Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaka dystrybucja dla starego komputera

Zaczęty przez zimny, Październik 28, 2016, 06:18:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zimny

#15
laptopowego DVD do dużego pudła nie podepnę
to że trzeba ustawić kolejność też się domyśliłem, stare płyty nie mają defaultowo ustawionych portów USB do bootowania tylko fdd>>hdd>>cd :)
obraz nagrany jako DD zaczyna się instalować, zobaczymy czy skończy

zatrzymało się w takim miejscu i już 10 minut bez reakcji, ani dioda dysku ani pena nie dają oznak życia


po 30 minutach wyłączyłem, chyba nie ma na co czekać, mint się ściąga, zobaczymy czy on się polubi z moim penem

no to jest niewiarygodne, w momencie kiedy naciskałem reset mignął mi niebieski ekran instalacyjny jakby miało iść dalej... próbuję jeszcze raz

tym razem 40 minut bez rezultatu, w środę będę miał DVD, spróbuję wtedy, tymczasem pora na minta

i chyba potrzebuję nowej baterii do biosu bo czasem komp startuje z zegarem procesora zresetowanym na 600MHz...

mint nie rusza, nic to, czekam na dvd, póki co dzięki za pomoc, dam znać jak już coś uruchomię :)

robson75

Chciałbym dodać że gdy próbowałem zainstalować ROSE Fresh Mate na VirtualBox-e to też nie mogłem, dopiero gdy zaznaczyłem ostatnią pozycje (graphical mode) to wtedy bez problemów system się zainstalował.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

@zimny: Spróbuj instalacji Linux Mint Debian (LMDE 2 Betsy) z środowiskiem Mate, choćby dla samego eksperymentu. Jest to jedna z niewielu dystrybucji która nie ma problemu z kartami Broadcoma a to właśnie sterownik broadcom-wl może sprawiać ci duży problem. Niezależnie od instalowanego systemu możesz wybrać instalację w trybie bezpiecznym (failsafe mode) która zainstaluje podstawowe komponenty z pominięciem elementów powodujących błędy.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

zimny

#18
LMDE 2 Betsy startuje bez problemu z pena nagranego jako ISO, tyle że pojawia się inny problem.
W przewodniku na głównej jest tylko opis jak podzielić partycje jeżeli mam windę na głównej. Co jak nie mam windowsa? Jak wtedy podzielić partycje? Boot na podstawowej a reszta na rozszerzonej? Stworzyć małą podstawową i zostawić pustą a linuxa na rozszerzonej? Czy jeszcze inaczej?

robson75

Ale Ty kolego lubisz szukać dziury w całym. Po co Ci partycjonować dysk skoro na Twoim (blaszaku) ma być tylko jeden system, przecież instalacja Linux Mint jest dziecinnie prosta.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavroo

@zimny
W takim przypadku, po uruchomieniu systemu live (Mint lub inny) z płyty lub usb musisz użyć programu partycjonującego, np. GParted i zmniejszyć partycję z systemem Windows, uzyskując wolną przestrzeń, którą możesz podzielić na system linux i dodatkowe partycje:
http://linuxiarze.pl/partycje2/

Pierwszą nową partycję tworzysz rozszerzoną, a w niej tworzysz wszystkie potrzebne.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#21
Nie musisz wydzielać partycji boot. Uniwersalny układ partycji:
1. /  (root)
2. /home
3. swap
Partycje mogą być podstawowe lub logiczne, nie ma to większego znaczenia. Możesz podzielić dysk według własnego uznania i potrzeb. Proponuję takie wielkości:
1. /  - 15 GB
2. /home - 23 GB
3. swap - 2 GB
co razem daje 40 GB twojego dysku. Możesz również zrezygnować z wydzielania partycji /home by lepiej wykorzystać przestrzeń małego dysku, wtedy będziesz miał tylko  /  (root) i swap ale w razie reinstalacji systemu będziesz musiał kopiować swoje dane z katalogu domowego na inny nośnik (dysk zewnętrzny).
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

zimny

#22
Cytat: Robert75 w Listopad 01, 2016, 11:31:43 PM
Ale Ty kolego lubisz szukać dziury w całym. Po co Ci partycjonować dysk skoro na Twoim (blaszaku) ma być tylko jeden system, przecież instalacja Linux Mint jest dziecinnie prosta.
Po to że nie mam na nim żadnych partycji.

Cytat: pavroo w Listopad 02, 2016, 12:26:54 AM
@zimny
W takim przypadku, po uruchomieniu systemu live (Mint lub inny) z płyty lub usb musisz użyć programu partycjonującego, np. GParted i zmniejszyć partycję z systemem Windows, uzyskując wolną przestrzeń, którą możesz podzielić na system linux i dodatkowe partycje:
http://linuxiarze.pl/partycje2/
Pierwszą nową partycję tworzysz rozszerzoną, a w niej tworzysz wszystkie potrzebne.
Nie mam żadnej partycji z Windows... Gdybym miał to bym zrobił jak opisano w zalinkowanym artykule i nie zawracał gitary

Cytat: Albedo 0.64 w Listopad 02, 2016, 06:18:18 AM
Nie musisz wydzielać partycji boot. Uniwersalny układ partycji:
1. /  (root)
2. /home
3. swap
Partycje mogą być podstawowe lub logiczne, nie ma to większego znaczenia. Możesz podzielić dysk według własnego uznania i potrzeb. Proponuję takie wielkości:
1. /  - 15 GB
2. /home - 23 GB
3. swap - 2 GB
co razem daje 40 GB twojego dysku. Możesz również zrezygnować z wydzielania partycji /home by lepiej wykorzystać przestrzeń małego dysku, wtedy będziesz miał tylko  /  (root) i swap ale w razie reinstalacji systemu będziesz musiał kopiować swoje dane z katalogu domowego na inny nośnik (dysk zewnętrzny).
Leciałem wg opisu instalacji na głównej, tam boot występuje. Dziękuję za rozwianie wątpliwości co do reszty.


robson75

Ale przecież system sam partycjonuje dysk automatycznie, co innego gdybyś Chciał zainstalować Minta obok drugiego systemu to wtedy tak partycjonowanie jest wskazane. Wiem bo instalowałem LMDE 2 na VirtualBox-e i wystarczy tylko cały czas naciskać przycisk (forward).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

zimny

Instalując go podpierałem się informacjami z http://linuxiarze.pl/mint/ oraz http://linuxiarze.pl/partycje/
Nie ma tam nic o klikaniu Dalej tylko o podziale dysku na partycje.

robson75

#25
Jak nie ma jak jest automatyczne formatowanie i tworzenie nowych partycji.                                                                                                                                                                                          
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavroo

Instalator automatycznie dzieli dysk na partycje w przypadku pustego dysku, tj. na wirtualnej maszynie, na której dysk wirtualny nie był jeszcze dzielony. Wtedy wystaczy wcisnąc "Dalej" aby instalator podzielił go automatycznie.

W przypadku zainstalowanego na dysku innego systemu, w przypadku jednej istniejacej partycji, wciśnięcie "Dalej" jest nie wskazane, jeśli chcesz zachować istniejący system. Wtedy trzeba zmniejszyć rozmiar istniejącej partycji, tak jak napisałem poprzednio.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

zimny

#27
Pytałem jakie partycje mam utworzyć przy pustym dysku, jeden Albedo odpisał na temat za co dziękuję.
Zainstalowałem LMDE2 Betsy z podziałem m/w takim jak proponował, niestety nie wykrywa mi karty wifi Sagema.  Wracam do ROSA, tym razem skorzystam z ROSA Image Writer zamiast RUFUSa bo dvd wciąż brak.

Cinnamon

Cytat: pavroo w Listopad 02, 2016, 12:26:54 AM
@zimny
W takim przypadku, po uruchomieniu systemu live (Mint lub inny) z płyty lub usb musisz użyć programu partycjonującego, np. GParted i zmniejszyć partycję z systemem Windows, uzyskując wolną przestrzeń, którą możesz podzielić na system linux i dodatkowe partycje:
http://linuxiarze.pl/partycje2/

Pierwszą nową partycję tworzysz rozszerzoną, a w niej tworzysz wszystkie potrzebne.

Nie ma potrzeby partycjonowania, Linux podczas instalacji sam podzieli sobie miejsce pod siebie po wyborze " Zainstaluj obok Windows ", to tak na marginesie :P

robson75

@zimny: W ROSIE podczas aktualizacji są instalowane sterowniki broadcom-wl. Ja np. nie korzystam z karty sieciowej, chociaż ja mam zainstalowaną w piecu. Po prostu swój modem podłączam przez kabel USB.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum