Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Początki z Linuxem.

Zaczęty przez Rebeliant-au, Styczeń 15, 2013, 01:43:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rebeliant-au

Witam. Jak juz wczesniej wspomnialem jestem swierzym uzytkownikiem i tak naprawde kompletnie nie znam zasad działania tego systemu. Wiec w tym poscie planuję pokolei zadawac pytania.

1. Nie jestem w stanie stworzyc nowego folderu na dodatkowej partycji. Zaznaczam ze to nie jest partycja na ktorej zainstalowany jest system. Czy musze cos montowac?

Jeśli tak, to jak to zrobić.

(Proszę tlumaczyć jak dziecku) :))

Albedo 0.64

#1
Witaj. W pierwszej kolejności przedstaw swój system; dystrybucja, wersja, środowisko graficzne, podstawowe parametry komputera. Wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Zasada działania Linuksa jako systemu operacyjnego niewiele się różni od innych OS-ów, w celu utworzenia nowego pliku czy katalogu powinien wystarczyć prawoklik w miejscu, gdzie ma być utworzony. Druga (dodatkowa) partycja dysku jest także katalogiem, jeżeli jest widoczna w menedżerze plików (np. Nautilus, Thunar, Dolphin, PCManFM) to nie ma problemu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Rebeliant-au

#2
Więc mój sprzęt, to stare maleństwo... ale jakoś jeszcze działa.

OS: Linux 3.5.0-21-generic

KDE SC ver 4.9.3

CPU: Intel Core 2 Duo 2.00 GHz

HD: Toshiba 1TB

Dodatkowo mam dwie partycje "jakby puste" ponieważ system założył sobie tam folder "lost & found"

Prawoklikiem otwiera mi się menu, lecz akurat "add folder" jest nieaktywne... :(

Albedo 0.64

#3
lost&fund jest katalogiem systemowym i w niczym nie przeszkadza, prawdopodobnie nie masz uprawnień do zapisu na tych partycjach (katalogach). Dziwne, że nie było monitu o hasło administracyjne przy montowaniu/otwieraniu. Spróbuj znaleźć w Dolphinie opcję "Otwórz jako administrator" ("Open folder as root"). Jak będziesz miał uprawnienia admina to zajrzyj we "właściwości" danego katalogu i ustaw sobie uprawnienia do odczytu i zapisu. W Windows jest podobnie. Możesz też zobaczyć partycje, napędy, nośniki w katalogach /mnt lub /media (znajdują się na partycji systemowej - system plików) i tam ustawić uprawnienia. Następnym razem podczas instalacji systemu określ punkty montowania takich partycji np. /home/user/dysk2 , gdzie user to twoja nazwa użytkownika.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Rebeliant-au

#4
To ja jestem adminem ( tak przypuszczam ) to mój komputer i nie ustawiałem żadnych blokad, prócz jednego hasła, o które system mnie poprosił podczas instalacji. Mam na tym komputerze tylko jednego użytkownika i to chyba włąśnie jest ustawione jako admin. Wchodząc w Dolphina znalazłem coś takiego jak (w okienku konkretnego dysku) prawoklik>properties>permissions. Tu niestety wszystko jest jakby "nieaktywne" ponieważ nie mogę żadnej z tych opcji zaznaczyć. Kiedy klikam na ustawienia zaawansowane to skrót "R" dla wszystkich jest zaznaczony, "W" tylko dla właściciela i "X" znów są wszystkie. Jest jeszcze "Effective" i tu właściciel ma rwx a dwuch następnych ma po R-X.

W /mnt nic nie ma, natomiast w /media są te właśnie dwie partycje. Lecz niestety z tego poziomu równiez nic nie mogę zrobić.



Niestety to była moje pierwsza instalacja Linuxa więc za bardzo nie wiedziałem co mam poustawiać. Starałem się pokolei pomału jakoś przez to przejść, ale chyba jednak nie wszystko poustawiałem tak, jak być powinno... ;)



Więc co teraz mogę zrobić? Może jakiś film na Youtube, czy coś, jak montować dyski?

Armalat

#5
Może poczytaj o terminalu, jak nadać sobie uprawnienia. Mam Minta, więc nie jestem pewny, jak jest w twoim linuksie, ale komenda sudo lub sudo su chyba powinna zadziałać. Nie będę powtarzał tego, co jest już opisane w temacie o terminalu, poczytaj i spróbuj. Tylko logując się jako root musisz uważać, co robisz, żeby w sytemie nie namieszać

Albedo 0.64

#6
Rebeliant : Nie jesteś adminem tylko użytkownikiem a hasło jest potrzebne do wykonywania czynności administracyjnych. Otwórz terminal i wpisz polecenie sudo dolphin i następnie hasło (znaki nie będą widoczne), tak uruchomiony dolphin pozwoli na zmianę tych właściwości. Dla jasności; R - Read, W - Write, X - Execute. Napisz jakiej dystrybucji używasz (Kubuntu?) bo to akurat pominąłeś a jest dosyć ważne.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

#7
To, że jesteś adminem własnego systemu nie oznacza, że masz dostęp do wszystkich funkcji i folderów jako zwykły użytkownik. Linux to nie Windows - normalnie nie pracujesz na koncie admina, bo nie ma takiej potrzeby. Aby mieć dostęp do zablokowanych opcji/folderów użyj polecenia "sudo".
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Rebeliant-au

#8
Ok. W takim razie przede mną lektura o terminalu. A w pierwszych krokach powiedzcie mi, jak ustawić siebie jako administratora, lub nadać sobie prawa do wszyhstkich zmian w systemie, bo bez tego widzę ani rusz...



Mój system to KUBUNTU. ;) zapomniałem poinformować :)


Albedo 0.64

#9
@Rebeliant: Za dużo studiowania nie będzie potrzebne, systemy Ubuntu są bardzo łatwe w obsłudze. Do wykonania czynności administracyjnych wystarczy podanie hasła (które ustawiłeś na początku) gdy system Cię o to zapyta w komunikacie. Żeby wykonać operacje administracyjne  na plikach można uruchomić menedżera plików Dolphin poleceniem sudo dolphin. Montowanie partycji i nośników wymiennych odbywa się w Ubuntu/Kubuntu poprzez kliknięcie ikony dysku/napędu w oknie Dolphina. Nie powinno to wymagać podawania hasła (u mnie nie wymaga). Po świeżej instalacji powinieneś wykonać trzy podstawowe kroki:

1. aktualizacja systemu; 2. ustawienia językowe (jeśli inne niż angielski); 3. instalacja zastrzeżonych dodatków kubuntu-restricted-extras i kubuntu-restricted-addons w Centrum Oprogramowania.  Powodzenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Rebeliant-au

#10
teraz całkiem coś narobiłem, nie mogę nic nawet zainstalować. jak zresetować swoje hasło?

Najgorsze, że nie zmieniałem hasła a nie działa mi to, które podałem wcześniej.

Albedo 0.64

#11
Ustawianie hasła użytkownika w terminalu: sudo passwd nazwa_użytkownika

Na początku użytkownik pytany jest o stare, dotychczasowe hasło,  jeśli

takie  istnieje.  Hasło to jest kodowane i porównywane z przechowywanym

hasłem.  Użytkownik ma tylko jedną  próbę  na  wprowadzenie  poprawnego

hasła.   Superużytkownikowi (su) zezwala  się na pominięcie tego kroku, aby

mogły być zmienione hasła, których zapomniano.

Następnie  użytkownik  proszony  jest   o   nowe   hasło,   zastępujące

dotychczasowe.   Hasło  podlega sprawdzeniu jego zawiłości. Jako ogólną

wskazówkę można podać, że hasła powinny składać się z 6  do  8  znaków,

zawierając po jednym lub więcej znaków z każdej z poniższych kategorii:

małe litery alfabetu, duże litery alfabetu, cyfry od 0 do 9, znaki interpunkcyjne.

Należy uważać, by nie użyć domyślnych systemowych  znaków  akcji  erase

lub kill.  passwd odrzuci każde niedostatecznie skomplikowane hasło.



Jeśli  hasło  zostanie  przyjęte,  to passwd prosi o jego powtórzenie i

porównuje drugi wpis z pierwszym.  Oba wpisy muszą być takie  same,  by

hasło zostało zmienione.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Rebeliant-au

#12
próbowałem wpisać w terminalu SU passwd nazwa_użytkownika , sudo passwd nazwa, i całą resztę kombinacji lecz cały czas jeśli już udało mi się wpisać poprawną komendę, to system prosił mnie o stare hasło... więc niestety nie udało mi się... Za bardzo nie wiem jak zrobić zrzut ekranu, więc nie mam jak Wam tego pokazać...

Rebeliant-au

#13


Quote:

Cytuj z Albedo 0.64 w January 18, 2013, 20:27

Ustawianie hasła użytkownika w terminalu: sudo passwd nazwa_użytkownika

Na początku użytkownik pytany jest o stare, dotychczasowe hasło,  jeśli

takie  istnieje.  Hasło to jest kodowane i porównywane z przechowywanym

hasłem.  Użytkownik ma tylko jedną  próbę  na  wprowadzenie  poprawnego

hasła.   Superużytkownikowi (su) zezwala  się na pominięcie tego kroku, aby

mogły być zmienione hasła, których zapomniano.

Następnie  użytkownik  proszony  jest   o   nowe   hasło,   zastępujące

dotychczasowe.   Hasło  podlega sprawdzeniu jego zawiłości. Jako ogólną

wskazówkę można podać, że hasła powinny składać się z 6  do  8  znaków,

zawierając po jednym lub więcej znaków z każdej z poniższych kategorii:

małe litery alfabetu, duże litery alfabetu, cyfry od 0 do 9, znaki interpunkcyjne.

Należy uważać, by nie użyć domyślnych systemowych  znaków  akcji  erase

lub kill.  passwd odrzuci każde niedostatecznie skomplikowane hasło.



Jeśli  hasło  zostanie  przyjęte,  to passwd prosi o jego powtórzenie i

porównuje drugi wpis z pierwszym.  Oba wpisy muszą być takie  same,  by

hasło zostało zmienione.




Czyli dokładnie jaką powinienem napisać komendę? by bez podawania starego hasła mieć możliwość podać nową?

Jestem zielony kompletnie w tym temacie i chyba próbowałem już wszystkich kombinacji :/

Albedo 0.64

#14
No cóż, wygląda na to, że uległ uszkodzeniu jakiś ważny element systemu, w tej sytuacji pomoc zdalna jest utrudniona a bez hasła nie wykonasz żadnej administracyjnej czynności z naprawianiem lub instalacją pakietów. Proponuję reinstalację całego systemu ponieważ zajmie to dużo mniej czasu niż próby naprawiania przy pomocy forum. Zanim przystąpisz do ponownej instalacji zapoznaj się z opisem: http://linuxiarze.pl/ubuntu/

Na etapie partycjonowania dysku możesz przypisać punkty montowania "na sztywno" dla dodatkowych partycji według wzoru: /home/nazwa_użytkownika/nazwa_partycji. Za godzinę będzie po bólu a doświadczenie się przyda.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum