jest taki sam problem. Na razie zacząłem testować nową wersję sparky, ale już wygospodarowałem miejsce na hhd by go postawić na dysku, a nie pozbywać się poprzedniej wersji, która jest nie do zamordowania :) Otóż z tego co zaobserwowałem do menu logowania jest wszystko oki. przełączanie pomiędzy pulpitami jest ok, ale przy próbie wyłączenia nic się nie dzieje. Piszę o tym nie po to by uzyskać poradę, gdyż ta znajduje się już wyżej i pewnie jak na dysku sytuacja się powtórzy to z niej skorzystam, lecz po to by zwrócić uwagę, że to już nie odosobniony przypadek, choć wersja chyba inna.

pavroo

#9
Wersja Ultra RC 2.1 wyposażona jest w standardową opcje wyjścia z menadżera okien.

W wersji finalnej będzie to zamienione na wyloguj/wyłącz/ponowne uruchomienie.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

sovtware

#10
Sparky'ego (2.0 Eris) nie mam problemów tak jak tu opisane wszystko się włącza wyłącza i to nawet szybko jak dla zwykłego użytkownika pracując na tym systemie nie zauważyłem takich czy podobnych błędów po prostu pracuję i ciesze się systemem lecz znam takie przypadki co u nie których chodzi a u innych nie ale to mało kiedy się zdarza pozdrawiam  :wave:

RaM

#11
problem z wyłączaniem lub restartowaniem może mieć źródło w sprzęcie. takie problemy (udokumentowane) bywają z asusami (sam tego doświadczyłem przy instalacji, a potem użytkowaniu xubuntu). w sieci można znaleźć próby obejścia problemu.

sovtware

#12
Hmm dziwię się że ja nigdy tego nie miałem a sam mam Asusa i to pierwszą płytę jaka wyszła z tej firmy ASUS M2N SLI ale wszystkie problemy można znaleźć w sieci i naprawić :) tak jak pisze właśnie RaM

Zobacz najnowsze wiadomości na forum