Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu - porady dla zielonego

Zaczęty przez kamil94, Listopad 17, 2016, 10:33:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kamil94

Witam wszystkich :) Jestem nowym użytkownikiem i to mój pierwszy post - proszę o wyrozumiałość ;)

Sprawa wygląda następująco:
Mam komputerowy zabytek z 2001 roku. Podstawowe dane: procesor Intel Celeron II, 900 MHz; płyta Intel Solano i815E; RAM 512 MB  (SDRAM); dysk SAMSUNG SV3063H  (28 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)...
Używany jest do internetu, office, drukowania i skanowania. Zainstalowany był Windows XP SP3
Jakiś miesiąc temu wyłączył się sam w trakcie działania i nie dało się uruchomić systemu, bo w kółko się resetował. Oddałem do serwisu, gość stwierdził, że padła płyta główna, po czym trzymał komputer przez miesiąc i nie zrobił nic... W domu go rozkręciłem, zajrzałem, wyciągnąłem dysk twardy, bo chciałem sprawdzić i włożyłem z powrotem. Poruszałem kablami i zaczął działać :D Postanowiłem zmienić system na jakiś Linux, który działałby szybciej i wybrałem Lubuntu.

Problem jest taki:
Wszystko instaluje się jak powinno, trwa to ok. 2 godziny, po czym wychodzi komunikat, że instalacja GRUB-a nie powiodła się :(

Dalej próbuję zmieniać lokalizację, naciskam OK i nic się nie dzieje, program instalacyjny nie idzie dalej...

Próbowałem już 3 razy, najpierw z domyślnymi ustawieniami, potem sam podzieliłem dysk na partycje zgodnie z propozycją tutaj: http://linuxiarze.pl/forum/index.php?topic=704.0 i dalej jest to samo. Podzielone są tak:

Szukałem rozwiązania na forach, znalazłem coś o zablokowanym nadpisywaniu MBR, ale nie znam się na tym, nie wiem jak to sprawdzić i zmienić, próbowałem w BIOSie, ale nie było nic takiego... Jeśli ktoś wie, jaka może być przyczyna problemu i może mi coś doradzić, to będę bardzo wdzięczny :) I czy Lubuntu to dobry wybór? Może jakiś inny Linux? (W ostateczności wrócę do Win XP, bo przynajmniej wszystko działało.)

Przy okazji mam też pytanie odnośnie peryferiów. Czy nie będzie problemu z działaniem w Lubuntu następujących urządzeń:
- drukarka EPSON Stylus COLOR 580 (były problemy ze sterownikiem już pod XP)
- skaner Plustek OpticPro S24 (jest zgodny z XP)
- modem USB Huawei E3131 z Orange Business Everywhere (bardzo ważne! bo nie mam dostępu do sieci)

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki :)

robson75

Pamiętam jak kiedyś instalowałem Ubuntu to też były problemy z bootloaderem, i wystarczyło tylko zaznaczyć opcje pobieranie aktualizacji podczas instalacji i problem się rozwiązał. Spróbuj może pomoże.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

kamil94

Wydaje mi się, że ta opcja była nieaktywna, ale postaram się sprawdzić.

robson75

I co pomogło? Przypomniało mi się że jakiś miesiąc temu instalowałem najnowszą wersje właśnie Lubuntu na VirtualBox-e i to właśnie tam występował problem z instalacją Grub-a, ale problem sam się rozwiązał gdy zaznaczyłem wyżej wymienioną opcje. Po prostu system pobiera pakiet Grub z reposytoriów. I jeszcze jedno sprawdż czy masz połączenie sieciowe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

Witaj. Nie wróżę powodzenia w tej sytuacji ponieważ:
1. Komputer (płyta główna? hdd?) jest nadal niesprawny pomimo merdania kablami.
2. Lubuntu mimo swojego minimalizmu jest zbyt wymagający dla tego sprzętu, należałoby tu zastosować Puppy Linux lub w najlepszym wypadku Antix.
3. Uruchomienie tych peryferiów (skaner, drukarka, modem) jest możliwe ale wymaga sprawnego komputera.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

kamil94

#5
Cytat: Robert75 w Listopad 18, 2016, 11:36:06 AM
I jeszcze jedno sprawdż czy masz połączenie sieciowe.
Właśnie problem w tym, że internet mam tylko mobilny przez ten modem USB...

Cytat: Albedo 0.64 w Listopad 18, 2016, 06:39:53 PM
1. Komputer (płyta główna? hdd?) jest nadal niesprawny pomimo merdania kablami.
Skąd wiadomo, że nadal jest niesprawny? Po uruchomieniu na win XP wszystko działało, więc uznałem, że jest w porządku... Teraz oczywiście nie działa, bo nie ma żadnego sprawnego systemu i odpala się tylko z płyty Lubuntu (lub starego Knoppixa, którego też użyłem m.in. do wyciągnięcia danych o dysku).

robson75

Ja też mam modem który podłączam przez kabel USB, i wszystko działa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

O tym że komputer jest niesprawny świadczy komunikat o błędzie instalacji programu rozruchowego. Normalnie instalacja Lubuntu powinna trwać ok. pół godziny. Jeśli masz dostęp do internetu tylko przez modem mobilny, to masz dodatkowy problem. Żeby go uruchomić musisz zainstalować najpierw program Huawei Mobile Partner który powinien być w pamięci modemu w katalogu Linux. Żeby to zrobić, trzeba zainstalować system na dysku. I kółko się zamyka. Jeśli uważasz, że komputer jest sprawny to znaczy, że popełniłeś jakiś błąd podczas instalacji Lubuntu (źle wskazane miejsce dla GRUB?, źle ustawione partycje?). Żeby ułatwić sobie życie z internetem mobilnym przełóż kartę do smartfona i podłącz go pod USB. Możesz też zamienić ten modem na mobilny router WiFi/USB. Podłączenie telefonu/routera do komputera przez kabel usb nie wymaga instalowania sterowników w systemie. Instalacja/aktualizacja/używanie jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa bez dostępu do sieci nie ma sensu i z góry skazane jest na niepowodzenie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

kamil94

Posiedziałem dzisiaj nad tym trochę, sprawdziłem też Puppy'ego i doszedłem do wniosku, że na razie to zostawię... Musiałbym poświęcić więcej czasu na ogarnięcie tych systemów, a obecnie mam go na to za mało. Nie za bardzo się opłaca, jeśli tego komputera używam kilka razy w miesiącu. Dziękuję bardzo za odpowiedzi i porady :) Póki co, to wszystko w temacie.

slimozis

Cytat: Robert75 w Listopad 18, 2016, 12:01:21 AM
Pamiętam jak kiedyś instalowałem Ubuntu to też były problemy z bootloaderem, i wystarczyło tylko zaznaczyć opcje pobieranie aktualizacji podczas instalacji i problem się rozwiązał. Spróbuj może pomoże.
Potwierdzam trzeba wybrać te opcje i mieć połączenie z internetem. Właśnie zainstalowałem na Lenovo S12 ION.
Dual boot windows 10 + lubuntu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum