Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mały Linux po polsku do szybkiej instalacji na pendrive 4 GB (Live USB)

Zaczęty przez DB, Styczeń 16, 2017, 05:46:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

DB

Witam.

Nie korzystałem jeszcze z Linuxa, ale szukam czegoś takiego
jak opisałem w tytule.

Chcę na nim zainstalować (tzn. pendrivie z Linuxem) starszą
drukarkę HP. Znalazłem, że potrzebne do tego jest oprogramowanie
CUPS, więc jak sprawdzić przed instalacją czy na wybranym
Linuxie będzie ono działało?

Na razie znalazłem Damn Small Linux, ale czy jest gdzieś
w polskiej wersji, będzie działać na nim CUPS i czy da się
na nim wszystko wyklikać? Jakie są inne alternatywne
rozwiązania?

pavroo

Nie polecam Damn Small Linux, jest mocno zdeaktualizowany.

Na pena 4 GB możesz wgrać dowolną dytrybucję, na początek polecam, np. Lubuntu lub coś Debianowego, np. BunsenLabs.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

DB

Te, o których napisałeś ważą ponad 10 razy więcej od Damn Small Linux.
Jest coś lżejszego w polskiej wersji? Czy CUPS działa na każdym?

pavroo

W takim wypdaku przejrzyj distra z tagiem mini, lecz w pełni polskiej nie znajdziesz:
http://linuxiarze.pl/tag/mini/
CUPS przeważnie jest zainstalowany w każdej dystrybucji.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain




robson75

@Easy Rider To widocznie nie jesteś na bieżąco. Mabox Linux jest tworzony przez społeczność Manjaro, i jest to prężnie rozwijająca się dystrybucja. Nie wierzysz to poczytaj o tym:                                                                                                                                                                       https://pl.maboxlinux.org/   
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Dziwna sprawa z maboxem. Teoretycznie to "lekka" dystrybucja z uwagi na desktop (a właściwie jego brak, bo tylko menadżer okien). Natomiast na moim laptopie zużywał więcej mocy z baterii niż manjaro mate lub xfce. Konkretnie mówiąc, manjaro pobierało średnio około 10,5 - 11 W, a mabox ok. 12-12,5W. Nie spodziewałem się tego ... W obu przypadkach nie doinstalowywałem niczego z wyjątkiem tlp.

Albedo 0.64

Cytat: DB w Styczeń 16, 2017, 05:46:37 PM
Witam.

Nie korzystałem jeszcze z Linuxa, ale szukam czegoś takiego
jak opisałem w tytule.

Nie mając doświadczenia z Linuksem trudno ci będzie ogarnąć mini dystrybucje, które wymagają większej wiedzy niż "normalne" systemy biurkowe. Lepszym rozwiązaniem jest pełna instalacja na pendrive (jak na hdd) normalnej dystrybucji z lżejszym środowiskiem (LXDE, XFCE). Do tego celu 4GB to trochę za mało (potrzeba 16 GB lub więcej). Na 4 GB zmieści się system live z persystencją a do tego celu najlepiej nadaje się Lubuntu/Xubuntu/Mint XFCE.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Easy Rider

@Robert175; Wow! Dobrze że zapodałeś linka. Zajrzłem. muszę go spróbowac. :)

Easy Rider

Co do Manjaro to mam jakieś subiektywne odczucie ze Mint wywarł na nim wrazenie ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum