Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zaszyfrowany katalog (LUKS)

Zaczęty przez Cri-Kee, Styczeń 26, 2017, 10:18:49 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Cri-Kee

Niedawno zainstalowałem dystrybucję Fedora. Podczas aktualizacji postanowiłem zaszyfrować wszystko co było możliwe. Teraz chciałbym usunąć Fedora, by móc zainstalować inny system operacyjny.
Wszystko wydawało się takie proste, więc włączyłem GParted no i klops. Gdy zaznaczam katalog /dev/sda8 i /dev/sdb2 nie mogłem ich usunąć tak jak to zwykle robiłem, ponieważ są one zaszyfrowane w standardzie Linux Unified Key Setup (LUKS).

Zawartość zaszyfrowanego folderu nie jest dla mnie ważna, można go spokojnie sformatować. Pozostałą część dysku sda zajmuje oprogramowanie Windows 10, które również może zostać usunięte, aczkolwiek wolał bym tego uniknąć.
Szukałem na różnych forach, lecz nie potrafię sobie poradzić z tym problemem. Czy ktoś z Was drodzy "Linuxiarze" potrafi mi pomóc? Dodam, że jestem początkującym użytkownikiem systemów uniksopodobnych, więc gdyby ktoś zdecydował mi się pomóc, to prosił bym o łopatologiczne wyjaśnienie tego tematu. Pozdrawiam  :)
Pozdrawiam,
Cricket

robson75

Ja do usuwania zbędnych partycji używam płyty instalacyjnej Windowsa (moim zdaniem tylko do tego się nadaje).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Cri-Kee

Robert75, to smutne, ale prawdziwe. Instalator Windowsa nadaje się tylko do usuwania zbędnych partycji ;D
Miałeś rację i tym samym rozwiązałeś mój problem. Dziękuję Ci serdecznie :)
Pozdrawiam,
Cricket

lesio

Mam pytanie, bo nie wszystko jest dla mnie jasne: czy nieudana operacja usuwania partycji przy pomocy gparted była wykonywana z poziomu zainstalowanego na HDD systemu fedora, czy też z jakiegoś LIVE CD?

Cri-Kee

lesio, użyłem bootowalnego dysku USB z GParted live.
Pozdrawiam,
Cricket

lesio

Cre-Kee - dzięki za informację. Dla mnie dość nieoczekiwana sytuacja - nie spodziewałem się, że gparted z bootowalnego USB  sobie nie poradzi ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum