Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dzielenie dysku pod drugi system

Zaczęty przez greek96, Grudzień 02, 2016, 09:34:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

greek96

Witam,
Mam zainstalowany XUBUNTU na dysku. Teraz chcialbym obok niego zaistalowac rowniez Windowsa ale mam problem z podzieleniem dysku. Chcialem to zrobic przy pomocy GParted ale nie moge wymontowac dysku aby zmniejszyc jego rozmiar. Ktos da jakas wskazowke jak dzielic istniejacy dysk tak zeby zachowac aktualny system i dane oraz stworzyc wolna przestrzen pod Windowsa ?
Z gory dziekuje za odpowiedzi
greek96

robson75

Ja Tobie odpowiem tak. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie najpierw windowsa a obok niego Xubuntu odwrotna kolejność jest skazana na porażkę a to dlatego że windows nie szanuje innych systemów.Pozdrawiam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

kszyhus

Żeby podzielić dysk programem GParted na istniejącym systemie, musisz komputer uruchomić z płyty lub pendriva jako "LiveCD"., wtedy będziesz miał dostęp do tego dysku, który chcesz podzielić na partycje nie tracąc systemu.
Instalując Windowsa po Linuxie nadpiszesz GRUB-a MBR-em, więc nie uruchomisz XUbuntu. Będziesz musział na nowo zainstalować GRUB-a a myślę że jako początkujący nie dasz rady.
Proponował bym Ci opcję jaką podał kolega @greek96, czyli od nowa sformatować dysk z podziałem na partycje, następnie instalować Windows a potem dopiero XUbuntu.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Albedo 0.64

Witaj. Można zainstalować Windows obok Linuksa jako drugi system. Prawdą jest, że program rozruchowy GRUB zostanie nadpisany przez WinLoader w sektorze rozruchowym MBR (proszę kolegę @kszyhus by nie mylił pojęć udzielając porady). Po instalacji Windowsa konieczne będzie dodanie wpisu do windowsowego programu rozruchowego lub ponowna instalacja GRUB z nośnika (płyta, pendrive) z Linuksem.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

greek96

Dziekuje za porady,
@Albedo 0.64 czy bedzie to wiazalo sie z utrata danych z linuxa ? Wiadomo ze chcialbym tego w miare mozliwosci uniknac

kszyhus

Cytat: Albedo 0.64 w Grudzień 03, 2016, 07:20:02 PM
Witaj. Można zainstalować Windows obok Linuksa jako drugi system. Prawdą jest, że program rozruchowy GRUB zostanie nadpisany przez WinLoader w sektorze rozruchowym MBR (proszę kolegę @kszyhus by nie mylił pojęć udzielając porady). Po instalacji Windowsa konieczne będzie dodanie wpisu do windowsowego programu rozruchowego lub ponowna instalacja GRUB z nośnika (płyta, pendrive) z Linuksem.
Niby jakie pojęcia mylę? Przecież napisałem to samo co ty żeś powtórzył po mnie.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Albedo 0.64

#6
@greek96: Niczego nie stracisz jeśli podczas instalacji nie sformatujesz partycji linuksowych, wszystko pozostanie bez zmian. Jedyną trudnością będzie program rozruchowy. Zapoznaj się z tym artykułem: http://linuxiarze.pl/bootloader/

@kszyhus: Napisałeś:

"Instalując Windowsa po Linuxie nadpiszesz GRUB-a MBR-em, więc nie uruchomisz XUbuntu"

To nie jest prawdą (lub jest pomyłką). Po pierwsze, można zainstalować Windows po Linuksie a po drugie Windows nie nadpisuje MBR, instaluje inny program rozruchowy (WinLoader) w MBR. Dla ścisłości możesz to sobie sprawdzić: MBR - Master Boot Record jest częścią dysku twardego w której instalowany jest program rozruchowy. Z tego wynika, że nie można go nadpisać instalując system. Tak więc nie powtarzałem po tobie. W sprawach technicznych takie drobiazgi mają czasami zasadnicze znaczenie. Pozdrawiam.
p.s.: Jeszcze jedna prośba do ciebie: nie oburzaj się na drobne uwagi czy poprawki - taka jest moja rola na forum.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

kszyhus

#7
@Albedo 0.64 - piszesz "...nie oburzaj się na drobne uwagi czy poprawki ".
Sory, ale nie oburzam się.
Piszę co myślę, skrót myślowy. Zresztą dużo takich zwrotów w necie.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum