Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Europa Universalis 4 - czarny ekran

Zaczęty przez jonlock, Listopad 08, 2016, 08:32:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jonlock

Witam,
Po uruchomieniu gry pojawia się  ekran launchera, słychać muzykę, ale okno jest całe czarne, choć można nacelować myszką przycisk 'start game'. Wtedy gra się ładuje, nadal gra muzyka, po załadowaniu 'na ślepo' można wciskać opcje - po kliknięciach słychać, że  działa, jest akcja. Jednak ekran jest czarny.
Pod win gra działa normalnie.
Ten sam problrm mam z inną grą Paradox'u - Crusader Kings 4 - dokładnie te same objawy, gra się ładuje, ale grafika nie, tylko czarny ekran.
Moja karta to GF9600,
Linux Mint 18, sterowniki - próbowałem obu, które proponuje dla karty system w menadżerze sterowników.
Linuxa mam od niedawna i ogólnie jestem bardzo zadowolony, jednak przez to, że mi ta gra nie działa jest pewien niedosyt (zwłaszcza, że ewidentnie jest coś z grafiką, bo w tle gra działa).
Wcześniej miałem Ubuntu 14, na nim też te same objawy - wszystko działa, lecz grafiki brak.
Pytałem na forum angielskim linuksa, jednak olano mnie całkowicie - zero wsparcia (bo wsparciem nie można nazwać propozycji przeinstalowania gry, co zrobiłem).
Może ktoś ma pomysł, co z tym zrobić...

pavroo

Witaj
Czarny ekran może sugerować problemy z serwerem grafiki, a co za tym idzie ze sterownikami do karty graficznej. Może gra wymagać sterowników własnościowych.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lesio

Jeśli gra jest uruchamiana spod STEAM, to nic nie potrafię powiedzieć. Jeżeli spod Wine (czyli też spod PlayOnLinux), to obawiam się, że uruchomienie jej jest niemożliwe (na razie). Zmagałem się z tym problemem dość długo i bezowocnie. Rozwiązania nie znalazłem (obejście: zainstalowanie WinXP w VirtualBoxie :-)))

Zobacz najnowsze wiadomości na forum