Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ubuntu i win7

Zaczęty przez Piotrek-skorpion, Grudzień 13, 2016, 10:11:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piotrek-skorpion

Witam
Miałem zainstalowany system ubuntu14.04 LTS chciałem uaktualnić do 16.04.1 znlazłem odpowiedni algorytm postępowania - w trakcie wykonywania wywaliło mi korki komputer się wyłączył . Po ponownym uruchomieniu linux nie działał, zainstalowałem ponownie 14.04lts w grub kolejność się pomieszała zmieniłem na rozruch z win jako pierwszego systemu.
Następnie wykonałem jakąś aktualizację zalecaną, w grub pojawiła się kolejna opcja do rozruchu z ubuntu próbowałem ponownie coś z tym zrobić, ale wcześniejsze postępowanie nie działa i pojawił się komunikat

piotr@piotr-desktop:~$ sudo nautilus /etc/grub.d/
[sudo] hasło użytkownika piotr:

(nautilus:2213): Gtk-WARNING **: Failed to register client: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

** (nautilus:2213): CRITICAL **: Another desktop manager in use; desktop window won't be created
jak to naprawić ?
Chciałbym mieć 16.04.1LTS i dwie pierwsze opcje w grub win7 jako pierwszy a drugi ubuntu.
Proszę o pomoc na zasadzie wklej tą komendę tu itd
Z góry dziękuję za pomoc


pavroo

Jeśli chcesz zmienić tylko listę startową GRUB, ustawiając Win 7 jako pierwszy, to wyedytuj plik:
sudo gedit /etc/default/grub
i zmień opcję:
GRUB_DEFAULT=0
gdzie zero jest pierwszym wpisem na liście grub. Policz, który jest Win 7 i wpisz odpowiednią wartość zamist 0, np.:
Ubuntu
Ubuntu failsafe
Win 7

W takim wypadku Win będzie posiadał nr 2 (Ubuntu = 0, Ubuntu failsafe = 1, Win =2).
Zapisz zmiany i udśwież listę grub-a:
sudo update-grub

Możesz również doinstalować program Grub Customizer, znajdziesz go w dodatkowych repozytoriach ppa, trzeba wyszukać w sieci.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Piotrek-skorpion

piotr@piotr-desktop:~$ sudo gedit /etc/default/grub
[sudo] hasło użytkownika piotr:

** (gedit:2906): WARNING **: Set document metadata failed: Ustawianie atrybutu metadata::gedit-position nie jest obsługiwane
piotr@piotr-desktop:~$
po wklejeniu Twojej komendy dostałem komunikat jak wyżej i otworzyło się okno jak notatnik tekstowy .
wcześniej jak zmieniałem kolejność inne okno mi się otwierało i według schematu umieszczonego w internecie bez problemu zmieniłem kolejność zmieniając o 10 każdy wpis .
A teraz coś nie gra.
Bardzo dziękuje za podpowiedzi

kszyhus

Przecież @pavroo Ci odpowiedział dokładnie.
Masz tylko zmienić jedną cyferkę w pliku /etc/default/grub
(plik edytujesz jako administrator)
w linii
GRUB_DEFAULT=0
zmieniasz to "zero" na cyfrę pod jaką w liście GRUB-a jest Twój Windows pomniejszoną o 1.
Np. Windows jest w 5 linii to wprowadzasz cyfrę "4".
Plik zapisujesz i aktualizujesz GRUB-a poleceniem:
sudo update-grub
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Piotrek-skorpion

tak zrobiłem i otrzymałem taki wynik

Piotrek-skorpion

po komędzie
sudo gedit /etc/default/grub

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=3
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

wcześniejsza zmiana się udała bo już jest 3(trzeci jest win7)

pavroo

Jeśli Win jest na liście trzeci to:
GRUB_DEFAULT=2
Następnie:
sudo update-grub
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Piotrek-skorpion

po kilku wklejaniach zgodnie z tym algorytmem http://flameman.pl/home/zmiana-kolejnosci-ladowania-systemow-ubuntu
otrzymałem coś takiego:
To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

piotr@piotr-desktop:~$ sudo nautilus /etc/grub.d/
[sudo] hasło użytkownika piotr:

(nautilus:3325): Gtk-WARNING **: Failed to register client: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

** (nautilus:3325): CRITICAL **: Another desktop manager in use; desktop window won't be created
sudo update-grub
^C
piotr@piotr-desktop:~$


na pierwszej pozycji jest ubuntu ostatni jest win dziwne komunikaty się pojawiają jeżeli ktoś wie jak to naprawić to proszę jeżeli nie to zostawmy to tak .
podziękowania dla wszystkich uczestniczących

pavroo

Napisałem co masz zrobić, więc czemu robisz coś innego i ciągle zgłaszasz ten sam problem?
Nie modyfikuje się ręcznie plików w katalogu:
/etc/grub.d/
należy zmodyfikować:
/etc/default/grub
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum