Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pomoc w wyborze - wskazanie różnic

Zaczęty przez LIS, Wrzesień 25, 2016, 03:42:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LIS

Witam wszystkich serdecznie,

Od dłuższego czasu planuję przesiadkę  z Windowsa na system z rodziny Linux. Przeglądając internet i to forum pobrałem kilka dystrybucji i testowałem je w trybie live. Większość działa bez zarzutów obsługując mój laptop (ASUS R510 JK) oraz urządzenie wielofunkcyjne (BROTHER DCP-J132W).

Testowałem Minta(Cinamon i MATE), Ubuntu, Kubuntu, Sparky oraz Debiana.

Do was zwracam się z prośbą o wskazanie różnic - o ile takowe występują, które mogą pomogą mi dokonać ostatecznego wyboru. Mówiąc inaczej czy jest coś takiego np. w mincie czego nie znajdę w innych dystrybucjach
i na odwrót. (tak jak w windowsie 10 home nie ma obsługi zdalnego pulpitu a wersji 10 pro taka funkcjonalność istnieje)


Na koniec dodam, że jestem początkującym użytkownikiem Linuxa, ale nie boję się "pobawić w systemie" i poświecić trochę czasu na konfigurację i spersonalizowanie systemu. Sam system będzie działał na wspomnianym wyżej laptopie, używany do codzienne użytku internet muzyka filmy + gry ze steama (np. Cywilizacja 5, Pilars of Eternity)+ programy do obliczeń statystycznych takie jak gretl czy r studio.

Z góry dziękuję za pomoc
Jestem również otwarty na propozycje innych dystrybucji, które mogę przetestować.

robson75

#1
Ja Tobie polecam ROSE Fresh KDE R8, jest to system bazujący na Mandrivie z systemem plików rpm. Jest to rosyjska dystrybucja. Bardzo polecam są dostępne 4 środowiska graficzne Gnome, Mate, KDE oraz Plasma, tego ostatniego bym Ci nie polecał ponieważ Plasma jest mało stabilna z wciąż psującą się grafiką. Ja osobiście bym Tobie polecał KDE, jest nie do zdarcia i do tego bardzo stablne. A na dole Masz stronę z której można pobrać obrazy iso.          http://mirror.yandex.ru/rosa/rosa2014.1/iso/ROSA.Fresh.R8/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum