Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Antergos 17.2 zwiechy systemu

Zaczęty przez icet, Luty 08, 2017, 01:18:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

icet

Witam
Mam taki problem, mianowicie mam zainstalowanego Linuxa ( gnome)na sprzęcie obok Win 10.

Sprzęt
Płyta Gigabyte GA-970A-DS3P DDR3
Procesor Athlon AMD Phenom II X4 Quad Core 965
Karta Radeon hd5700
8 gb pamięć ram
dysk ssd

Linux co jakiś czas w czasie użytkowania zawiesza cały system tak że nic nie działa  muszę go resetować na twardo.
Problem występuje losowo przy użytkowaniu rożnych programów - przeglądarka, itd.
Ten problem miałem zarówno w w Manjaro(kde) , Minicie( cinamon) i teraz Antergos.
Windows chodzi bez problemu.
Nie bardzo wiem jak to zdiagnozować i co z tym zrobić.

lesio

Czyli ten sam wynik na dystrybycji  ubuntopochodnej (Mint) i archopochodnych (Manjaro, Antergos). Jakie były kernele w tych 3 instalacjach i jakie sterowniki grafiki?  Dla świętego spokoju można jeszcze sprawdzić, jak działa PC na OpenSuse Leap 42.2. W miarę bezboleśnie można też przeprowadzić test pamięci RAM - chociaż trochę czasu to trwa.
Po jakim czasie zwykle system się zawiesza?

icet

hmm, hmm - Antergos jest chyba na 4.9.. nie jestem pewien bo nie jestem przed swoim komputerem
Pozostałe były chyba z serii 4.7.
Ogólnie nie ma jakieś prawidłowości. System potrafi chodzić spokojnie dwa dni a potem nagle krach.
Jedyna prawidłowość jaką zauważyłem to to że jak system jest czysty w sensie świeżo zainstalowany to mniej ma zwiech. Im dłużej go użytkuje to coraz częstsze są zwiechy. Wspomnę tylko że nie instaluje masę oprogramowania tylko kilka programów np Libre Office, Aptana.
Sterowniki nie zmieniam użytkuje na tych które są standardowo w instalacjach .

lesio

Czy dobrze zrozumiałem? System potrafi prawidłowo działać prawie 48 godzin i dopiero potem się zawiesić? Jeśli tak, to proponuję zainstalować Debian stable (więc na dzień dzisiejszy jeszcze Debian 8 Jessie) lub ewentualnie OpenSuse Leap 42.2. Z popularnych dystrybucji to chyba najstabilniejsze. Oprócz przetestowania na wszelki wypadek pamięci RAM (obsługa RAM w MS i Linux może się różnić) przychodzi mi do głowy jedynie ewentualne odinstalowanie sterowników microcode właściwych dla danego procesora (w tym wypadku AMD), jeśli oczywiście zostały zainstalowane.

icet

Memtest zrobiony brak error.
Cholera jak pomyśle ze muszę kolejną instalke robić to mnie szlag trafia.Tak liczyłem na tego Antergosa.
Zastanawiam się jeszcze nad zmianą karty graficznej?

lesio

Proponuję rozwiązania kosztowe w ostatniej kolejności. Jeżeli masz chęć zając się kartą grafiki, to może warto byłoby zainstalować sterowniki linuksowe ze strony producenta karty - catalyst.
http://support.amd.com/en-us/download/linux
Jeśli chodzi o inne dystrybucje linuksa, to na szczęście linuks instaluje się szybko :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum