Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

LMDE i j.polski

Zaczęty przez Nornik, Marzec 02, 2017, 09:56:25 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Nornik

Witam !
Zdecydowałem się zainstalować z usb tą właśnie wersję i mam pytanie dotyczące języka polskiego. Rozumiem, że polską wersję mogę wybrać i zainstalować po instalacji na dysku ?
LMDE uruchomiony z USB ma jak widzę możliwość wyboru wersji językowej. Tylko czy jest ona już dopracowana ? Bardzo mnie ucieszyło to, że mam możliwość uruchomienia sieci z Huawei E3272. Oj dawno temu gdy poznawałem linuxa lata 1999 - 2004 uruchomienie sieci z neostradą to była mordęga.

robson75

Oczywiście że jest dopracowana. Po instalacji zaktualizuj system, a w aktualizacji będą pakiety językowe np. LibreOffice. Pozdrawiam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Nornik

W związku z tą aktualizacją czy wystarczy tylko zainstalować pakiet językowy, czy przeprowadzić aktualizację systemu - jeżeli tak to którym poleceniem:
1) sudo apt-get update
2) sudo apt-get upgrade
3) sudo apt-gt dist-upgrade
To w terminalu
A może aplitude ? Czy działa też tylko w terminalu ?

MSki

#3
LMDE 2 Betsy już na starcie, czyli od chwili podjęcia decyzji instalacji na HDD/SSD przeprowadza cały proces instalacji w języku jaki się wybierze. Jeśli już system jest zainstalowany na dysku, należy przechodząc kolejno ->menu->preferencje->język uzyskać dostęp do ustawień językowych. Następnie wybrać w opcjach >ustawienia językowe< i z zakładek żądany język systemu.

lesio

ad 1) To polecenie przeprowadza aktualizację stanu repozytoriów
ad 2) To polecenie wykonuje aktualizację pakietów zgodnie z ich pochodzeniem ze stosownych repozytoriów. Przedtem konieczne jest wydanie polecenia 1)
ad 3) To polecenie wykonuje aktualizację pakietów z ewentualną zmianą repozytorium - kryterium jest wtedy nowsza wersja pakietu. Przedtem konieczne jest wydanie polecenia 1), warto też wcześniej wydać polecenie 2)

Być może w LMDE jest osobny program służący do aktualizacji - warto sprawdzić w menu wśród programów systemowych i administracyjnych :-)

Nornik

Dzięki, to już w miarę jasne - zobaczę jak to wyjdzie. W każdym bądź razie ta dystrybucja bardzo mi odpowiada i chyba nie tylko mnie - poczytałem na forum.

MSki

"Być może w LMDE jest osobny program służący do aktualizacji - warto sprawdzić w menu wśród programów systemowych i administracyjnych :-)"
Są nawet dwa i pomijając Terminal, oba graficzne; Synaptic i Menadżer aktualizacji, którego ikona znajduje się w pasku panelowym.  ;-)

lesio

W sytuacji, gdy jest menadżer aktualizacji, to zwykle bezpieczniej jest stosować właśnie jego, zamiast poleceń terminalowych. Kiedyś w Mincie (ale nie LMDE) porównywałem jakie aktualizacje chce zainstalować menadżer aktualizacji, a jakie polecenie apt-get update. W menadżerze wiele z tych aktualizacji było zaznaczone jako "ryzykowne" (było tam chyba z 5 poziomów "ryzyka  instalacji", tzn. stopnia zagrożenia lub też nie dla stabilności systemu). Można było zaznaczyć poziomy, które menadżer bierze pod uwagę w czasie aktualizacji.

MSki

W LMDE jest również taki Menadżer aktualizacji. Wśród jego opcji, w górnym pasku zadań Edycja->polityka aktualizacji znajduje się wstępna konfiguracja, czyli mamy do wyboru; Nie zepsuj mojego komputera/Optymalizacja stabilności oraz bezpieczeństwa/Zawsze aktualizuj wszystko. Zaznaczając właściwą opcję, zatwierdzając ją przyciskiem OK, przechodzimy do głównego menu aktualizacji. Po "odświeżeniu" wyświetlana jest lista aktualizowanych programów.

Synaptic jest w zasadzie pomocny jedynie w przypadku potrzeby instalacji dodatkowych programów, z jakimi mamy zamiar pracować.

Albedo 0.64

Polonizacja systemu wygląda podobnie w dystrybucjach debianiowych. Podczas instalacji systemu są instalowane podstawowe pakiety językowe i układ klawiatury. W LMDE w menu "Preferencje" jest program "Języki" do ustawień języka w aplikacjach i systemie, ustawia także jednostki miar. Jednak nie wszystkie dostępne pakiety są instalowane. Najlepiej do tego celu wykorzystać Synaptic - w szukajce trzeba wpisać "polish" co daje przegląd pakietów języka polskiego zainstalowanych lub nie. Nie zaszkodzi doinstalowanie wszystkiego, co dotyczy naszego języka.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum