Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją OpenOffice na Lubuntu

Zaczęty przez lubuntu, Listopad 05, 2016, 11:39:31 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lubuntu

Czesc:)
Tak, jak w temacie, mam problem z zainstalowaniem OO na lubuntu. Próbowałem już chyba wszystkich sposobów, ale nie udaje się. Sciagnąłem paczkę 'Apache_OpenOffice_4.0.1_Linux_x86_install-deb_pl.tar.gz' z oficjalnej strony i rozpakowałem. Potem robiłem tak, jak znalazlem tutaj na forum
http://linuxiarze.pl/forum/index.php?topic=430.0
czyli

Po rozpakowaniu wchodzisz do folderu /pl/DEBS/ i jako root instalujesz wszystkie pakiety '.deb':

Code:

su (lub sudo)
dpkg -i *.deb


Jeśli wyskoczą błędy, spróbuj je naprawić:

Code:

apt-get install -f
dpkg --configure -a


Na koniec wejdź do podfolderu /pl/DEBS/desktop-integration/ i zainstaluj ostatni pakiet:

Code:

dpkg -i openoffice4.0-debian-menus_(numer-wersji)_all.deb

Udało mi się tylko zainstalować ostatni pakiet, czyli 'desktop-integration' i to ręcznie.
Pozostałych nie mogę ani zainstalowac przez kody, wtedy wyskakuje takie info

przemek@filip:~$ sudo dpkg -i *.deb
[sudo] password for przemek:
dpkg: error processing archive *.deb (--install):
brak dostępu do archiwum: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
*.deb

ani recznie, wchodzac kolejno do poszczegolnego folderu. Wtedy pojawia sie takie info


Bede wdzięczny za pomoc


Albedo 0.64

A dwuklik na paczce deb nie działa? Jak mam gotowego deb-a do instaluję przez gdebi dwuklikiem. W razie niespełnionych zależności od razu mnie informuje o tym i wyświetla listę. Brakujące zależności trzeba wtedy doinstalować w Synapticu (jesli gdebi nie pobierze samodzielnie). Poza tym, u ciebie może być problem z uprawnieniami dostępu do pliku. Czasami trzeba nadać plikom lub katalogom odpowiednie uprawnienia lub samemu zalogować się jako root.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lubuntu

CytatA dwuklik na paczce deb nie działa
Nic. Pojawia sie info, że nie jest spelniona jakas zaleznosc.
Najpierw w katalogu 'lintian output' było info, że lintian nie jest dostepny, to sciagnalem przez terminal. Myslalem, ze to wystarczy, ale nie. Teraz po dwukliku w 'lintian output' pojawia sie to

CytatW: openoffice: hardening-no-relro opt/openoffice4/program/crashrep
W: openoffice: hardening-no-relro opt/openoffice4/program/soffice.bin
W: openoffice: hardening-no-relro opt/openoffice4/program/unopkg.bin
E: openoffice: missing-dependency-on-libc needed by opt/openoffice4/program/crashrep and 2 others
E: openoffice: debian-changelog-file-missing
W: openoffice: control-file-is-empty conffiles
E: openoffice: control-file-has-bad-permissions conffiles 0664 != 0644
E: openoffice: no-copyright-file
E: openoffice: maintainer-address-missing Apache Software Foundation
W: openoffice: no-section-field
W: openoffice: no-priority-field
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/README
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/README 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/README.html
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/README.html 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/about.png
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/about.png 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/bootstraprc
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/bootstraprc 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/crashrep
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/crashrep 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/intro.png
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/intro.png 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/logo.png
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/logo.png 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/python
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/python 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/redirectrc
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/redirectrc 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/setuprc
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/setuprc 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/soffice
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/soffice 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/soffice.bin
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/soffice.bin 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/sofficerc
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/sofficerc 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/spadmin
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/spadmin 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/unoinfo
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/unoinfo 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/unopkg
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/unopkg 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/unopkg.bin
W: openoffice: non-standard-executable-perm opt/openoffice4/program/unopkg.bin 0555 != 0755
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/program/versionrc
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/program/versionrc 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/config/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/config/images_brand.zip
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/config/images_brand.zip 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/extensions/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/extensions/package.txt
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/extensions/package.txt 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/prereg/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/uno_packages/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/uno_packages/cache/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/base.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/base.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/calc.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/calc.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/draw.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/draw.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/impress.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/impress.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/javafilter.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/javafilter.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/math.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/math.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/printeradmin.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/printeradmin.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/qstart.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/qstart.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/startcenter.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/startcenter.desktop 0444 != 0644
E: openoffice: dir-or-file-in-opt opt/openoffice4/share/xdg/writer.desktop
W: openoffice: non-standard-file-perm opt/openoffice4/share/xdg/writer.desktop 0444 != 0644

Lintian finished with exit status 1

Nie wiem zupelnie co to znaczy.

Zalogowalem sie jako root, ale jest to samo.

Albedo 0.64

#3
A Lubuntu jest 32 bit czy 64?
Mogą być problemy z zależnościami dla wersji 4.0.1 - pobierz i spróbuj wersję 4.1.3
Jaki masz szczególny powód by nie uzywać Libre Office dostepnego w repozytorium?
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lubuntu

CytatA Lubuntu jest 32 bit czy 64?
34

CytatJaki masz szczególny powód by nie uzywać Libre Office dostepnego w repozytorium?
OpenOffice używałem wczesniej i go znam. Wydaje mi sie tez byc bardziej kompatybilny np. z wordem. Libry nie znam i jak sprawdzalem zajmuje wiecej miejsca niz OO.

Albedo 0.64

Spróbuj z nowszą wersją oO 4.1.3. LO jest identyczny z oO - to jego otwartoźródłowa kontynuacja po przejęciu oO przez Oracle i Apache.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lubuntu

W końcu udało mi się zainstalowac OO i te wersje, ktora pierwotnie sciągnałęm czyli 4.0.1:)
Problem polegał na miejscu, gdzie to rozpakowalem  i skąd instalowalem. Plik mialem na osobnym woluminie, nie systemowym. Kiedy go przeniosłem do folderu "Pobrane" i stamtad instalowalem udalo sie.

Pojawił sie jednak nowy problem, bo ta partycja sytemowa ma tylko 35GB i zostalo mi 500mb. Juz LibreOffice nie moglem zainstalowac bo było za mało miejsca. Ten dodatkowy volumin ma 200Gb, ale juz wiem ze stamtad nie moge instalowac programow. Czy wiecie, czy i jak moge powiekszyc pamiec na tej partycji systemowej?

Czy jest mozliwość okrojenia OO, tylko do writera? Jesli tak, to jak to nalezy zrobić?

Dzieki za pomoc

Albedo 0.64

Nie wiem jak to zrobiłeś, że Lubuntu zajmuje ci partycję 35 GB. Widocznie to za mało na twoje potrzeby ale jeśli masz tylko partycję /root bez wydzielonej partycji /home to czeka cię reinstalacja i ponowne partycjonowanie. Być może jest jakiś sposób żeby zainstalować samego Writera ale ja nigdy tego nie robiłem. Gdybym chciał sam edytor tekstowy to używałbym Abiword.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lubuntu

CytatNie wiem jak to zrobiłeś, że Lubuntu zajmuje ci partycję 35 GB
Tak mi sie automatycznie zainstalowal, nic przy instalacji sam nie grzebalem.

Mam partycje /home.

Tylko, ze abiword jest bardzo ubogi, chocby nie mozna wkleic tam zdjec.


Ucze sie caly czas lubuntu i place za to frycowe. Wczoraj wieczorem pojawil sie nowy problem i chyba powazniejszy. Na razie pisze tu, ale jak bedzie trzeba to otworze nowy watek. Przy probie instalowania testdisku 7.0, gdzies na poczatku, kiedy jeszcze nie wyczytalem wlasciwego sposobu, zmienilem w zaawansowanych ustawieniach 'uzytkownicy' role administratora na root, bo myslalem ze bedzie mi latwiej go zainstalowac.
Zapomnialem to potem zmienic, i wydaje mi sie ze przez to mam problem tzn. po zalogowaniu mam tylko pusty ekran i kursor, bez menu, dolnego paska i wszyskiego co mialem na pulpicie. Nic nie moge zrobic. Jak sie loguje jako gosc wszystko jest okej.
Przed ta usterka, korzystalem z testdisk - kopiowalem utracone zdjecia z karty pamieci. Pamietam jak je skopiowalem, to nie udalo sie to do konca, bo zabraklo miejsca na partycji, ale nie moglem usunac potem tego folderu - w kolko wyrzucalo jakis blad 106. Wiec kiedy wylaczalem nie bylo zupelnie pamieci na partycji systemowej. Moze to ma jakis wplyw?

Bardzo prosze o szybka pomoc. Jestem w podrozy, bardzo potrzebuje teraz dostepu do wszystkich danych  na kompie, a nic nie moge zrobic. Teraz tez pisze z kafejki. Wielkie dzieki

Albedo 0.64

Nie wydaje mi się, żeby zmiany w uprawnieniach użytkownika spowodowały awarię pulpitu. Żeby mieć dostep do plików w razie awarii można uruchomić system live lub zalogować się na konto root (w Lubuntu jest niestety wyłączone). Możesz spróbować na koncie gościa uruchomić menedżera plików i otworzyć swój katalog domowy (lub inny) jako administrator podając swoje hasło. Twój katalog domowy jest w /home/nazwa_użytkownika. Następnym razem nie polegaj na automatycznym partycjonowaniu podczas instalacji. Nie rozumiem też problemu jaki masz z partycją systemową. Tu nie masz prawa ingerować - do ciebie należy /home w którym możesz montować i mieć dostęp do wszystkiego oprócz /root.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lubuntu

CytatMożesz spróbować na koncie gościa uruchomić menedżera plików i otworzyć swój katalog domowy (lub inny) jako administrator podając swoje hasło. Twój katalog domowy jest w /home/nazwa_użytkownika.
Próbowalem. Otworzylem z dolnej belki menedzera plikow, wpisalem /home/nazwa_uzytkownika i wyskakuje mi brak dostepu. Ale moze to zle robie?
W pliku 'użytkownicy i grupy' tez nic nie moge zmienic.

Ale w czym moze leżeć problem? Macie jakies pomysly i jak to można sprawdzić i naprawić?
Nie można np. po zaloagowaniu, kiedy mam pusty pulpit, zastosować jakiś klawiszy, ktorę pozwolą np. wejsc do katalogu domowego czy uruchomic terminal? Albo czegos podobnego

Maromann

instalowanie AOO jest proste i nie myślałem, że można popełnić takie błędy. oprócz instalacji bezpośredniej (jak błędnie próbowałeś zrobić w pierwszym poście) jest możliwość zainstalowania poprzez repozytorium. spójrz tutaj https://sourceforge.net/projects/apacheoo-deb/files/debian/ a  jak przebrniesz przez tekst, to myślę, że zainstalujesz.
w powyższym repozytorium jest wersja AOO 4.1.2, chociaż obecnie najwyższa, to 4.1.3 (wcześniej repozytorium było aktualizowane na bieżąco. może to znak zwijania się AOO i braku zainteresowania?).
tak, jak napisał Albedo powyżej, libreoffice jest w repozytorium ubuntu, a najnowsze można mieć poprzez ppa. skąd pomysł z AOO?
osobiście, to wolę AOO, instalując w wattos (wheezy) i semplice (jessie). w innych nie chce mi się odinstalowywać LO, chociaż, to też jest niemalże jeden ruch. LO i AOO niby podobne, ale trochę różnic funkcjonalnych jest (niezauważalnych na pierwszy rzut oka).

pzdr :)

lubuntu

Do Maromann
Gdybys czytal uważnie, nie tylko nagłowki, to byś zauważył, że już udało mi się zainstalować OO, i to według pierwszego kroku, tego niby 'takiego błednego';) Problem był, skad to instalowalem.
Pzdr.

Z drugim problemem tez sobie sam poradzilem. Wiec temat uważam za zamknięty.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum