Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaka dystrybucja dla starego komputera

Zaczęty przez zimny, Październik 28, 2016, 06:18:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zimny

W zasadzie temat identyczny jak ten założony przez Magic_coin  tylko konfig inny więc proszę o ew. dołączenie do tamtego.
Pogrzebałem w szafach i złożyłem blaszaka dla emerytów w rodzinie, teraz przydałby się jakiś system. Co po polsku dla takiej konfiguracji:
AMD Athlon XP-M 2800+ (2,13 GHz) Barton - kręcił go raczej nie będę bo chłodzenie boxowe i w razie problemów nie będzie mnie na miejscu.
SOLTEK SL-75FRN2-L
2GB RAMu
Radeon 9550 - ten z kolei bez problemu działał u mnie kiedyś jako 9600 ale wymagał windowsowskiego programu do OC, nie wiem czy w linuksie jest taka możliwość
jakiś dysk 40 GB
CD-ROM - niestety nie miałem działającego napędu DVD więc albo jakaś dystrybucja mini albo do instalacji przez USB

W zasadzie najważniejszy wymóg to język polski i podstawowe programy typu office, przeglądarka itp.
Co wybrać?

robson75

#1
Ja bym Ci proponował zainstalowanie systemu ROSA Fresh R8 ze środowiskiem graficznym Mate. Jest to bardzo lekkie środowisko więc myślę że Twój (blaszak) to udżwignie,, a zatem Mate ma wymagania niewielkie bo pamięci ram potrzebuje niespełna 256 Mb i 6 Gb miejsca na dysku, to myślę że te Twoje 40 Gb w zupełności wystarczy. A po za tym system jest w pełni spolszczony posiadający najnowszą wersje LibreOffice co do przeglądarki internetowej to domyślnie jest zainstalowany NewMoon. Chciałbym dodać że ROSA Fresh jest systemem bazującym na Mandrivie z systemem plików rpm i jeszcze jedno mam nadzieję że nie jesteś rusofobem bo ta dystrybucja jest rosyjska. A więc na koniec chciałbym dodać że tak stabilnego systemu to jeszcze nie spotkałem, ja obecnie korzystam ze środowiska graficznego KDE i jestem naprawdę zadowolony. A poniżej masz stronę z której możesz pobrać obrazy iso. Pozdrawiam.            http://mirror.yandex.ru/rosa/rosa2014.1/iso/ROSA.Fresh.R8/           
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

zimny

#2
Rosyjskość jakoś przełknę ale Wujkowi nie będę tego powtarzał bo organicznie nie cierpi ruskich.
A jak z tego ISO zrobić instalkę na pendrive'a? Czy łatwiej będzie pożyczyć napęd DVD? OK, już znalazłem jakiś program RUFUS. Spróbuję z nim.

robson75

Ja bym Tobie proponował wypalić obraz iso na płytę DVD bo z tego co słyszałem z pena są problemy z instalacją.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

zimny

To odkładam operację bo muszę jakiś napęd skołować  >:(

robson75

#5
Ale spróbować zainstalować z pena nie zaszkodzi może akurat. I jeszcze jedno ja na Twoim miejscu sprawdził bym md5sum czy aby obraz iso nie pobrał się z błędami. Ja zawsze tak robię aby uniknąć rozczarowania.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

zimny

#6
coś nie pykło, suma się zgadzała, zrzuciłem obraz na pena, odpaliło ale zamiast instalacji włączyłem uruchamianie z pendrive'a, chwilę mieliło, pasek postępu doszedł za połowę i fail

co widać na tym obrazku?
po restarcie już nie idzie, windows chce naprawiać pendrive'a, lubuntu pokazuje nieprawidłowe urządzenie, wieczorem spróbuję jeszcze raz, tym razem zainstalować, może się uda a tymczasem proszę o rozszyfrowanie błędu, to wina pendrive'a czy kompa (co to za błąd w pierwszej linii, failed to find cpu0?).
windows nie znalazł błędów na pendrivie przy próbie naprawy

robson75

To pozostaję Ci tylko instalacja z płyty jak wcześniej mówiłem z pena jest problem. A ten błąd mówi że nie znalazł procesora.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavroo

Z tym błędem system się uruchamia.

Właściwym problemem jest błąd związany z zamontowaniem systemu plików systemu live.
Skoro suma kontrolna jest ok, to błąd powstaje podczas przegrywania iso na pena lub odczytu podczas bootowania.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

zimny

#9
Przy tworzeniu tego pendrive'a jest opcja stworzenia dysku ISO (reszta wolnego miejsca jest dostępna do użycia) albo DD (to chyba coś jak Disc-at-once przy nagrywaniu płyt bo blokuje całość). Robiłem pierwszą opcję, spróbuję z drugą.
Co do cpu, czy może go nie znajdować bo to nietypowy model i czy będą z tym jakieś problemy później? Mam jeszcze ew. Durona 1600 ale wolałem tego bo szybszy.

robson75

#10
A Ty kolego jaki obraz iso pobrałeś bo jak to ******** uefi to nie dziw się że są problemy poniżej Tobie zaznaczyłem jakie obrazy powinieneś pobierać w zależności od architektury Twojego procesora.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

zimny

#11
pobrałem prawidłowe (32bitowe), na laptopie z i5 ten pendrive, nagrany jako obraz DD, startuje ale też miga na początku błąd "failed to find cpu0 device"

jak widać 32 bitowa

robson75

Jak wcześniej pisał pavroo że z tym błędem system powinien się uruchomić normalnie. Ale zauważyłem że masz laptopa to jednak masz napęd na DVD. Ja zawsze instalowałem systemy w tradycyjny sposób czyli z płyt DVD i nie było nigdy problemu, oczywiście żeby zainstalować system z płyty musisz zrobić ustawienia w BIOS-e czyli musisz ustawić kolejność bootowania, na pierwszym miejscu powinien być dysk optyczny a dopiero na drugim miejscu twardziel.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavroo

#13
@Robert75 proszę bez wulgaryzmów, to jest kulturalne forum.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Cinnamon

#14
Pracowałem przez jakiś czas na podobnym sprzęcie i Linux Mint 17.3 Cinnamon działał naprawdę płynnie, jest przejrzysty, czytelny, nawet starsza osoba z łatwością się w nim odnajdzie. Proces instalacji prosty do bólu, nie będzie z tym najmniejszych problemów. Uporządkowane menu podobne do windowsa, ale znacznie bardziej przyjazne, stabilny, prosty w użytkowaniu, więc polecam ci go ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum